wtorek, 24 października 2017 napisz DONOS@

Czarownica z Wizny

Ta historia wydarzyła się blisko 350 lat temu. Barbara Królka mieszkanka Wizny została oskarżona i uznana za czarownicę, a w konsekwencji spalona na stosie. Historię kobiety przywołują twórcy jednej z największych w Polsce ekspozycji średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji, którą niedawno otwarto w Kiermusach pod Tykocinem.

fot. kiermusy.com.pl
fot. kiermusy.com.pl

Barbara Królka (ur. ?, zm. ok. 1670) – mieszkanka Wizny lub najbliższych okolic, oskarżona o bycie czarownicą i spalona na stosie ok. roku 1670 przez tamtejszego burmistrza dekretem sądu wójtowskiego zapisanym w łomżyńskiej księdze miejskiej z roku 1670 nr 15 fol. 143-144.
Barbara Królka była oskarżona o rzucenie czarów na poborcę ziemi wiskiej, Wacława Jeziorkowskiego i jego rodzinę. Przypisywano jej: oczarowanie Zygmunta Augusta, spowodowanie śmierci królowych: Elżbiety Habsburżanki (1545) i Barbary Radziwiłłówny (1551) oraz przyniesienie do Łomży morowej zarazy, która w 1624 roku w ciągu 2 miesięcy spowodowała śmierć 5021 mieszkańców. (źródło: wikipedia.pl)

Wystawa średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji
Wystawa inspirowana historią tej kobiety jest jedną z nowych atrakcji jakie oferuje Dworek w Kiermusach pod Tykocinem. Otwarta jest w każdą niedzielę w godzinach 12.00 – 17.00. Zwiedzający obejrzą w Kiermusach szafot oraz gilotynę, a także szereg wymyślnych narzędzi służących zadawaniu cierpienia: kajdany Skeffingtona, hiszpański osioł, pale, kołyska Judasza, krzesło inkwizytorskie, zgniatacze kciuków, a także tzw. żelazną dziewicę.
Wśród narzędzi kar i ujm na honorze, na nowo otwartej wystawie znalazły się beczki, w których przetrzymywano czarownice i cudzołożnice, dyby i gąsiory dla złodziei, klatka błaznów oraz maski wstydu. Sposób wykonywania kar i egzekucji demonstrują realistyczne postaci w oryginalnych dawnych strojach skazańców.

zobacz: www.kiermusy.com.pl


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0