Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jarmark na wiosnę i na święta

Targi Twórczości Artystycznej w Regionalnym Ośrodku Kultury jak co roku przyciągnęły miłośników artystycznego rękodzieła i oryginalnych, świątecznych ozdób. Wystawiało je 36. twórców z całego województwa podlaskiego, w tym artyści amatorzy, a o oprawę artystyczną imprezy zadbali: Kapela Kurpiowska oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”. – Ładniejszych palm jak tutaj to nigdzie nie dostanę! – mówi pani Ewa. – Piękne są też te zabawki, nie tylko ekologiczne, ale i artystyczne – nie ma porównania z plastikowymi.

Podobnego zdania było w niedzielę wielu innych mieszkańców Łomży, chociaż wystawcy podkreślali, że kupujących było zdecydowanie mniej niż w latach wcześniejszych. Podobnie zresztą jak i stoisk, ale i tak wybór był spory. Najwięcej było oczywiście ozdób, stroików, pisanek i palm wielkanocnych, świątecznych kart i innych tego typu akcentów. 
– Tyle tego, że jest w czym wybierać – przyszło się w jedno miejsce i można się od razu zaopatrzyć praktycznie we wszystko, do tego ładne, estetyczne, oryginalne – cieszy się jedna z kupujących.
Były też rzeźby, obrazy, przedmioty z papierowej wikliny czy biżuteria, stoiska spożywcze z wędlinami i pieczywem oraz sokami, konfiturami i przetworami własnego wyrobu, ale kupujący chętnie zatrzymywali się też przy stoiskach z artystycznym rękodziełem i zabawkami, szczególnie, że ich twórcy zawsze starają się przygotować na kolejne targi coś nowego i oryginalnego.
– Jak się coś wystawia, to zawsze chce się zrobić coś nowego – mówi Barbara Kulka, która na tegoroczny jarmark przygotowała filcowe bratki. – Takie wiosenne, niebiesko-granatowe kwiaty przyciągają wzrok i są bardzo wdzięczne!
– Jesteśmy amatorami, rękodzielnikami i jest to nasze zajęcie dodatkowe – dodaje pan Krzysztof z okolic Pisza, wystawiający z rodziną szydełkowe kurczaczki i inne zabawki. – Staramy się robić te maskotki tak, żeby odciągnąć dzieci od tej tzw. plastikowej chińszczyzny, od zabawek, które są niebezpieczne – nasze są ładne, funkcjonalne i bezpieczne!
Nie był to odosobniony pogląd, zarówno wśród sprzedawców jak i kupujących, a wszystkim im pobyt w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury oraz przed nią umilali podopieczni Justyny Wawrzyniak z Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża” oraz Kapela Kurpiowska, w składzie poszerzonym o skrzypaczkę Żaklinę Olchowik. 
– Staramy się wciąż promować targi rękodzieła i twórczość artystów amatorów – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK. –  Dzisiejsza impreza to kolejny efekt współpracy z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową i zarazem jakby zapowiedź naszych kolejnych działań w tym zakresie: Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 14 maja oraz Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 17 czerwca. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę