Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Śladami Simony Kossak

Główne zdjęcie
Paulina Rozwadowska z Szepietowa

Paulina Rozwadowska z Szepietowa, Aleksandra Kuczyńska z Juchnowca Górnego i Natalia Zajkowska z Suwałk zwyciężyły w I regionalnym konkursie literacko-plastycznym „Co w lesie…” dla uczniów szkół gimnazjalnych. Został on zorganizowany przez Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka oraz Stowarzyszenie im. Profesor Simony Kossak w celu propagowania wśród młodzieży szacunku do natury. Ogromną zwolenniczką takiej postawy była zaprzyjaźniona z łomżyńską szkołą Simona Kossak, która swą pracą i postawą zainspirowała powstanie konkursu.

Aleksandra Kuczyńska z Juchnowca Górnego
Aleksandra Kuczyńska z Juchnowca Górnego

Związki liceum plastycznego w Łomży z Simoną Kossak (1943-2007) zaczęły się w czasach, gdy placówka starała się o nadanie imienia wybitnego malarza Wojciecha Kossaka, prywatnie jej dziadka. Simona Kossak często bywała w Łomży, a po jej śmierci nauczyciele i młodzież wciąż kultywują pamięć wielkiej zwolenniczki ochrony przyrody, choćby w założonym w listopadzie ubiegłego roku stowarzyszeniu. Tam też pojawił się pomysł konkursu dla gimnazjalistów, nawiązującego tytułem do niezapomnianych gawęd o przyrodzie Simony Kossak w Polskim Radio Białystok. Na część plastyczną nadesłano 80 prac – nie tylko z regionu Polski północno-wschodniej, ale też z innych rejonów kraju. Oceniało je jury w składzie: Antoni Mieczkowski, Teresa Adamowska i Anna Karwowska, nagradzając i wyróżniając aż 29 osób, podzielonych na gimnazjalistów i specjalnie utworzoną dodatkową kategorię dla szkół plastycznych. Zwyciężyła Paulina Rozwadowska z Publicznego Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Szepietowie, drugim miejscem podzieliły się Izabela Dutkowska z Zespołu Szkół w Wiźnie i Martyna Niemyjska z Zespołu Szkół-Gimnazjum w Klukowie, a trzecie ex aequo były Natalia Olszewska z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Zambrowie i Aleksandra Zalewska z Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce. 
– Maluję i rysuję od piątej klasy podstawówki – mówi Paulina Rozwadowska, obecnie w drugiej gimnazjalnej. – Był to konkurs „Co w lesie...”, dlatego uznałam, że ten łoś będzie dobrze wyglądał tak w oddali, między drzewami. Chodzę w szkole na kółko plastyczne i jest to już mój kolejny sukces, ale każda kolejna nagroda cieszy! 
Część literacką oceniało jury złożone z Henryka Gały, Zbigniewa Rutkowskiego i Edyty Ejsmont, którzy spośród 21 wierszy i opowiadań wybrali sześć najlepszych utworów. W dziedzinie poezji zwyciężyła autorka wiersza „Smutna Dziedzinka” Natalia Zajkowska z Zespołu Szkół nr 4, Gimnazjum nr 2 w Suwałkach, a wyróżnienia zdobyli Julia Małaszewicz z Juchnowca Górnego i Jakub Radziejewski z Turośni Kościelnej. Prozą najlepiej władała  Aleksandra Kuczyńska z Zespołu Szkół im. ks. J. Popiełuszki w Juchnowcu Górnym, autorka opowiadania „Las od środka”, a z wyróżnień cieszyli się Natalia Zajkowska – pierwsza w kategorii poezja – i Aleksandra Bielska z Zambrowa. 
– Pokazałam w tym opowiadaniu jak wygląda życie zwierząt w lesie z ich perspektywy – mówi uczennica trzeciej klasy Aleksandra Kuczyńska. – Opisałam ul, mrówki, ptaki i życie wodne w jeziorze. To był mój pierwszy tekst – bardzo lubię czytać książki przyrodnicze, oglądać filmy o takiej tematyce i to mnie zachęciło do pisania!
Organizatorzy zapowiadają już drugą edycję konkursu, tym razem o zasięgu ogólnopolskim, planują wydać też książkę z tegorocznymi nagrodzonymi pracami literackimi i malarskimi.
– Ważne, że ten konkurs się odbył – ocenia dyrektor „Plastyka” Lidia Jadwiga Radziwanowicz. – Część młodych ludzi zainspirował ten temat i malarsko, i literacko, i o to nam chodziło. Była to pierwsza edycja konkursu i już nadesłano łącznie ponad sto prac, mających wysoką wartość artystyczną, co oznacza, że ich autorzy mają talent. Dużą rolę odegrali tu również nauczyciele, bo w obecnych czasach zainteresować młodego człowieka takim tematem, dalekim od świata krótkich i szybkich informacji, to spore wyzwanie – trzeba się zastanowić, poobserwować, dobrać odpowiednie słowa, mieć w sobie tę wrażliwość!

Wojciech Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę