Maria Tyszka z Łomży odznaczona w Kancelarii Premiera
- Pani premier Beata Szydło bardzo serdecznie mi pogratulowała, mówiąc, jak cieszy się z mojej działalności i wierzy, że nadal będę tak starała się uczyć i wychowywać dzieci i młodzież – mówi ze wzruszeniem po powrocie z Warszawy Maria Tyszka, polonistka Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży i laureatka Złotego Krzyża Zasługi, który otrzymała podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - Myślę, że złoty krzyż zasługi otrzymałam za pracę zawodową i społeczną, w którą wkładam dużo serca. Kieruję się w życiu zasadami: uczciwości, pomocniczości i patriotyzmu.
- Czułam się niezwykle przejęta i wzruszona, ale zapamiętałam ciepłe słowa z krótkich wystąpień pani premier Beaty Szydło i minister edukacji Anny Zalewskiej – opowiada nauczycielka z Łomży. - Było sympatycznie, mówiły o szacunku do zawodu pedagoga i potrzebie podniesienia rangi naszej profesji w społeczeństwie. Czuję się miło wyróżniona, ale nie chciałabym znaleźć się na piedestale, ponieważ w Polsce, w Podlaskiem i w Łomży nauczyciele pracują uczciwie, nie tylko ja jedna.
Pracująca w oświacie od 35 lat Maria Tyszka pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Jest córką Janiny Laskowskiej (lat 82), Sybiraczki na zesłaniu wojennym w Rosji przez sześć lat, i nauczycielki języka rosyjskiego. Brat mamy Kazimierz Lemański także był nauczycielem, a siostra laureatki jest polonistką. Maria Tyszka z domu wyniosła wierność zasadom, takim jak niesienie pomocy bliźnim.
W służbie ojczystej mowy, historii i pamięci
Dyrektor SP nr 5 w Łomży Małgorzata Pietrusewicz, gdzie Maria Tyszka pracuje jako nauczyciel języka polskiego w klasach 4., 5. i 6, przedstawia polonistkę w superlatywach. Uczniowie laureatki odznaczenia od Prezydent RP rokrocznie są laureatami konkursów polonistycznych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim oraz bardzo prężnie działają w Klubie Wnuka Sybiraka. Co roku biorą udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku, są współorganizatorami ze Związkiem Sybiraków wielu uroczystości na szczeblu ogólnopolskim, np. XXIII Pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę w 2011 r., i miejskim – 17. września Dzień Sybiraka. - Pani Maria współorganizuje obchody rocznic wywózek na Syberię mieszkańców Łomży i okolic oraz oprawę artystyczną przy okazji odsłaniania tablic ku pamięci wywiezionych na nieludzką ziemię – przypomina dyrektor SP 5. - Uczniowie uczestniczą w programach i projektach patriotycznych: „Katyń... Ocalić od zapomnienia” – posadzone cztery dęby ku pamięci pomordowanych, „Ratownik Tradycji" – opieka nad miejscami bohaterskich walk żołnierza w 1920 i 1939 w obronie Łomży na fortach, „O Wolną i Niepodległą Polskę”, program organizowany przez IPN i Muzeum Powstania Warszawskiego, Ogólnopolski Projekt pt.: „Szczęśliwe powroty do ojczyzny – smak wolności” w Programie Edukacyjnym „Opowiem Ci o wolnej Polsce w roku szkolnym 2010 / 2011 , którego organizatorem był IPN, CEO i Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki inicjatywie nauczycielki, „Piątka” otrzymała wiele odznaczeń, m.in.: Świadek Historii – od IPN w 2014 oraz 2010 Medal „Pro Memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski. Zarząd Główny Związku Sybiraków nadał szkole Odznakę Honorową Sybiraka. Szkołę odwiedzili znamienici goście: śp. Ryszard Kaczorowski, Prezydent II RP, śp. ksiądz prałat Zdzisław Jastrzębiec – Peszkowski, kapelan rodzin katyńskich, Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego, Karolina Kaczorowska, wdowa po Prezydencie II RP, Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. Za dotychczasową pracę Maria Tyszka otrzymała nagrodę MEN - 2008, Podlaskiego Kuratora Oświaty – 2006, Prezydenta Miasta Łomża – 2005 i nagrody dyrektora. Wśród odznaczeń indywidualnych są, m.in., Brązowy Krzyż Zasługi, Złota Odznaka za zasługi dla Związku Niewidomych, Krzyż za zasługi dla Związku Sybiraków, Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Mirosław R. Derewońko