Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowa „Walizka” pojechała do Rosji

Theatre Karlsson Haus zdobył Grand Prix 30. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Jury doceniło „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy”, opartą na tradycyjnych rosyjskich baśniach. Jedyny aktor biorący udział w tym przedstawieniu otrzymał też jedną z trzech równorzędnych nagród aktorskich. – Jestem bardzo zaskoczony! – mówi Mikhail Shelomentsev. – To bardzo przyjemne dostać aż dwie nagrody na takim festiwalu! Dwie nagrody, za reżyserię oraz scenografię, otrzymała też Zahra Sabri z irańskiego teatru Yase Tamam, a jubileuszowa edycja festiwalu była, w zgodnej opinii organizatorów, jurorów, artystów i widzów, niezwykle udana.

Poza nurtem off festiwalu i licznych spektakli plenerowych, koncertów oraz innych wydarzeń, clou festiwalowego programu było 14 spektakli konkursowych. Większość z nich stała na naprawdę wysokim poziomie, tak więc jury w składzie: przewodniczący Henryk Izydor Rogacki, Joanna Braun, Bożena Krystyna Sawicka, Slobodan Marković i Oleg Żugżda miało trudny wybór.

Grand Prix, trzy tysiące złotych ufundowane przez prezydenta Łomży oraz grawerton ufundowany przez wojewodę podlaskiego otrzymał spektakl „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” rosyjskiego Theatre Karlsson Haus.

– Ten spektakl oddaje nasze myśli i uczucia – mówi o „Opowieści o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” Mikhail Shelomentsev. – Cieszę się, że został tak dobrze przyjęty przez publiczność.

Nagroda za reżyserię w kwocie dwóch tysięcy złotych, ufundowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz obraz ufundowany przez rektora Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, przypadły Zahrze Khyalisabri (Zahrze Sabri), reżyserce spektaklu „Count to One” irańskiego Yase Tamam. Taką samą sumę, ale od marszałka województwa podlaskiego obraz od rektora Uczelni Jańskiego w Łomży, otrzymała ta sama artystka za scenografię do tegoż przedstawienia.

Autorem najlepszej muzyki okazał się Sønderling, twórca inspirowanej dokonaniami Dawida Bowie ścieżki dźwiękowej spektaklu „Loving The Alien” niemieckiego Cie. Freaks und Fremde, za co otrzymał dwa tysiące złotych od starosty powiatu ziemskiego oraz obraz ufundowany przez rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.

Były też trzy równorzędne nagrody aktorskie w wysokości tysiąca złotych każda. Dwie, dla Santy Didžus za rolę w spektaklu „Kasztanka” Latvia Puppet Theatre oraz Mikhail Shelomentsev z Theatre Karlsson Haus za rolę w sztuce „Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy”, ufundował wójta gminy Łomża, trzecią dla Katariny Aulitisovej i L’ubomira Piktora z Divadlo PIKI i „Psa tułacza”, ufundował organizator festiwalu, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

– Jury wyraża radość z okazji jubileuszu trzydziestolecia Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”, który jest nie tylko dowodem trwałości, ciągłości i wartości tego przedsięwzięcia, lecz także przykładem wzorcowej współpracy i przyjaźni instytucji kultury i miasta Łomża – podkreślał prof. Henryk Izydor Rogacki. – Przesyłamy więc dobre myśli tym wszystkim, którzy wymyślili, robili, robią i będą robić Festiwal Teatralny „Walizka”!

Swoje nagrody przyznał też Szary Widz, czyli miłośniczka teatru Anna Jakubowska. Główną otrzymał warszawski Teatr Guliwer za „Podróż na czternaście łap”, a liczne pomniejsze: Divadlo PIKI, Yuki ☆ z Japonii, „Matka Dyktatora” Michal Svironi Theater z Izraela, Białostocki Teatr Lalek za „Historię księcia H.”, a także jurorzy, dyrektor Jarosław Antoniuk i sponsorzy, którym świnki skarbonki mają przydać się do zbierania pieniędzy na kolejną edycję festiwalu.

– Festiwal był bardzo udany artystycznie, dopisała publiczność, wszystkie teatry, a było ich ponad 20, dojechały, przybyli zaproszeni goście zagraniczni, a atmosfera była fantastyczna – oceniał Jarosław Antoniuk, dodając, że już za rok zaprasza na kolejną edycję „Walizki”.

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto:
Foto: Baśniowa Podróż Klaunów, Teatr Kubika, Polska
Foto: Baśniowa Podróż Klaunów, Teatr Kubika, Polska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę