Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowy konkurs imienia Mistrza Jana

Główne zdjęcie
Wojciech Roszkowski

Wojciech Roszkowski z Tykocina zdobył główną nagrodę w 15 edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki. Drugą nagrodę otrzymała Anna Piliszewska z Wieliczki, jednocześnie autorka najlepszego wiersza o tematyce łomżyńskiej, a wyróżnienia i nagrody zdobyło jeszcze troje innych poetów. Finałową galę uświetnił występ mistrza finezyjnego humoru z filozoficznymi podtekstami, poety i satyryka Andrzeja Poniedzielskiego, który swym recitalem rozbawił publiczność do łez.

Na tegoroczny konkurs wpłynęły zestawy wierszy od 191 autorów. Oceniało je jury złożone z poetów i krytyków w składzie: Teresa Radziewicz, Janusz Taranienko i Henryk Gała. Zwyciężył Wojciech Roszkowski z Tykocina i otrzymał 2000 zł ufundowane przez sponsora głównego konkursu, Zakłady Spożywcze BONA. Jest to laureat i zwycięzca wielu ogólnopolskich konkursów, w tym również łomżyńskiego przed siedmiu laty.

– Nie myślałem o wygranej, słuchając kolejnych nagradzanych – mówi Wojciech Roszkowski. – Było mi bardzo miło, bo do Łomży mam niedaleko, 60 kilometrów. Dlatego nawet kiedyś byłem na tej imprezie z ciekawości, nic na konkurs nie wysyłając, kilkakrotnie byłem tu nagradzany i zamyśliłem się, więc nawet nie zdążyłem się emocjonować tym, które miejsce będę miał.

Drugą nagrodę, 700 zł od  organizującego konkurs MDK-DŚT, zdobyła Anna Piliszewska z Wieliczki, również biorąca już wielokrotnie udział w konkursie im. Jana Kulki: w pierwszej edycji była wyróżniona, za wiersz „Bo jestem z Łomży”, w roku ubiegłym trzecia. W jubileuszowym konkursie, kulturoznawca z wykształcenia, interesująca się historią starożytną, filozofią, literaturą i muzyką klasyczną, zdobyła też drugą nagrodę: ufundowane przez prezydenta Miasta Łomża 1000 zł za wiersz o tematyce łomżyńskiej „Poza sepią”, traktujący o perypetiach podróżujących automobilem na trasie Łomża-Czerwony Bór w roku 1910.

– Dwie nagrody to rzeczywiście w moim przypadku ewenement, nie przypominam sobie czegoś takiego – mówi Anna Piliszewska. – Jest to bardzo miłe, tym bardziej, że ten wiersz o tematyce łomżyńskiej zajął mi bardzo wiele czasu. Szukałam materiałów i pisałam go przez cztery miesiące, bo nie chciałam, żeby to był wiersz ot taki o Łomży, ale żeby był zasadzony na faktach.

Trzecim miejscem podzieliło się dwóch poetów. Nagrodę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, to jest 500 zł, otrzymał za zestaw wierszy nauczyciel Adam Korzeniowski z Gościmia koło Drezdenka. Wynoszącą tyle samo nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zdobył Rafał Baron z Gdańska: tłumacz, wykładowca, laureat innych licznych konkursów poetyckich, autor zwycięskiego wiersza o tematyce łomżyńskiej przed dwoma laty. Wyróżnienie w wysokości 200 zł od Zespołu Szkół Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rynku Pracy im. St. Staszica w Łomży, przypadło Ewie Włodarskiej, mieszkającej w Białymstoku krakowiance, mającej już za sobą debiut książkowy i liczne publikacje w periodykach, magazynach literackich czy antologiach.

Z racji wysokiego poziomu konkursu jury wyróżniło też drukiem w okolicznościowym tomiku wiersze: Janusza Lisieckiego z Warszawy; Tadeusza Knyziaka: znanego z licznych publikacji i autora tekstów na najnowszej płycie zespołu Vüjekväsyl, również warszawianina; Jerzego Fryckowskiego z Dębnicy Kaszubskiej, polonisty i autora 14 tomików; Małgorzaty Kowalskiej z Kobylej Kępy, lubiącej „bawić się słowami, tworzyć z nich historie” oraz Tadeusza Zawadzkiego ze Zduńskiej Woli, kolejnego poety w konkursie o dużym dorobku, bo liczącym 13 tomików, ponad 1000 publikacji w polskiej i zagranicznej prasie oraz w 200 antologiach literackich.

Finałowym akcentem był recital Andrzeja Poniedzielskiego. Znany ze specyficznego poczucia humoru i błyskotliwej inteligencji artysta wykonał w Łomży program „Live?”, wspominając 40 lat swej kariery i udowadniając, że jako wynalazca nowej estetyki wykonawczej, to jest piosenek podśpiewywanych, jest jedyny w swoim rodzaju, podobnie jak w wierszach esencjonalnych.

– Biorę udział w święcie poezji i zaszczycon będąc tym zaproszeniem jednocześnie mam pewne wyrzuty sumienia na ten temat, bo ja za poetę się nie uważam! – mówił Andrzej Poniedzielski, dodając, że jeśli już, to jest poetą użytkowym, czyli jakby psem myśliwskim niepraktykującym.–

– Aż się wierzyć nie chce, że to już 15 edycja, a w grudniu będzie 17 lat, jak już Jana nie ma... – ocenia Barbara Kulka. – Myślę, że każdego roku konkurs jest jakoś wzbogacany, a w tym szczególnie, bo w jego ramach odbyły się dwa koncerty. Od razu mi się przypomniało jak Jan marzył, żeby przenieść Kłodzkie Wiosny Poetyckie do Łomży i żeby trwały nawet tydzień – może powolutku dojdziemy i do tego!

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif
Foto: Wojciech Roszkowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę