Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Litewskie staże zawodowe uczniów „budowlanki”

Grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w Kłajpedzie. - Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności, oraz zwiększyło świadomość dalszej edukacji i rozwoju.

Uczniowie na Litwę wyjechali w ramach projektu „Wiedza w praktyce  - zagraniczne staże”  realizowanego na zasadach  Programu Erasmus+ finansowanego ze środków PO WER. 
Głównym celem wyjazdu były staże w litewskim przedsiębiorstwie budowlanym, firmie gastronomicznej oraz w hotelach „Promenada” i „Morena” w Kłajpedzie.  - Uczniowie z branży żywieniowej pracowali w  nowoczesnym studiu kulinarnym „Ciop Ciop” pod okiem mistrzyni sztuki kulinarnej pani Laury Brekke – relacjonuje Elżbieta Wiśniewska. - Poznawali i opracowywali receptury oraz sporządzali oryginalne potrawy kuchni litewskiej i międzynarodowej, które później degustowali. Mieli również  niecodzienną możliwość przygotowania  wykwintnych deserów kuchni francuskiej podczas warsztatów cukierniczych w studiu kulinarnym „Beker Street”. Wykorzystywali przy tym najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia  gastronomiczne. 
Hotelarze poznawali systemy rezerwacyjne oraz sporządzali dokumentację związaną z rezerwacją usług hotelowych. Wdrażali procedury w dziale utrzymania czystości i porządku – housekeeping. Podnosili  swoje  umiejętności zawodowe w zakresie profesjonalnej obsługi gościa w recepcji i w restauracji hotelowej. 
Natomiast uczniowie z branży  budowlanej, pracując  przy budowie obiektu przemysłowego w Kłajpedzie, doskonalili umiejętności organizowania i wykonywania robót murarskich oraz  rozbiórkowych murowanych konstrukcji budowlanych. Posługiwali  się też  dokumentacją budowy, specyfikacjami technicznymi wykonywania i odbioru robót.

Uzupełnieniem staży uczniów „budowlanki” były wycieczki, pozwalające uczestnikom projektu poznać  największe atrakcje turystyczne Kłajpedy i jej okolic oraz kulturę litewską. 
- Niezwykła była  wycieczka do Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, pełnego naturalnej przyrody, morza i wydm. Miłym polskim akcentem była wizyta w Połądze. Ten najpopularniejszy nadbałtycki kurort na Litwie jest nazywany „bursztynowym miastem” od Muzeum Bursztynu,  znajdującego się w dawnym pałacu polskiego rodu Tyszkiewiczów.  Jednak największe wrażenie wywarło na wszystkich obejrzenie pokazu delfinów w Delfinarium - będącego magnesem przyciągającym do Kłajpedy liczne rzesze turystów – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Wartościowym dla uczniów okazało się z  spotkanie z rówieśnikami z Turcji  podczas wieczoru międzykulturowego, odbywającego się na Uniwersytecie Kłajpedzkim. Przygotowane i przedstawione w języku angielskim prezentacje  pozwoliły obu grupom-łomżyńskiej i tureckiej na wzajemne poznanie się oraz  przybliżenie różnych kultur i atrakcji swoich krajów i miast. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę