Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czas na przedszkole

We wtorek rusza rekrutacja do miejskich przedszkoli. Zapisów dokonują rodzice dzieci pierwszy raz idących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Jak podaje ratusz, do publicznego przedszkola będą przyjmowani kandydaci zamieszkali na terenie Miasta Łomża, a rekrutacja będzie odbywała się przy wsparciu systemu elektronicznego z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru do wszystkich przedszkoli. I jeszcze jedna ważna sprawa - o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba punktów wyliczanych z kryteriów.

Rekrutacja na rok szkolny 2016/2017 do przedszkoli samorządowych Miasta Łomża będzie odbywała się w dniach 15 marca - 31 marca 2016 r. do godz. 15:00. W tym okresie należy dokonać zapisu dzieci pierwszy raz idących do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Dokumenty składa się w tzw. placówce pierwszej preferencji.

Zgodnie ze zmienionymi w grudniu przepisami w najbliższym roku szkolnym obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy dzieci w wieku 6 lat, czyli urodzonych w 2010 r. Obowiązek ten może być realizowany w przedszkolach lub w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, które od września ponownie mają zostać utworzone przy wszystkich miejskich podstawówkach. Decyzja gdzie dziecko będzie spełniało ten obowiązek należy do rodziców. Większość z nich już dokonała tego wyboru składając w przedszkolach, do których uczęszcza teraz dziecko, deklaracje o pozostawieniu go na kolejny rok w tej samej placówce.  
Poza tym rodzice dzieci w wieku 4 lat (urodzone w 2012 r.) i 5 lat (urodzone w 2011 r.) mają prawo do realizacji wychowania przedszkolnego. To prawo jest realizowane w przedszkolu lub – może być realizowane w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
Do przedszkoli mogą być przyjmowane także dzieci młodsze, ale póki co samorząd nie ma prawnego obowiązku zapewnienia im miejsca. Prawo zobliguje go do zapewnienia miejsc dla wszystkich chętnych trzylatków dopiero od 1 września 2017 roku. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku mogą zostać przyjęte do przedszkola w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
O przyjęciu do przedszkola decyduje liczba punktów uzyskanych w ramach rekrutacji. Kryteria naboru zostały podzielone na dwie części. Pierwsze wynikają z ustawy o systemie oświaty z dnia 6 września 1991 r.  (tekst jednolity  Dz. U. 2015 poz. 2156 z późn. zm.), art. 20c. pkt 1 - 3, drugie określone przez organ prowadzący w Uchwale Rady Miejskiej Łomży Nr 22/VI/15 z dnia 25 lutego 2015 r. (zgodnie z art. 20 c. pkt.4,  pkt. 6-8).

Zapisywanie dziecka do przedszkola po raz pierwszy

Rodzice zapisując dziecko do przedszkola po raz pierwszy powinni wypełnić deklarację zgłoszenia na stronie naboru www.nabor.pcss.pl/lomza.
Przesłać wersję elektroniczną drogą internetową a podpisaną kartę należy złożyć tylko w jednej placówce tzw. pierwszej preferencji (w deklaracji na pierwszej pozycji). Kartę należy złożyć w terminie od 15 marca do 31 marca 2016 r. do godz. 15:00 Niezłożenie karty zgłoszenia w terminie oznacza nieuczestniczenie dziecka w rekrutacji.
W przypadku braku dostępu do Internetu i możliwości wysłania karty zgłoszenia drogą elektroniczną, można będzie pobrać druk karty w przedszkolu. Dane zostaną wprowadzone do systemu przez przedszkole pierwszej preferencji.
Rodzice dokonując zgłoszenia dziecka do przedszkola mają prawo wskazać maksymalnie 3 przedszkola w preferowanej przez siebie kolejności.
Listy dzieci przyjętych do przedszkola wywieszane będą w placówkach uczestniczących w rekrutacji w dniu 22 kwietnia 2016 r. do godz. 15:00.
UWAGA! W przypadku, gdy dziecko znajdzie miejsce w przedszkolu rodzic zobowiązany jest do potwierdzenia woli uczęszczania dziecka do przedszkola w dniach od 18 kwietnia 2016 r. do 20 kwietnia 2016 roku do godz. 15:00. Niepotwierdzenie pobytu dziecka w przedszkolu w powyższym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w danej placówce.

Dzieci zmieniające przedszkole
Rodzice, którzy zamierzają zapisać dziecko do innego samorządowego przedszkola, niż to przedszkole, do którego dotychczas uczęszcza muszą pamiętać, że ich dziecko uczestniczy w rekrutacji na takich samych zasadach jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. Rodzic/opiekun prawny składa więc podpisaną Kartę zgłoszenia do wybranego przedszkola, wskazanego jako placówka pierwszego wyboru. Rodzic musi jednak pamiętać, że w przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola, miejsce w dotychczasowym przedszkolu nie jest dla niego zarezerwowane.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę