Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Gwiazdy srebrnego ekranu w łomżyńskim muzeum

Główne zdjęcie
Zbigniew Rymarz

– To cząstka tego co mam w programach i zdjęciach z okresu filmu niemego – mówi o otwartej w piątek wystawie „Na szklanym ekranie” w Muzeum Północno – Mazowieckiem 89-letni wybitny kolekcjoner, pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz. – Ma ona dla mnie specjalny sentyment, bo co najmniej 1/3 tych wykonawców znałem osobiście i z nimi współpracowałem! Wystawa inauguruje, rozpoczynający się 8 września, IV Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”, jest też początkiem współpracy Zbigniewa Rymarza z klubem Carpe Diem i „JA i TY” Stowarzyszeniem Ludzi Aktywnie Naznaczonych.

Katarzyna Kuklińska
Katarzyna Kuklińska
Jerzy Jastrzębski, Zbigniew Rymarz i Zbigniew Ciszek
Jerzy Jastrzębski, Zbigniew Rymarz i Zbigniew Ciszek

Zbigniew Rymarz filmem interesuje się od dziecka. Będąc od blisko 70 lat aktywnym muzykiem i kompozytorem współpracował z największymi gwiazdami polskiej piosenki, tworzył programy dla dzieci, w tym słynny „Teatrzyk Wiolinek”, ale przede wszystkim znał, zawodowo i prywatnie, wielu wybitnych aktorów, w tym również tych zaczynających swą karierę w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Kolekcjonuje nuty, programy kinowe, fotosy, pocztówki, książki, filmy i płyty, ale nie zbiera plakatów filmowych, zadowalając się kalendarzami z ich reprodukcjami. 
– Chcemy przybliżyć współczesnej widowni, zwłaszcza młodym odbiorcom, jak rodził się film, tym bardziej, że mamy do dyspozycji człowieka który doświadczył tamtych czasów, ma ogromną wiedzę na ten temat i niesamowite zbiory! – mówi Katarzyna Kuklińska, prezes stowarzyszenia i organizatorka festiwalu.
– Zaczęło się to wszystko jakieś 82 lata temu! – opowiada Zbigniew Rymarz. – Na przykład mój zeszyt do geografii wyglądał tak, że była na nim co prawda nalepka „zeszyt do geografii”, ale w środku były powycinane z prasy zdjęcia aktorów. Jak chodziłem do teatru kupowałem programy i tak stopniowo  moja kolekcja powiększała się. Jak zacząłem uczyć się muzyki zacząłem kupować same szlagiery, ich zapisy nutowe. Mam po prostu tak zwanego kota na tym punkcie!
Wystawa składa się z plansz zawierających reprodukcje filmowych fotosów, pocztówek i programów z okresu międzywojennego, dokumentujących okres polskiego i światowego kina niemego; są też oryginalne, chociaż nieliczne, czasopisma i programy. 
– Chowałem się na filmach przedwojennych – mówi Zbigniew Rymarz. – Nie za często byłem w kinie, bo siedem razy w tygodniu, ale udało mi się zobaczyć tamte gwiazdy i wspaniałe filmy!
Jeden z nich, nakręcony w roku 1921 „Cud nad Wisłą” z udziałem Jadwigi Smosarskiej, Stefana Jaracza, Władysława Grabowskiego i Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, zaprezentowano podczas otwarcia wystawy. Zbigniew Rymarz chętnie opowiadał zebranym o swej pasji, sypał anegdotami, odpowiadał na pytania, a nawet doradzał, szczególnie młodszym uczestnikom spotkania, co warto oglądać – np. na prezentowanym niedawno serialu telewizyjnym „Bodo” nie zostawił suchej nitki, bezlitośnie wyliczając liczne błędy jego scenarzystów i twórców, chwalił za to serial „Anna German”. A ponieważ, mimo zaawansowanego wieku, wciąż jest aktywnym muzykiem, chętnie przyjął zaproszenie do włączenia się w działalność łomżyńskich miłośników piosenki okresu 20-lecia międzywojennego.
– Mamy już w planach kolejną edycję spektaklu „Zakochani w stylu retro” we współpracy z panem Rymarzem – mówi Katarzyna Kuklińska. – Będzie ona prezentowana w WOAK Białystok 19 września i pan Rymarz zadeklarował poprowadzenie tego spektaklu jako konferansjer. 
Są też szanse na to, że w Łomży Zbigniew Rymarz wystąpi z młodymi wokalistami już w roli pianisty, ale na razie członkowie stowarzyszenia „JA i TY” żyją, rozpoczynającym się już w czwartek 8 września, IV Europejskim Festiwalem Filmowym i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY”.
– Zaczynamy wystawami filmowymi i malarskimi – zapowiada Katarzyna Kuklińska. – 8 września będą projekcje filmowe, ale też dynamiczne otwarcie taneczne w foyer Urzędu Miasta, gdzie zaprezentują się tancerze z formacji tańca integracyjnego Just Dance II z Rumunii, którzy zachęcą nas do plenerowej zumby. Z kolei grupa Club Dance, utworzona przy stowarzyszeniu przez Sylwię Kraszewską, zaprosi 10 września do Skate Parku przy ul. Ks. Anny do tanecznego flash moba. Tego jeszcze w Łomży nie było, a oprócz wydarzenia tanecznego będzie można wziąć udział w szlachetnej akcji, loterii fantowej „Zostań aniołem, podziel się sobą” na rzecz Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży. Będzie też mityng lekkoatletyczny dla osób z niepełnosprawnością i wiele innych ciekawych wydarzeń – zapraszamy!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę