Litewskie staże zawodowe uczniów „budowlanki”
Grupa 25 uczniów z branży hotelarskiej, żywieniowej i budowlanej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży doskonaliła tam swoje umiejętności praktyczne w Kłajpedzie. - Uczestnictwo w stażach zawodowych na Litwie umożliwiło uczniom rozwój umiejętności kluczowych – porozumiewania się w językach obcych oraz efektywnej współpracy w zespole – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Pozwoliło im też na budowanie poczucia pewności siebie i zaufania do własnych umiejętności, oraz zwiększyło świadomość dalszej edukacji i rozwoju.
Uczniowie na Litwę wyjechali w ramach projektu „Wiedza w praktyce - zagraniczne staże” realizowanego na zasadach Programu Erasmus+ finansowanego ze środków PO WER.
Głównym celem wyjazdu były staże w litewskim przedsiębiorstwie budowlanym, firmie gastronomicznej oraz w hotelach „Promenada” i „Morena” w Kłajpedzie. - Uczniowie z branży żywieniowej pracowali w nowoczesnym studiu kulinarnym „Ciop Ciop” pod okiem mistrzyni sztuki kulinarnej pani Laury Brekke – relacjonuje Elżbieta Wiśniewska. - Poznawali i opracowywali receptury oraz sporządzali oryginalne potrawy kuchni litewskiej i międzynarodowej, które później degustowali. Mieli również niecodzienną możliwość przygotowania wykwintnych deserów kuchni francuskiej podczas warsztatów cukierniczych w studiu kulinarnym „Beker Street”. Wykorzystywali przy tym najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia gastronomiczne.
Hotelarze poznawali systemy rezerwacyjne oraz sporządzali dokumentację związaną z rezerwacją usług hotelowych. Wdrażali procedury w dziale utrzymania czystości i porządku – housekeeping. Podnosili swoje umiejętności zawodowe w zakresie profesjonalnej obsługi gościa w recepcji i w restauracji hotelowej.
Natomiast uczniowie z branży budowlanej, pracując przy budowie obiektu przemysłowego w Kłajpedzie, doskonalili umiejętności organizowania i wykonywania robót murarskich oraz rozbiórkowych murowanych konstrukcji budowlanych. Posługiwali się też dokumentacją budowy, specyfikacjami technicznymi wykonywania i odbioru robót.
Uzupełnieniem staży uczniów „budowlanki” były wycieczki, pozwalające uczestnikom projektu poznać największe atrakcje turystyczne Kłajpedy i jej okolic oraz kulturę litewską.
- Niezwykła była wycieczka do Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO, pełnego naturalnej przyrody, morza i wydm. Miłym polskim akcentem była wizyta w Połądze. Ten najpopularniejszy nadbałtycki kurort na Litwie jest nazywany „bursztynowym miastem” od Muzeum Bursztynu, znajdującego się w dawnym pałacu polskiego rodu Tyszkiewiczów. Jednak największe wrażenie wywarło na wszystkich obejrzenie pokazu delfinów w Delfinarium - będącego magnesem przyciągającym do Kłajpedy liczne rzesze turystów – podkreśla Elżbieta Wiśniewska. - Wartościowym dla uczniów okazało się z spotkanie z rówieśnikami z Turcji podczas wieczoru międzykulturowego, odbywającego się na Uniwersytecie Kłajpedzkim. Przygotowane i przedstawione w języku angielskim prezentacje pozwoliły obu grupom-łomżyńskiej i tureckiej na wzajemne poznanie się oraz przybliżenie różnych kultur i atrakcji swoich krajów i miast.