Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Matury zaczynają się w czwartek

Główne zdjęcie
(fot. archiwum)

Około 1200 osób w Łomży w czwartek wystartuje w maratonie maturalnym. Rozpocznie się on o godz. 9.00 od obowiązkowego dla wszystkich egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14. niespełna 20% maturzystów będzie pisało egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a w piątek rano obowiązkowa podstawowa matematyka. Sesja egzaminacyjna – pisemna i ustna - potrwa do 26 maja, a wyniki matury będą ogłoszone 30 czerwca.

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach. Do egzaminu w „nowej” formule przystąpią tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum, oraz absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2015–2016 i technikum z 2016 r., którzy zdecydowali się ponownie przystąpić do matury, aby ją wreszcie zdać lub poprawić uzyskane wyniki. 
Do egzaminu w „starej” formule przystąpią absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005–
2014  którzy ją powtarzają lub poprawiają oraz absolwenci technikum z lat 2006–2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy – to w skali kraju tylko ok. 2 400 osób.

Niespełna 284 tysięcy maturzystów w Polsce zdających „nową” maturę obowiązkowo będzie przystępowało do 2 egzaminów w części ustnej ‎-  z języka polskiego i  języka obcego nowożytnego i 4 egzaminów w części pisemnej. Obowiązkowe egzaminy w części pisemnej to: język polski‎, matematyka i język obcy nowożytny (wszystkie na poziomie podstawowym) oraz egzamin z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 
Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie kolejnych pięciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe.
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że najczęściej wybierane przez maturzystów na poziomie rozszerzonym są egzaminy z: języka angielskiego (48,9% zdających), geografii (27,9%), matematyki (25,5%), biologii (18,8%), języka polskiego (18,7%), chemii (10,5%), wiedzy o społeczeństwie (10,2%), historii (7,1%) i fizyki (6,4%).

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów powołaniowych przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. W przypadku maturzystów z Łomży oraz województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego to OKE w Łomży. Aby zdać maturę trzeba ze wszystkich obowiązkowych egzaminów uzyskać co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów. Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca. Tego dnia do szkół zostaną przesłane świadectwa maturalne.
Maturzysta, który z jednego przedmiotu nie uzyska tego minimum ma prawo do poprawki, która odbędzie się w sierpniu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę