niedziela, 05 kwietnia 2020 napisz DONOS@
200316011340.png

„Studentem być to przecież nie wada – mądremu nawet wypada”

Sylwia Szot z Białegostoku pożegnała wakacje bez żalu i powraca z przyjemnością do Łomży na 2. rok pielęgniarstwa PWSIiP, żeby zobaczyć ukochanych kolegów i koleżanki. Sylwek Maszkiewicz, 21-latek z okolic Kolna, zaczyna studia magisterskie z administracji i wspomina wakacje u rodziny w Stanach. Wojciech Szymski, o rok młodszy student pielęgniarstwa z okolic Bartoszyc, będzie na 2. roku ze wspomnieniem wakacyjnej pracy w Szwecji. 21-latek z Kutna Mikołaj Jóźwiak zacznie 3. rok fizjoterapii z satysfakcją: odbył praktyki zawodowe w szpitalu w „mieście róż”. I tylko Kasia Górska, 20-latka po maturze w II LO, na studia wyjeżdża z Łomży. - W tym roku miałam aż osiem egzaminów wstępnych – mówi z zapałem. - Jechałam do Krakowa, a zacznę studia we Wrocławiu.

Mikołaj Jóźwiak, Sylwia Szot, Sylwester Maszkiewicz i Wojciech Szymski na patio Domu Studenta PWSIiP Rubikon w Łomży z zygzakami ławek na 100 miejsc (fot. Marek Maliszewski)
Mikołaj Jóźwiak, Sylwia Szot, Sylwester Maszkiewicz i Wojciech Szymski na patio Domu Studenta PWSIiP Rubikon w Łomży z zygzakami ławek na 100 miejsc (fot. Marek Maliszewski)
Katarzyna Górska (fot. Julia Starachowska)
Katarzyna Górska (fot. Julia Starachowska)

1. października to tradycyjnie początek roku akademickiego, kiedy to brać studencka porzuca prace zarobkowe w Polsce i za granicą, wędrówki po górach, rejsy na żaglach i przypomina sobie o nauce w uczelniach, także łomżyńskich. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki – jak informuje nas Marta Biedrzycka – studiować będzie około 2 000 żaków, z których ponad 700 na pierwszym roku.

Zmiana struktury i róże od wielbiciela
Najpopularniejsze jest zdobywanie wiedzy, dyplomów i uprawnień w Instytucie Medycznym – ok. 180 pierwszaków, oraz na jednym z 12 kierunków - administracja – około 100. - To 13. inauguracja w historii naszej państwowej uczelni w Łomży – cieszy się Jego Magnificencja Rektor prof. Robert Charmas i zwraca uwagę, że również 13. października o godz. 10.15 odbędzie się inauguracja roku akademickiego, poprzedzona mszą świętą dla środowiska naukowego i studenckiego o godz. 9.30 w pobliskim kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. - To moja ostatnia inauguracja jako rektora, kadencja kończy się wiosną przyszłego roku. Nie mogę jeszcze powiedzieć, że jest 13 kierunków, jednak i 12 to duże osiągnięcie. Będziemy zmieniać strukturę uczelni, aby powstały trzy wydziały nauk o: zdrowi, technicznych i rolniczych oraz społecznych i humanistycznych. To nazwy robocze.
„Informatyka” będzie kontynuować Akademię Przedszkolaka, zabawne i pouczające spotkania z nauką dla najmłodszych, Uniwersytet Trzeciego Wieku seniorów w Kolnie i Uniwersytet Otwarty dosłownie dla każdego: z wykładem o przemocy i sacrum wystąpi religioznawca najsłynniejszy w Polsce, czyli erudyta i gawędziarz prof. Zbigniew Mikołejko (18. października, godz. 14.30).  Nowe jest w uczelni to, że ma nie sześć, a siedem instytutów – z Instytutu Przedsiębiorczości wydzielił się Instytut Prawa - to znak, że uczelnia przy Akademickiej przymierza się i do uruchomienia kierunku.
Marek Humeńczuk, uwielbiany przez studentów za poczucie humoru i ludzkie podejście do świata młodych, zakwaterował w Domu Studenta Rubikon 77 studentów – a miejsc ma 142, więc chętnych zaprasza. Studenci z początku artykułu chwalą warunki, obsługę, czystość. - Atmosfera jest bardzo fajna, rodzinna, pokoje były nawet otwarte, nic nie ginęło – zapewnia Mikołaj. - Imprezy w kuchni.
Sylwia Szot zastanawia się chwilę, co z wakacji roku 2016 przetrwa w pamięci... - Ślub najbliższej przyjaciółki, która studiuje ze mną na roku – odpowiada, dotykając z uśmiechem róż od wielbiciela.

„Agrobiznes” z Polakami i cudzoziemcami
JM Rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu prof. Roman Engler (lat 62) w sobotę, 22. października, o godz. 10. będzie inaugurować 20. rok pierwszej w historii 598-letniej Łomży uczelni świeckiej. Naukę w WSA zacznie ok. 1 100 żaków, w tym ponad 275 na pierwszym roku. Popularne są: budownictwo - inżynierskie, bezpieczeństwo wewnętrzne, w tym roku pierwsza rekrutacja na magisterskie, towaroznawstwo – inż, rolnictwo – inż i mgr, pielęgniarstwo – mgr. 30 procent studiuje stacjonarnie, 70 proc. zaocznie. Na kierunkach pojawi się ok. 50 Ukraińców i ok. 15 studentów z Białorusi, Litwy i Gruzji. - Jak rozpoczynaliśmy 20 lat temu, urodziły się dzieci, które są naszymi studentami... – uśmiecha się do wspomnień rektor. - Przez dwie dekady wykształciliśmy ponad 6500 absolwentów licencjatów, inżynierów, magistrów.
Uczelnia doczekała się nawet profesora zwyczajnego, belwederskiego – prof. zw. dr hab. Wojciecha Lipińskiego i ponad 20 doktorów nauk rolniczych. Sympatyczni rozmówcy z „Rubikonu” na razie o profesurach nie myślą. Sylwia rwie się do szpitala na oddział. Sylwek uważa, że wpierw „te” studia trzeba skończyć. Mający trzy lata doświadczenia w stowarzyszeniu młodych ratowników Joannitów Wojtek wyspecjalizuje się w pielęgniarstwie i ratownictwie. Mikołaj zmotywuje i postawi ludzi na nogi. Jak w wakacje: 35-latek z SM nie ruszał się, nie ćwiczył, siedział na wózku. - Po 3 tygodniach rozmów i systematycznych ćwiczeń ze mną, stanął sam przy barierce – wspomina Mikołaj na patio z drewnianym podestem i ławkami w zygzak, gdzie studenci będą uczyć się i marzyć o przyszłości. Kasia Górska, znana gwiazda teatru amatorskiego w Łomży, nie wierzyła, że dostała się na wydział lalkarski PWST Wrocław. - Nie mogłam w nocy spać – mówi 20-latka. Poprosi o urlop dziekański na kulturoznawstwie AGH w Krakowie, gdzie na PWST dostali się dwaj łomżyniacy: Przemysław Przestrzelski, specjalność wokalno-aktorska, i Alan Al – Murtatha – aktorstwo dramatyczne. Super!

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę