Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zasady muzyki dla najlepszych

36. uczniów z 19 szkół muzycznych z całego kraju rywalizowało w III Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Poziom konkursu był tak wysoki, że jury przyznało aż 9 wyróżnień i nagród, a o różnicach w klasyfikacji często decydowało tylko pół punktu. Zwyciężyli ex aequo Gabriela Ślusarczyk z Krakowa i Wojciech Tadeusz Sojka z Warszawy, a miejsce 4. z Moniką Lenart z Sanoka podzieliła łomżynianka Alicja Turowska. – Mam ogromną satysfakcję, że nasz konkurs tak się rozwija – mówi jego inicjatorka Małgorzata Wiśniewska. – Cieszę się, że młodzież w dobie internetu, Facebooka i tabletów zajmuje się czymś takim, chce się jej siedzieć w nutach, przeglądać partytury i uczyć się tego wszystkiego!

W piątek w odnowionej sali koncertowej łomżyńskiej PSM do pisemnego testu zasiedli uczniowie szkół muzycznych z Elbląga, Ełku, Gdańska, Grudziądza, Katowic, Krakowa, Łodzi, Łomży, Mławy, Nowego Sącza, Opola, Sanoka, Szczecina, Stalowej Woli, Tarnowa i Warszawy. Celem konkursu było pogłębienie teoretycznej wiedzy młodych muzyków oraz umiejętności pracy z zapisem nutowym. Pierwszy etap zaliczyło aż 29. uczestników konkursu i w sobotę rano musieli rozwiązać kolejny test. O kolejności poszczególnych uczestników decydowała suma punktów z obu etapów, a nad rywalizacją czuwało jury w składzie: dr hab. Maria Pokrzywińska z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, dr Elżbieta Szczurko z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy i mgr Małgorzata Dowlasz z Akademii Muzycznej w Łodzi. 
– Mam już porównanie, bo jest to trzecia edycja konkursu i jest coraz lepiej jeśli chodzi o przygotowanie jego uczestników, a poziom jest coraz wyższy! – ocenia przewodnicząca jury Maria Pokrzywińska. – Najistotniejsze jest zaś w tym wszystkim to, że ten konkurs ma sens, młodzież chętnie w nim uczestniczy, choć zadania były niełatwe, wszystkie wzięte z dzieł muzycznych. 
Przy bardzo wyrównanym i wysokim poziomie miejscem pierwszym podzielili się: Gabriela Ślusarczyk uczennica klasy III PSM im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie i czwartoklasista Wojciech Tadeusz Sojka z warszawskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzeskiego. 
– Test był trudny, trzeba było się do niego solidnie przygotować – mówi Wojciech Tadeusz Sojka. – Wystarczyło jednak trochę skupienia i jakoś poszło, tym bardziej, że drugi etap był krótszy, było więcej czasu na sprawdzenie wszystkiego.
II miejsce zdobyli Szymon Tur z Grudziądza i Piotr Bywalec z Katowic, trzecia była Barbara Prejznar z Krakowa, a czwarte, ponownie ex aequo, Monika Lenart z Sanoka i Alicja Turowska z łomżyńskiej PSM. Były też dwa równorzędne wyróżnienia, dla Agnieszki Stawickiej z Opola i Pawła Kruczkiewicza z Sanoka. 
– To najbardziej ambitny konkurs muzyczny jaki znam! – ocenia przewodnicząca jury Maria Pokrzywińska, kompozytorka i pedagog. – Cieszę się z tego tym bardziej, że Łomża to moje rodzinne miasto, to jest moja szkoła muzyczna, a tableau z moim zdjęciem pod panieńskim nazwiskiem Zaremba wciąż tu wisi. Jestem więc bardzo dumna z Łomży i zawsze z wielką radością tu przyjeżdżam!
Konkurs odbył się dzięki Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, głównemu sponsorowi nagród firmie SONAROL z Jedwabnego, przedsiębiorstwom Mackiewicz i MJ Jedwabne oraz Andrzejowi Wszeborowskiemu, a organizatorzy już zapowiadają jego kolejną edycję za dwa lata.
– Poziom był bardzo wysoki, a uczestnicy zjechali do nas z całej Polski – mówi Mirosław Korona, dyrektor PSM w Łomży. – Świadczy to o tym, że ten konkurs jest potrzebny, młodzi ludzie chcą tu przyjeżdżać, czekają na to i będziemy go kontynuowali, bo z każdą kolejną edycją informacje o konkursie rozchodzą się coraz bardziej po Polsce – za dwa lata ponownie zapraszam do Łomży!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę