Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w papieską rocznicę

26. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w Łomży Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff uczciło uroczystym koncertem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście” w Łomżyńskiej Katedrze. – Nie byłoby tego występu, gdyby nie pani Magda! – podkreślał ks. Marian Mieczkowski, dziękując instruktorce eMDeKu za wiele lat koncertów, duchowych przeżyć i artystycznych wzruszeń. Młode wokalistki w czasie koncertu wsparł Robert Cichowicz, dla którego był to pierwszy taki koncert w karierze, w katedrze wystąpili też Eryk Mroczko i Cezary Borusiewicz.

Każdego roku na rocznicę pobytu Ojca  Świętego w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 roku Magda Sinoff przygotowuje koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. Tak było i tym razem, a 15. wokalistek wykonało w różnych składach zarówno pieśni religijne, jak i uduchowione piosenki pop, np. hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, „Modlitwę o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego, „Jezusowi cześć i chwała”, „Niebo to my” Edyty Górniak czy „Błogosław duszo moja Pana” Trzeciej Godziny Dnia. Były też utwory zaskakujące, jak choćby wielki przebój irlandzkiej wokalistki Enyi „Orinoco Flow”, której tekst może kojarzyć się z licznymi pielgrzymkami Jana Pawła II po całym świecie.
– Nawet w momencie nauki tej piosenki otworzyłam Google Maps i przeglądałyśmy te wszystkie krainy wymienione w tekście – mówi Magda Sinoff. – Dzieci zaczynają śpiewać po angielsku i ta piosenka wydała mi się dobrym wyborem, bo jest bardzo uduchowiona. Pomysł jej zaśpiewania miałam jeszcze w 2001 roku, a aranżację do tego utworu robił Bogdan Szczepański. 
Gość specjalny koncertu Robert Cichowicz wykonał w duecie z gitarzystą Cezarym Borusiewiczem dwa autorskie utwory: „Na zakręcie” i „Po prostu żyj” z towarzyszeniem chóru. 
– Pierwszy raz śpiewałem w kościele – mówi Robert Cichowicz. – Piękne przeżycie, piękna aura – bardzo się cieszę, że doszło do tej współpracy. Młode wokalistki pięknie śpiewają i podkreślam, że na scenie była moja dawna uczennica Justyna Zaręba i obecna, Ola Raszczyk, jest mi więc z tego powodu tym bardziej miło! – To dla mnie nowe doświadczenie śpiewać z nauczycielem, ale to naprawdę fajne uczucie – dodaje Aleksandra Raszczyk. – Pan Robert jest bardzo dobrym, wymagającym nauczycielem, ale trzeba takim być, żeby czegoś nauczyć.
– Pomysł wspólnego występu z Robertem narodził się w marcu – dodaje Magda Sinoff. – Robert ma piękny repertuar, a ja cenię ludzi, którzy dzielą się swoją twórczością, w dodatku w takim klimacie i z takimi tekstami, że pasowała ona do dzisiejszego koncertu. 
Zaśpiewała też Magda Sinoff, która sięgnęła po „Moją piosnkę (do kraju tego...) Cypriana Kamila Norwida, a w duecie z Erykiem Mroczko, kolejnym ze swych uczniów, wykonała „Nad rzeką marzeń” Grażyny Łobaszewskiej i Kuby Badacha. 
– Warto było przyjść i zaśpiewać ten utwór w tak szczególnym dniu, mimo tego, że mieliśmy bardzo mało prób do dzisiejszego występu – mówi Eryk Mroczko. – Postarałem się jednak zrobić wszystko by tu dzisiaj być, bo śpiewanie w katedrze to wspaniałe, niemal duchowe przeżycie!
– Duet z Erykiem był zaplanowany już wcześniej – mówi Magda Sinoff. – Tak się złożyło, że zaczął śpiewać w zespole Smoothni, lubi śpiewać i też z tego korzystamy. Występuje mi się z nim bardzo przyjemnie, bo czuje się, że jest nie tylko wokalistą, ale też muzykiem.
Jeśli ktoś przegapił poniedziałkowy koncert dla Jana Pawła II już niebawem będzie miał szansę posłuchać Studia Wokalnego eMDeK przy innych okazjach i w bardzo zróżnicowanym repertuarze. – W najbliższych dniach będziemy sporo występować – zapowiada Magda Sinoff. – Już w piątek zaśpiewamy podczas imprezy „Z kulturą proszę!” w MDK-DŚT. Pojawimy się w sobotę 17 czerwca na Dniach Łomży, a 21 czerwca wystąpimy w kościele św. Brunona z programem „Jak w niebie wesoło”, na który to przygotowujemy kilka kolejnych utworów gospelowych – mamy z czego wybierać, bo w tym półroczu z moją 40. uczniów zrobiłam prawie 150 piosenek!

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę