Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 12 maja 2021 napisz DONOS@

Rekrutacja do podstawówek... nie tylko miejskich

Do piątku rodzice dzieci 7-letnich lub 6-letnich realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne i chcący posłać pociechę od września do klasy pierwszej, mają składać „zgłoszenia” do szkoły, w której obwodzie mieszkają. Jeśli chcą posłać dziecko do innej szkoły publicznej – poza obwodem – od poniedziałku będą mieli dwa tygodnie na złożenie „wniosku”. Zarówno do „zgłoszenia” jak i „wniosku”, niezbędne są oświadczenia, które - jak podkreślają miejscy urzędnicy - „składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań”. Warto zauważyć, że w tym roku na liście miejskich podstawówek prowadzących nabór ponownie pojawia się Szkoła Podstawowa nr 1, a do tego od września w Łomży mają zacząć działać także dwie inne szkoły podstawowe, których organem prowadzącym nie będzie samorząd miasta.

W tym roku przyjmowanie dzieci do klasy pierwszej miejskich szkół podstawowych, będzie przebiegało w dwóch etapach. Pierwszy dotyczy zgłoszenie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły podstawowej, dla którego ustawa gwarantuje miejsce w klasie. Formalnie trwa on do piątku 31. marca. 
W drugi etap, to postępowanie rekrutacyjnym dla kandydatów, którzy mieszkają poza obwodem danej szkoły podstawowej. To postępowanie będzie prowadzone od poniedziałku 3. kwietnia przez dwa tygodnie (do 14. kwietnia) jeżeli dana szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami. 
Wówczas rodzice wypełnią opracowany w ratuszu „wniosek o przyjęcie  do szkoły podstawowej”, oraz specjalne oświadczenie „pod rygorem odpowiedzialności karnej” i wraz z załącznikami dostarczają je do wybranej szkoły podstawowej. 
Wnioski będzie oceniała powołana w szkole komisja, która będzie uwzględniała kryteria zaproponowane przez prezydenta i zatwierdzone w ubiegłym tygodniu uchwałą Rady Miejskiej Łomży. Punktowanych kryteriów jest 6: do tej szkoły chodzi rodzeństwo, dziecko ma niepełnosprawność, rodzice pracują w obwodzie szkoły, dziecko chodziło w niej do oddziału przedszkolnego, krewni mieszkający w jej obwodzie wspierają rodziców w opiece. Ostatnie 6. kryterium ma charakter finansowy: zamieszkiwanie w Łomży i rozliczanie się z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym. 
Komisja na podstawie wniosków do 25 kwietnia ma stworzyć listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Przez kolejnych kilka dni rodzice dzieci zakwalifikowanych będą potwierdzać wolę przyjęcia do tej szkoły, a 4. maja mają zostaną ogłoszone listy przyjętych uczniów do klasy pierwszej. 
Władze miasta zaplanowały już także terminu rekrutacji uzupełniającej, która będzie prowadzona jeśli klasy w poszczególnych szkołach nie będą dopełnione. To postępowanie ruszy w połowie maja. 

Więcej podstawówek w Łomży
Warto zauważyć, że w tym roku na liście miejskich podstawówek prowadzących nabór ponownie pojawia się Szkoła Podstawowa nr 1. Do tego od września w mieście mają zacząć działać także dwie szkoły podstawowe, których organem prowadzącym nie będzie miasto. Nabór do klas pierwszych ogłosiły Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Podrywamy do lotu przy Wyższej Szkole Agrobiznesu, oraz Katolicka Szkoła Podstawowa, którą na bazie likwidowanego Gimnazjum Katolickiego przy ul. Sadowej uruchamia Kuria Diecezjalna w Łomży. Podstawówka przy WSA już prowadzi rekrutację, a "katolicka" zacznie ją po niedzieli.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę