Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

NIK alarmuje – Łomża ma za mało przedszkoli

Główne zdjęcie
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o opiece przedszkolnej na terenie województwa podlaskiego

- Istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym dzieciom – ostrzega Najwyższa Izba Kontroli i zaleca samorządom – także miastu Łomża - zintensyfikowanie działań na rzecz zapewnienia opieki tym dzieciom i stałej analizy potrzeb, uwzględniającej tendencje demograficzne i oczekiwania rodziców. - „Istniejąca baza oświatowa w Łomży (przedszkola i oddziały przedszkolne) nie umożliwia zagwarantowania wszystkim zameldowanym na terenie miasta dzieciom (w wieku trzech - pięciu lat) miejsc w przedszkolach publicznych od roku szkolnego 2017/2018” – czytamy w raporcie, który NIK opracowała we wrześniu ubiegłego roku, gdy prawo obligowało dzieci 6-letnie do pójścia do szkoły. W grudniu Sejm zniósł ten obowiązek i teraz także te dzieci mogą zostać w przedszkolach, co potęguje problem niedoboru miejsc.

Przedszkole w Łomży daje dużo więcej niż zerówka w szkole. Fragment raportu NIK
Przedszkole w Łomży daje dużo więcej niż zerówka w szkole. Fragment raportu NIK

Najwyższa Izba Kontroli podsumowała przeprowadzone w ubiegłym roku kontrole w 10 gminach województwa podlaskiego. Z ustaleń kontroli wynika, że istnieje zagrożenie, że podlaskie samorządy będą miały problem z zapewnieniem miejsc w przedszkolach i w innych formach wychowania przedszkolnego wszystkim dzieciom objętym nowymi przepisami (od 1 września 2017 r. wszystkie zameldowane dzieci w wieku od 3 do 6 lat). Dlatego NIK wskazuje na potrzebę zmian i zwiększenia dostępnej bazy przedszkolnej. Dotychczasowe kłopoty z liczbą miejsc w przedszkolach dodatkowo zwiększyło przywrócenie obowiązku szkolnego od 7 roku życia, bowiem w systemie edukacji przedszkolnej równocześnie już pojawią się trzylatki, a jeszcze pozostaną sześciolatki. 
- Jeśli sześciolatki zostaną w przedszkolach, to na Podlasiu może zabraknąć miejsc dla ponad 10 tys., a w skontrolowanych gminach dla ponad 5 tys. trzylatków – ostrzega NIK. 

Miejsc w przedszkolach Łomży brakuje od lat
Problem ten dotyczy także Łomży, która również znalazł się w raporcie NIK. Izba kontrowała ratusz i trzy miejskie przedszkola.
- Miasto w oparciu o posiadaną bazę oświatową nie było w stanie zagwarantować miejsc 29 dzieciom trzyletnim oraz 30 czterolatkom w roku szkolnym 2014/2015, a także 27 trzylatkom, 10 czterolatkom i 5 pięciolatkom w roku szkolnym 2015/2016 – wytyka NIK.
- Istniejąca baza oświatowa w mieście (przedszkola i oddziały przedszkolne) nie umożliwia zagwarantowanie wszystkim zameldowanym na terenie miasta dzieciom (w wieku trzech - pięciu lat) miejsc w przedszkolach publicznych od roku szkolnego 2017/2018 – czytamy w raporcie z kontroli Urzędu Miejskiego w Łomży. 
Najwyższa Izba Kontroli oceniała, że w Łomży „istniejąca baza oświatowa pozwala na zaspokojenie ok. 88% potrzeb na miejsca przedszkolne od 1 września 2017 roku” i to nie uwzględniając możliwości pozostawienia w przedszkolach 6-latków.

Miliony z przedszkola poszły... gdzieś indziej
Warto przypomnieć, że pod koniec 2014 roku miasto Łomża sprzedało w przetargu działkę po zlikwidowanym przed laty przedszkolu przy ul. Reymonta. Licytację wygrała Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa podbijając cenę wywoławczą z 2 mln 910 tys. 600 zł netto na 4 mln 840 tys. zł netto – czyli niemal 6 milionów brutto. Pieniądze na kontro ratusza wpłynęły w 2015 roku. Zapytaliśmy na co zostały one wydane. 
- Pieniądze ze sprzedaży działki zasiliły dochód budżetu miasta. Zostały one przeznaczone na realizację wydatków inwestycyjnych w 2015 roku - odpowiada Grzegorz Zawada, asystent medialny prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. 

Przedszkole daje więcej
Raport przedszkolny NIK ma jeszcze kilka ciekawych elementów. Jednym z nich jest porównanie opieki przedszkolnej z tą jaką miasto oferuje w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. Kontrolerzy Izby choć jasno stwierdzają, że w tym zakresie nie stwierdzono nieprawidłowości, to podkreślają, że zakresu usług przedszkolnych świadczonych w dwóch oddziałach przedszkolnych utworzonych w szkołach podstawowych był węższy niż w trzech skontrolowanych publicznych przedszkolach. Po pierwsze dzienny wymiar pracy w oddziałach przedszkolnych wynosił 5 godzin (po których była możliwość przebywania w świetlicy), a w przedszkolach 10 godzin. Po drugie w oddziałach przedszkolnych wydawano jeden posiłek, a w przedszkolach trzy lub cztery. Po trzecie zaś w oddziałach przedszkolnych dzieci pozostawały wyłącznie pod opieką nauczyciela (dodatkowym wsparciem mógł być okresowo jedynie personel sprzątający), a natomiast w przedszkolach nauczyciel posiadał do pomocy 1 - 2 osoby. 

„W systemie oświaty wychowanie przedszkolne zajmuje niezwykle ważne miejsce – podkreśla NIK w podsumowaniu kontroli dotyczącej opieki przedszkolnej w województwie podlaskim. - Umiejętności uzyskane w przedszkolu ułatwiają zarówno naukę na kolejnych etapach edukacji, jak i funkcjonowanie na płaszczyźnie społecznej i zawodowej. Brak wystarczającej liczby miejsc w przedszkolach publicznych jest istotnym i dotkliwym problemem rodziców.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę