Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

Przedprzedostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w trzy dni

Główne zdjęcie
Egzamin gimnazjalny (archiwum)

577 uczennic i uczniów z 9 gimnazjów w Łomży oraz 489 z tyluż szkół w powiecie łomżyńskim zostało zgłoszonych do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. W środę będą odpowiadać na pytania z tzw. części humanistycznej - historia, wiedza o społeczeństwie i język polski, w czwartek czeka na nich część matematyczno-przyrodnicza, natomiast w piątek – język nowożytny, zazwyczaj angielski. Początek każdego dnia egzaminacyjnego o godzinie 9. rano. - U nas atmosfera spokojna, wszystko mam przygotowane – zapewnia Teresa Kurpiewska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, gdzie z własną wiedzą, pamięcią i umiejętnościami zmierzy się 211 trzecioklasistów. W przeddzień mogli od godziny 8. do 12. skonsultować się z nauczycielami.

- Nauczyciele zaproponowali możliwość takich konsultacji we wtorek po świętach wielkanocnych i około połowy trzecioklasistów z propozycji pedagogów skorzystało – ocenia szacunkowo dyrektor Kurpiewska. - Mamy dużo uczniów o wysokiej ciekawości poznawczej. Dla nich liczą się wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych, ponieważ zamierzają składać dokumenty do szkół średnich w Łomży, cieszących się bardzo dobrą opinią, mających wysoki poziom i świetne wyniki nauczania.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży odpowiada za prawidłowe przeprowadzenie również egzaminu w Podlaskiem. 231 gimnazjów zgłosiło do sprawdzianu wiedzy 10 753 trzecioklasistów. Niektórzy mają warunki zdawania dostosowane do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych – jak np. niedowidzenie, niedosłyszenie, niepełnosprawność z orzeczeniem lub zaświadczeniem lekarskim. W PG nr 1 w Łomży takich uczniów jest 61, jednak gros z nich – aż 57 – ma stwierdzoną dysleksję.
Gimnazjalny, pisemny maraton egzaminacyjny zaczyna się w środę o godz. 9. - historia i wos, na co będzie 60 minut, o godz. 11 - język polski (90 minut). - Jedne zadania będą proste, inne trudniejsze i trudne, ale na pewno zróżnicowane, z zakresu podstawy programowej, obejmującej trzy lata nauki w gimnazjum – zapewnia dyrektor łomżyńskiej OKE Jolanta Gołaszewska. Można spodziewać się, na podstawie wcześniejszych edycji egzaminów, że dwadzieścia kilka poleceń może mieć charakter zamknięty: odpowiedzi wybiera się spośród wskazanych przez autorów arkuszy egzaminacyjnych. 
W czwartek od godziny 9. część matematyczno-przyrodnicza. Najpierw godzina na pytania z fizyki,  biologii, chemii i geografii, zaś od godz. 11. półtorej godziny na matematykę. Piątkowe zmagania z językiem nowożytnym zaczynają się także od godz. 9. - wpierw godzina na poziom podstawowy, a od 11. także godzina na rozszerzenie. W PG nr 1 angielski zamierza zdać 208 uczniów na każdym z tych poziomów, gdyż w gimnazjum kontynuowali naukę języka ze szkoły podstawowej. Zaledwie trzech spróbuje swoich sił na egzaminie z języka niemieckiego: różnica wynika stąd, że dopiero w gimnazjum zaczęli poznawać język Johanna Wolfganha Goethego (1749 – 1832). W trzyletnim cyklu nauczania na angielski MEN przeznaczyło 9 godzin (3 + 3 + 3), na niemiecki 5 (1 + 2 + 2). 
Arkusze egzaminacyjne w środę wczesnym rankiem mają znaleźć się w szkołach, skąd od dyrektora odbiorze je przewodniczący zespołu egzaminacyjnego w towarzystwie przedstawiciela zdających. W każdej komisji zasiada jeden nauczyciel spoza szkoły, a nie mogą w niej znaleźć się nauczyciele ze zdawanych w danej części dnia przedmiotów. Po egzaminie arkusze zostaną zapakowane w tej samej sali do bezpiecznych kopert i odniesione do dyrektora. Potem trafią do OKE, gdzie otworzą je anonimowo egzaminatorzy. Wyniki ich mozolnej pracy uczniowie i rodzice poznają 16. czerwca.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę