Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Tłoczno do przedszkoli

392 nowych dzieci chcą zapisać rodzice do miejskich przedszkoli w Łomży – wynika z danych przekazanych po zakończonym wczoraj naborze elektronicznym wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach. W sumie złożono 616 wniosków o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkołach podstawowych, przy czym 224 wnioski dotyczą przyjęcia dziecka 6-letniego do szkolnych „zerówek”. Ratusz zapewnia, że „wszystkim dzieciom jest w stanie zapewnić miejsce w publicznym przedszkolu lub oddziale przedszkolny, ale nie wiadomo czy rodzice zechcą skorzystać z propozycji, które będą im przedstawione”.

Problem z miejscami w przedszkolach w Łomży nasilił się po grudniowej decyzji posłów cofającej wprowadzaną przez kilka ostatnich lat reformę obniżenia wieku szkolnego. Już w ubiegłym roku niemal wszystkie ówczesne 6-latki z Łomży poszły do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Od września 2016 roku obowiązek szkolny dotyczy dzieci 7-letnich, a 6-latki – jeśli taką jest wola ich rodziców - mogą iść do szkoły, albo muszą przechodzić obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. To może być realizowane w przedszkolu lub szkolnej zerówce, które ponownie mają zostać utworzone przy wszystkich łomżyńskich podstawówkach. 
W Łomży jak się okazuje 298 sześciolatków, które dziś uczęszczają do miejskich przedszkoli, zgodnie z deklaracjami rodziców ma tam zostać na przyszły rok. Do tej grupy przedszkolaków od września dojdzie 6 nowych 6-latków. Rodzice kolejnych 266 sześciolatków zdecydowali, że dzieci pójdą (lub zostaną - w przypadku 42 osób, które teraz tam uczęszczających) do szkolnej zerówki. 

Wydzielenie ponad 300 miejsc dla 6-latków w miejskich przedszkolach sprawia, brakuje w nich miejsc dla dzieci młodszych. W sumie w elektronicznym naborze do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych miasto przedstawiło 1690 miejsc. Tymczasem po zsumowaniu składanych przed naborem deklaracji rodziców o pozostawieniu dziecka w dotychczasowej placówce przedszkolnej (było ich w sumie 1326) i złożonych 616 nowych wniosków o przyjęcie dziecka wynika, że potrzebnych jest 1942 miejsc – czyli o 252 więcej niż przedstawiono. 
Już wcześniej władze miasta informowały o planach utworzenia nowych grup przedszkolnych poprzez inwestycje w Przedszkolach Publicznych nr 1, 8 i 9, oraz uruchomieniem dodatkowego oddziału w przedszkolu publicznym „Pinokio” prowadzonym przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, niemniej tylko jedno z nich znajduje się na osiedlu bloków w południowych częściach miasta, gdzie zapotrzebowanie na przedszkola jest największe. 

Poza dziećmi 6-letnimi samorząd musi od września 2016 roku zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich chcących uczęszczać tu dzieci 5-letnich (zgłoszono 40 nowych wniosków) i 4-letnich (zgłoszono 69 nowych wniosków). W przypadku dzieci 3-letnich taki obowiązek będzie dopiero od września 2017 roku. Dzieci w tym wieku zwyczajowo są przyjmowane do przedszkoli i tradycyjnie jest to największa grupa. W tym roku wśród wniosków o przyjęcie nowych dzieci do miejskich przedszkoli 230 dotyczy 3-latków, a kolejne 46 dzieci 2-letnich i młodszych. 

W przypadku przedszkoli nie ma rejonizacji, co oznacza, że dyrektor placówki nie musi tak jak w przypadku szkół podstawowych i gimnazjów przyjmować wszystkie dzieci mieszkające w pobliżu przedszkola (z tzw. obwódów szkolnych). O tym, które dziecko zostanie do przedszkola przyjęte będzie decydowała komisja na podstawie kryteriów naboru. Pierwsze wynikają z ustawy o systemie oświaty z dnia 6 września 1991 r.  (tekst jednolity  Dz. U. 2015 poz. 2156 z późn. zm.), art. 20c. pkt 1 - 3, drugie określone są przez Radę Miejską Łomży – uchwała nr 22/VI/15 z dnia 25 lutego 2015 r. (zgodnie z art. 20 c. pkt.4,  pkt. 6-8).

Ratusz przypomina, że w przypadku, gdy dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu rodzic zobowiązany jest do potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do przedszkola w dniach 18 kwietnia 2016 r. do 20 kwietnia 2016 roku do godz. 15:00. Nie potwierdzenie pobytu dziecka w przedszkolu w powyższym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca  w danej placówce. 
Ostateczne listy dzieci przyjętych do przedszkola od 1 września br. wywieszane będą w placówkach uczestniczących w rekrutacji 22 kwietnia 2016 r. do godz. 15:00.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę