Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Chóralna pieśń wiary w Łomży

Chór Aksios z Ukrainy zdobył Grand Prix oraz cztery inne nagrody III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Wśród 18 konkursowych zespołów z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Polski były też łomżyńskie, z których młodzieżowy chór Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego wybrano najlepszym chórem diecezji łomżyńskiej, a męski zespół wokalny tego chóru zdobył dwie nagrody: za najlepsze wykonanie oraz promowanie chorału gregoriańskiego. Sobotnie wręczenie nagród w kościele Krzyża Św. uświetnił recital organowy Gedymina Grubby oraz występy chórów Aksios oraz międzyszkolnego chóru żeńskiego z Białegostoku – zdobywczyń dwóch nagród zespołowych i dwóch indywidualnych.

Inicjatorem konkursu dla amatorskich chórów i zespołów wokalnych wykonujących utwory o tematyce sakralnej jest organista i chórmistrz Michał Rajewski. Dwie wcześniejsze edycje konkursu odbyły się w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu gdzie poprzednio pracował, trzecia i największa z dotychczasowych w Łomży, w jego obecnej parafii Krzyża Świętego. Odbywającej się w ostatni weekend imprezie towarzyszyły koncerty i sesja naukowa  „Muzyka sakralna i jej wartość artystyczna”, ale głównym punktem programu były przesłuchania konkursowe. 18 biorących w nich udział chórów i zespołów wokalnych oceniało, złożone z wybitnych specjalistów, międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Roman Gruczy.
– Tak jak na większości europejskich festiwali system ocen jest pasmowy: mamy pasmo brązowe, srebrne, złote oraz nagrodę Grand Prix – wyjaśnia dyrektor artystyczny konkursu Michał Rajewski. –  To tak jak w szkole: jeśli wszyscy uczniowie nauczą się wszystkiego dobrze i mają określoną liczbę punktów, tak samo na naszym konkursie może być kilka nagród srebrnych czy złotych. Najlepszymi zespołami zasługującymi na złote pasmo okazały się: w kategorii zespołów wokalnych do 12 osób Cantamen z Białegostoku i Scala Sancta z Warszawy; w kategorii chórów jednorodnych 
międzyszkolny chór żeński przy III LO z Białegostoku; w kategorii chórów parafialnych Aksios (Ukraina) i Canticum Iubilaeum (Limanowa), zaś z chórów mieszanych Fermata z Poznania i  Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy. Reprezentanci Łomży, zespół Amici zdobył w pierwszej kategorii pasmo brązowe, męski zespół wokalny Carmen Fidei srebrne, zaś młodzieżowy chór Carmen Fidei również srebrne w kategorii chórów parafialnych. 
Grand Prix dla najwyżej ocenionego zespołu i nagrody: 2500 złotych i puchar zdobył kameralny chór Aksios przy cerkwi pw. Michała Archanioła Klasztoru Reguły Studyckiej św. Józefa Oblubieńca we Lwowie i był to pierwszy tak duży sukces tego istniejącego od 13 lat zespołu.
– Ten sukces to dla nas ogromna, bo nieoczekiwana radość! – mówi dyrygent Marta Karapinka. – Długo pracowaliśmy, poświęciliśmy na przygotowania dużo czasu, ale nie oczekiwaliśmy aż takiego wyróżnienia! 
Jury, podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu, przyznało jeszcze aż 24 kolejne nagrody zbiorowe i indywidualne, a  prof. Roman Grucza nie krył, że w swej wieloletniej karierze niezwykle rzadko spotykał się z taką ilością nagród i hojnością sponsorów. Doceniono np. chór Canticum Iubilaeum za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego, poznański chór Fermata za najlepsze wykonanie utworu współczesnego, a zespół Cantamen kompozytora renesansowego.
Najlepszym dyrygentem festiwalu wybrano Annę Olszewską z Białegostoku, dostrzeżono też udany debiut w tak silnej, międzynarodowej obsadzie, chóru parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu oraz popularyzowanie śpiewu chóralnego i integracyjną rolę chóru parafii Dylewo, w którym zgodnie śpiewają przedstawiciele kilku pokoleń.
– Poziom artystyczny konkursu był znakomity – ocenia prof. Roman Grucza. – Przyjechały tu świetne chóry, chociaż były też słabsze, ale wygląda na to, że o poziom naszej chóralistyki nie musimy się martwić! 
– Było to wielkie i wspaniałe święto pieśni – dodaje Michał Rajewski. – Wystąpiło 600 chórzystów, 18 chórów z czterech państw i wszyscy wyjeżdżają z Łomży bardzo zadowoleni, bo był deszcz nagród. Poziom festiwalu był bardzo wysoki i przyczyniło się to też na pewno do promocji naszego miasta. Serdecznie dziękuję wszystkim współorganizatorom, instytucjom, sponsorom, mediom i myślę, że ten festiwal wpisze się już na stałe w kalendarz kulturalny Łomży – dlatego już dzisiaj zapraszam na IV Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej Carmen Fidei za rok!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pon, 03 października 2016 08:05
Data ostatniej edycji: pon, 03 października 2016 08:07:36

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę