Szkoła Mistrzostwa Sportowego z MŁKS wyszkoli futbolistów
16 godzin wychowania fizycznego w tygodniu, opłacone mieszkanie w bursie i wyżywienie, posiłki regeneracyjne gratis w ciągu dnia, darmowe przejazdy na zgrupowania i zawody oraz nauczyciele, pomagający uzupełnić wiedzę uczniom, trenującym w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łomży – oto zachęcające atuty, jakie przedstawiła dyrektor SMS Iwona Puciłowska na konferencji prasowej, na koniec której umowę o współpracy podpisali w sali stadionu miejskiego: rektor PWSIiP Robert Charmas oraz prezes Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego Marcin Trojanowski.
- Udało nam się naostrzyć narzędzie – tą metaforą artystyczno-rzemieślniczą rektor PWSIiP nazwał doprowadzenie do przemianowania i przeorganizowania liceum ogólnokształcącego z klasami o profilu sportowym w Szkołę Mistrzostwa Sportowego, gdzie aktualnie w trzech klasach uczy się i trenuje 53 uczniów: piłkarki ręczne, lekkoatleci, karateczka. - Nasi uczniowie bardzo się ucieszyli, nie sądziłem, że dla nich to taka nobilitacja. Czynnie uprawiają sport, to całe życie. 16 godzin wf w tygodniu odciąży klub od zatrudniania trenerów w wdanej specjalności. Liczymy, że najlepsi z nich trafią do uczelni. W Instytucie Wychowania Fizycznego są najlepsi z najlepszych wykładowcy AWF, a na studiach drugiego stopnia w AWF Warszawa wśród najlepszych są absolwenci PWSIiP.
- Mamy trzyletnie doświadczenie kształcenia i szkolenia uczniów w klasach sportowych – mówiła dyrektor SMS Iwona Puciłowska.16 godzin wf w tygodniu to szmat czasu, więc trzeba zapewnienia specjalistów, jakimi dysponuje MŁKS: trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci, a do tego wygodny stadion z boiskami. Zapewniła, że SMS będzie tak miała ustawione zajęcia, aby kształcenie i szkolenie „nie kolidowały, ale współbrzmiały”. Liceum da możliwość kontynuacji nauki w Łomży gimnazjalistom klas sportowych. - W sferze marzeń nie miałem, że powstanie taki ośrodek, poprzez który staniemy się ośrodkiem regionalnym – wyznał prezes Marcin Trojanowski. Zwrócił uwagę, iż 1. klasa liceum to najtrudniejszy okres, w którym drużyny piłkarskie z mniejszych ośrodków się rozpadają, chłopcy nie mają gdzie trenować – tylko Białystok ma drużynę w tej kategorii wiekowej, gdzie od lat działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Chłopcy z Kolna, Ostrowi Mazowieckiej, Jedwabnego czy Wizny będą mogli również kontynuować przygodę z piłką w Łomży i za chwilę grać w seniorach ŁKS-u. Koordynator szkolenia MŁKS Grzegorz Opaliński informował: na lekcjach SMS będzie nie jeden, a dwóch lub czasami i trzech trenerów, aby wdrożyć narodowy model gry i szkolenie niemieckie.
Skąd na to wszystko wezmą pieniądze podpisujący w słoneczne popołudnie umowę o współpracy PWSIiP z MŁKS-em...? - To subwencja budżetowa z Ministerstwa Edukacji Narodowej – uśmiecha się rektor. - Na pokrycie kosztów dostaniemy 940 zł miesięcznie na ucznia – dodaje pani dyrektor.
Mirosław R. Derewońko