Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 11 maja 2021 napisz DONOS@

6-latek w Łomży idzie do szkoły - władza zdecydowała

Główne zdjęcie
Agnieszka Muzyk (z-ca prezydenta), Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży i Andrzej Garlicki (z-ca prezydenta)

Wszystkie dzieci 6-letnie z Łomży 1 września pójdą do szkoły – to już pewne. Dr Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta Łomży ds. edukacji, mówiła podczas konferencji prasowej, że w związku ze zmianami w prawie i umożliwieniem rodzicom decydowania o tym czy ich dzieci zaczną naukę w klasie 1 szkoły podstawowej jako 6-cio, czy 7-letnie, od 1 września we wszystkich podstawówkach w mieście zostaną utworzone klasy „zerowe” do których trafi reszta 6-latków. - Widzimy zadanie do wykonania. Zadanie zostanie wykonane – mówiła Muzyk dodając, że "to zmiana absolutnie słuszna bo rodzic musi mieć prawo decydowania kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole".

Wiceprezydent Agnieszka Muzyk podkreślała, że w tym roku w Łomży do 31 marca zostanie jednocześnie przeprowadzony elektroniczny nabór do szkół podstawowych i przedszkoli z uwzględnieniem możliwości prawnych jakie rodzicom dzieci 6-cio i 7-letnich daje prawo. Zgodnie z nim do końca marca rodzice tych starszych dzieci, które teraz są już w klasach pierwszych szkół podstawowych, mają zdecydować czy dziecko może zdawać do klasy drugiej, czy też od września ponownie ma rozpocząć naukę w klasie pierwszej. W tym samym czasie rodzice 6-latków mogą zdecydować czy ich pociecha od września rozpocznie naukę w klasie pierwszej. Po tych wyborach rodziców samorząd będzie mógł określić ile w szkołach podstawowych będzie klas pierwszych i drugich. Póki co wie, że do klasy pierwszej na pewno pójdzie jedynie 68 dzieci, które miały indywidualne odroczenia od obowiązku rozpoczęcia nauki w wieku 6 lat.
- Mamy już takie sygnały, że w jednej szkole są całe klasy pierwsze, które chciałby powtarzać  naukę – mówiła wiceprezydent.
Zwracała także uwagę, że prawo daje im możliwość wskazania rodzicom dzieci pierwszoklasowych szkoły innej niż szkoła w której obwodzie dziecko mieszka. Władze mają to prawo o ile w klasie byłoby mniej niż 12 dzieci.

„Zerówki” i świetlice dla 6-latków
Aby uchronić miasto przed chaosem władze już zdecydowały, że w miejskich podstawówkach powstaną klasy „zerowe”, do których trafią 6-latki, których rodzice nie zdecydują się na posłanie ich do klas pierwszych.
- W ostatnich latach samorząd poniósł znaczne inwestycje w przygotowanie szkół pod potrzeby dzieci 6-letnich – mówiła wiceprezydent Muzyk dodając, że do 2019 roku miejskie podstawówki zostaną przekształcone w zespoły szkolno-przedszkolne.
W związku z tym powstanie problem opieki świetlicowej dla najmłodszych dzieci. W „zerówkach” nauka trwa tylko 5 godzin dziennie, a w przedszkolu dziecko spędza znacznie więcej czasu, dlatego władze myślą nad zorganizowaniem dla nich opieki w świetlicach, aby – jak mówiła Muzyk – „spełniały oczekiwania rodziców”.
Póki co władze nie mają szacunków ile to będzie kosztowało. Wyliczenia powstaną po 31 marca, gdy spłyną już deklaracje rodziców.
- To zadanie na które pieniądze muszą się znaleźć – podkreślał pytana o to Muzyk.

Bez zwolnień w szkołach
W związku z posłaniem wszystkich 6-latków do szkół w Łomży nie będzie potrzeby zwalniania nauczycieli – zapewniała wiceprezydent.
- Wszyscy nauczyciele obecny klas trzecich otrzymają propozycję rozpoczęcia nauki w „zerówkach”. Najważniejsze jest to, że nauczyciele są przygotowani do tego – mówiła wiceprezydent Łomży dodając, że wydłuży się czas pracy nauczyciela z dzieckiem z 3 do 4 lat.

Będzie więcej miejsc w przedszkolach?
Wiceprezydent mówiła także, że w związku z przyszłorocznym obowiązkiem samorządu zapewnienia miejsc w przedszkolach dla wszystkich trzylatków władze Łomży rozważają możliwość rozbudowy miejskiego przedszkola nr 5.
- Zachęcamy też młode osoby do tworzenia punktów przedszkolnych na dużych osiedlach. Mamy takie przykłady już w Łomży i są to bardzo dobre rozwiązania – mówiła Agnieszka Muzyk.

210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę