Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Rozśpiewany jubileusz dyrygenta, tenora i biskupa

Główne zdjęcie
Bp Stanisław Stefanek, Honorowy Obywatel Łomży

Pochodzący z Łomży tenor Jacek Szymański i dyrektor Filharmonii Kameralnej Jan Miłosz Zarzycki świętowali na wspólnym koncercie jubileusze 50. urodzin i 30-lecia pracy artystycznej. Było to również święto biskupa seniora Stanisława Stefanka , który nie tylko kończy niebawem 80 lat, ale otrzymał też w środę Honorowe Obywatelstwo Łomży, wręczone przez władze miasta w czasie koncertu. Poza popularnym repertuarem operowo-operetkowym w programie nie brakowało też niespodzianek: wystąpili zaskakujący goście, śpiewak poprowadził orkiestrę, dyrygent zaśpiewał, a soliści Aleksandra Kubas-Kruk i Jacek Szymański wykonali utwór z tekstem napisanym specjalnie dla biskupa Stefanka przez muzyków Filharmonii Kameralnej.

– Latem ubiegłego roku spotkaliśmy się z dyrektorem Zarzyckim na festiwalu w Suwałkach – mówi Jacek Szymański. – Zaproponował mi udział w takim jubileuszowym koncercie, na co oczywiście przystałem z wielką radością, bo okazało się, że jesteśmy rówieśnikami! Kiedy odezwałem się do biskupa Stefanka z zaproszeniem na ten koncert, ksiądz biskup odpisał mi: to w takim razie dołączcie moją 80. i w ten sposób narodził się pomysł koncertu – potrójnego jubileuszu!
– To wspaniały moment dla nas wszystkich – dodaje Jan Miłosz Zarzycki. – Jubileusz miał być właściwie tylko pretekstem do koncertu, na którym po prostu będziemy się dobrze bawić, bez patosu i wielkiej celebracji. Tak się jednak złożyło, że ks. bp Stefanek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Łomży, co sprawiło, że koncert nabrał trochę innego wymiaru i stał się ważną uroczystością, w której udział wzięły również władze miasta.
Wręczenie honorowego tytułu bp Stanisławowi Stefankowi – melomanowi, wielkiemu zwolennikowi łomżyńskiej orkiestry i wieloletniemu patronowi festiwali Sacrum et Musica oraz Drozdowo- Łomża było centralnym punktem czwartkowego koncertu. 
– Taką decyzję Rady Miasta Łomża można oceniać również przez ten pryzmat, że moje zainteresowanie muzyką skojarzono z koncertem i stąd ta dzisiejsza uroczystość – mówi bp Stanisław Stefanek. – Filharmonia Kameralna jest moim pupilem w sensie emocjonalnym, cenię też takie festiwale jak Drozdowo-Łomża, którego twórca jest dzisiaj jednym z jubilatów. Mówią o mnie, że jestem melomanem – trochę prawda!
Były to jednak przede wszystkim muzyczne urodziny trzech jubilatów, z których Jan Miłosz Zarzycki będzie obchodzić je już 27 kwietnia, a Jacek Szymański i Stanisław Stefanek 7 maja. Dlatego wypełniona po brzegi sala filharmonii – biletów zabrakło już kilka tygodni przed koncertem – rozbrzmiewała kluczowymi dla Jacka Szymańskiego partiami, jak: Aria Stefana z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, Aria Tassila „Graj Cyganie” z operetki „Hrabina Marica” czy Aria Mister X „Te cudne oczy” z operetki „Księżna Cyrkówka” Imre Kálmána.
Były też duety jubilata z Aleksandrą Kubas-Kruk, która zabłysła też kilkakrotnie w solowych ariach, szczególnie w roli lalki Olimpii z opery „Opowieści Hoffmanna” Jacques'a Offenbacha, gdzie talentem aktorskim wykazali się też Jan Miłosz Zarzycki i konserwator Dariusz Warzyński. 
Śmiechu nie brakowało też, gdy Jacek Szymański przejął batutę i poprowadził orkiestrę w żartobliwie podanym „Perpetuum Mobile” Johanna Straussa; słuchaczy zachwycił też duet tenora z dyrygentem, którzy wcielili się w role Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, intonując, że chociaż „już nie to zdrowie”, to „w sercu ciągle maj”. Był też gość specjalny Dariusz Wójcik, wykonujący żydowską pieśń „Dona Dona”, ale najbardziej wzruszającym momentem koncertu był duet obojga solistów „La Spagnola” – początkowo z oryginalnym tekstem, później dedykowanym biskupowi Stefankowi, autorstwa oboistki Magdaleny Goc i jej męża, waltornisty Mateusza Goca.
– Fantastyczne! – ocenia bp Stanisław Stefanek. – Bardzo mi się to podobało, muszę mieć ten tekst!
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wykonania! – mówi Mateusz Goc. – Czekaliśmy na to z niecierpliwością, aż pan Jacek z panią Olą zaśpiewają  tę pieśń i wyszło wspaniale!
– In omnibus Christus”jest zawołaniem biskupa Stefanka i zostało ono tu wplecione – dodaje Jacek Szymański. – Zastanawialiśmy się w jaki sposób napisać muzykę do tego tekstu, ale uznaliśmy, że posłużymy się utworem bardzo znanym, a tekst został stworzony ku czci księdza biskupa!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Bp Stanisław Stefanek, Honorowy Obywatel Łomży
Foto: Dyrygent i jubilat Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Dyrygent i jubilat Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Pełna sala filharmonii
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk
Foto: Solista i jubilat Jacek Szymański
Foto: Jacek Szymański i Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk,  Jacek Szymański i Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Foto: Wiceprezydent Andrzej Garlicki, bp Stanisław Stefanek, wiceprezydent Agnieszka Muzyk, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka wręcza kwiaty
Foto: Bp Stanisław Stefanek
Foto: Bp Stanisław Stefanek odciska swoja dłoń
Foto: Bp Stanisław Stefanek wdzięczny i wzruszony
Foto: Bp Janusz Stepnowski i dyr. MPWIK Grzegorz Lewańczuk przy stoisku z wodą kranową do pica
Foto:
Foto: Mateusz Goc, współautor tekstu piosenki niespodzianki dla biskupa i muzyk filharmonii w Łomży
Foto: Jan Miłosz Zarzycki i Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk,  Jacek Szymański i Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk i Jacek Szymański
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk i Jan Miłosz Zarzycki
Foto: Aleksandra Kubas-Kruk i Dariusz Warzyński

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę