Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Wesele Figara” na Festiwalu Drozdowo-Łomża

Główne zdjęcie
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu

– Podczas koncertów tegorocznej edycji XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża usłyszą państwo muzykę z najwyższych szczytów kompozytorskich – zapowiada Jacek Szymański, dyrektor i twórca festiwalu. – Oprócz muzyki Bacha, Mozarta i Beethovena w repertuarze festiwalowym znajdą się też dzieła organowe, fortepianowe i wokalne innych kompozytorów! Festiwal Drozdowo-Łomża rozpocznie się w piątek 1. lipca i potrwa 10 dni. Głównymi punktami jego programu będą: wystawienie opery „Wesele Figara” Mozarta, Wielka Gala w Pałacu oraz koncerty poświęcone pamięci zasłużonych dla festiwalu Teresy Karwowskiej i Marka Żemka.

Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu
Jacek Szymański, dyrektor Festiwalu
Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża), Jarek Cholewicki (dyrektor ROK-u) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)
Lech Szabłowski (wicestarosta łomżyński), Jacek Szymański (dyrektor Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża), Jarek Cholewicki (dyrektor ROK-u) i Anna Archacka (dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie)

Wśród 20 festiwalowych  koncertów w Łomży i 11 innych miejscowościach, między innymi w Drozdowie, Kolnie, Stawiskach, Jedwabnem, Czartorii czy Zabielu, nie zabraknie wydarzeń muzycznych najwyższej próby. Festiwalowym preludium będzie koncert „Od Bacha do współczesności” 1 lipca w łomżyńskiej katedrze, poświęcony wieloletniej mecenasce i przyjaciółce festiwalu Teresie Karwowskiej. Z kolei artystyczna oprawa mszy świętej i koncert wokalno-organowy „Z dźwiękiem fugi” upamiętnią 10 lipca w kościele Krzyża Świętego Marka Żemka, nie tylko przez lata organistę tejże parafii, ale też realizatora dźwięku podczas festiwalu.
– Teresa Karwowska była zaprzyjaźniona z artystami i festiwalem od wielu lat, a w jej hotelu artyści w większości mieszkali – mówi Jacek Szymański. – W ostatnim dniu koncertowania festiwalowego południowy koncert poświęcimy pamięci Marka Żemka, który od początku był z nami, świetnego akustyka, realizatora dźwięku i muzyka, któremu bardzo wiele zawdzięczamy!
Oficjalna inauguracja odbędzie się w niedzielę 3 lipca w parku Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie baryton Grzegorz P. Kołodziej wykona polską lirykę wokalną ze swej płyty nagranej z łomżyńską Filharmonią Kameralną, a akordeonista Piotr Komorowski, absolwent III LO i Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz pianista Rafał Lewandowski zagrają utwory Galliano i Gershwina. 
– Zawsze pragniemy, przynajmniej podczas jednego koncertu, zaprezentować muzykę polską i tak będzie podczas tego koncertu inauguracyjnego w dworze Lutosławskich, a będzie ona przeplatana światowymi nazwiskami – mówi Jacek Szymański. 
Muzyki rozrywkowej nie zabraknie też tego samego wieczoru na patio przy Centrum Katolickim parafii  Krzyża Świętego, gdzie Katarzyna Rogalska zagra na skrzypcach i zaśpiewa wielkie przeboje Henryka Jabłońskiego, m. in. słynne „Kasztany”. Podczas festiwalu zabrzmi też żydowska poezja ludowa opatrzona muzyką przez Dymitra Szostakowicza i z udziałem Dariusza Wójcika, będą kolejne recitale organowe z bardzo bogatym programem, a złożony z duchownych kwartet Servi Domini Cantores wykona program pieśni klasycznych i religijnych. Odbędzie się też koncert młodych talentów wokalnych, w łomżyńskim ratuszu zabrzmią arie z oper Wagnera z udziałem islandzkiej sopranistki Svafy Thorhallsdottir, a w drozdowskim kościele wystąpi muzyczna rodzina Lewandowskich: Zofia, Marta, Rafał i Franciszek. 
– Wystąpi też małżeństwo ukraińskie Jaryna i Taras Kuzmych, śpiewacy pracujący na co dzień w Operze Podlaskiej (znani już festiwalowej publiczności- red.), a Svafa Thorhallsdottir to wspaniała sopranistka dramatyczna, gościnna solistka Królewskiej Opery narodowej w Kopenhadze – zapowiada Jacek Szymański. 
Jak co roku Jacek Szymański przygotował też większą formę – tym razem publiczność będzie mogła ponownie zobaczyć operę komiczną „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta, ale w zmienionej obsadzie i w innym miejscu, auli PWSIiP. 
– „Wesele Figara” po sześciu latach znowu zawita do Łomży – mówi Jacek Szymański. – To komedia muzyczna w czterech aktach i w obsadzie międzynarodowej, bo wystąpią Ukraińcy i Polacy, soliści z Białegostoku, Gdańska, Poznania i Łodzi. 
Festiwal zakończy prowadzona przez znaną aktorkę Joannę Kurowską  „Wielka gala w pałacu”, podczas której Jacek Szymański wraz z kilkudziesięcioma śpiewakami i muzykami wykona największe przeboje musicalowe, operetkowe i operowe. Na otwarcie i zakończenie festiwalu w Drozdowie oraz na koncert w Czartorii MPK Łomża podstawi specjalne autobusy, tak więc dojazd 
na nie będzie ułatwiony. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę