Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Filharmonia z dwiema nominacjami do Fryderyka

Dwie najnowsze płyty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zostały nominowane do prestiżowych nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017. W kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca” doceniono CD „Accordiofonica” z udziałem akordeonisty wirtuoza Klaudiusza Barana, a pośród płyt z kategorii „Album roku muzyka współczesna” nominowano monograficzne wydawnictwo „Stanisław Moryto” z dziełami tego wybitnego kompozytora. Wyniki w kategoriach muzyki poważnej poznamy 24 kwietnia.

Spośród wydanych w latach 1997-2013 siedmiu płyt łomżyńskiej orkiestry jak dotąd nominowane do nagrody Fryderyka były trzy: koncertowa rejestracja „Requiem” Ruttera, „Saxophone Impressions” z Pawłem Gusnarem i „Polska liryka wokalna” z Grzegorzem Piotem Kołodziejem.
Z trzech wydanych pod koniec ubiegłego roku albumów uznanie Akademii Fonograficznej zdobyły dwa, a łącznie o nominacje do nagród walczyło 121 albumów z muzyką poważną. 
– To dla nas wspaniała wiadomość, bo wydaliśmy w ubiegłym roku trzy płyty, z czego dwie dostały nominację do Fryderyka! – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – Coś takiego zdarzyło się raz pierwszy, by dwie  nasze płyty zostały nominowane w tej samej edycji Fryderyków – znaczy to, że nasza praca została bardzo wysoko oceniona. 
Członkowie Akademii Fonograficznej przyznający nominacje dostrzegli albumy „Accordiofonica” z kompozycjami Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Edwarda Sielickiego i Józefa Świdra oraz „Stanisław Moryto”. „L'estro Fisarmonico” Edwarda Sielickiego został napisany specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry, podobnie jak kurpiowska „Suita na głos i orkiestrę smyczkową” Stanisława Moryty. Obie płyty zostały nagrane w Łomży, orkiestrę prowadził Jan Miłosz Zarzycki, a solistami byli: akordeonista Klaudiusz Baran oraz sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, harfistka Anna Sikorzak-Olek i perkusista Stanisław Skoczyński. 
– Myślę, że płyta z Długoszami „Flute Reflections” nie jest gorsza od tych nominowanych, natomiast zawiera, z wyjątkiem jednej kompozycji, bardzo klasyczny i doskonale znany repertuar, jak koncerty fletowe Vivaldiego – zauważa Jan Miłosz Zarzycki. – Nagrania z naszych dwóch pozostałych płyt są zaś w jakiś sposób pionierskie, bo większość z tych utworów nigdy dotąd nie była nagrana i myślę, że właśnie to przesądziło o naszych nominacjach.
Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki poważnej zostaną ogłoszone i wręczone 24 kwietnia w czasie uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 
– Teraz będziemy czekali na ogłoszenie wyników – mówi dyrektor Zarzycki. –  Ale znaleźć się w z dwiema płytami w takim towarzystwie, pośród tych nominowanych znakomitości to już jest dla nas wielka sprawa i powód do satysfakcji!

Wojciech Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę