Jak powstała „Łomżyńska kolęda na święta 2015”
Mało kto wierzył, że faktycznie dojdzie do premiery na żywo piątej kolędy rodem z Łomży 20. grudnia Anno Domini 2015. Głównym powodem była śmiała koncepcja, zakładająca współpracę zespołu rockowo-jazzowego z klasycznymi smyczkami, fletami i wiolonczelą oraz dołączenie do trójki solistów chóru dziecięcego. A jednak podczas Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej na Starym Rynku w Łomży mogliśmy usłyszeć Żaklinę Olchowik i Tomasza Traczyka ze Studiem Wokalnym eMDeK Magdy Sinoff, która wsparła solistów fachową wiedzą i altem oraz przygotowywała chóry. Czułą muzykę tworzył do melodii Tomka wybitny pianista, aranżer i reżyser dźwięku Paweł Lipski.
Fotoreporter portalu 4lomza.pl Marek Maliszewski zaproponował, że udokumentuje kolejne etapy rodzenia się nowej łomżyńskiej kolędy. Jej koncepcję, szczegóły realizacyjne i tekst stworzył oraz podjął się produkcji Mirosław R. Derewońko, dziennikarz „Czwórki”. Soliści to: Żaklina Olchowik – sopran, Magda Sinoff – alt i Tomasz Traczyk – tenor, który przed pięciu laty ukończył Liceum Plastyczne w Łomży. Z chórami dzieci i nastolatków, śpiewających i dialogujących wniebogłosy na dwa głosy ze Studia Wokalnego eMDeK w MDK - DŚT w Łomży, pracowała Magda Sinoff. Nie sposób sobie wyobrazić tak sprawnego przebiegu spotkań, nagrań i przemieszczeń się z miejsca na miejsce: między MDK - DŚT a Studiem Sound Sławomira Dubowskiego bez nieocenionej pomocy asystent produkcji Joanny Zalewskiej. Kompozycji i aranżacji instrumentalnej podjął się Paweł Lipski, który w jeden wieczór nagrał partię rockowo-jazzową, zaś drugiego dnia skomponował od podstaw partie dla zespołu klasycznego: Ewa Barczyk – wiolonczela, Natalia Archacka – skrzypce, Magdalena Samordak – skrzypce, Oliwia Gładysiak - flet poprzeczny i Karolina Załęcka - flet poprzeczny. Paweł Lipski sam zasiadł przy pianinie i zaprosił do składu zespół kolegów z młodości w Łomży: Przemysław Kamiński – gitara, Artur Pawelczyk - gitara basowa, Mateusz Kurkowski – saksofon i Adam Mordasiewicz – perkusja.
Studio Wokalne eMDeK dla dodania piękna i blasku kolędzie tworzyli podczas wielogodzinnych prób i nagrań: Natalia Puławska, Maja Męczkowska, Magdalena Głębocka, Katarzyna Głębocka, Julia Karwowska, Katarzyna Boguska, Gabriela Okuniewska, Maja Dużyńska, Maja Wronowska, Anna Modzelewska, Emilia Lutostańska, Emilia Chocianowicz, Ewelina Ostrowska, Julia Witkowska, Maja Chudzik, Maja Karwowska, Mateusz Niksa i Mateusz Wojtaszek. Ostatnia nagrywała do czwartej nad ranem drugi głos Magda Sinoff, udzielająca porad każdego dnia przez kilka godzin pozostałym wykonawcom. Nagranie i realizacja dźwięku to zasługa Sławomira Dubowskiego, który oddzielnie nagrywał wszystkie głosy solistów i chóry oraz instrumenty, każdego dnia w przedświątecznym tygodniu konsultując próbki dźwięków z twórcami i wykonawcami. Na teledysku fotograficznym Marka Maliszewskiego widać te starania od pierwszego spotkania koncepcyjnego w Miejskim Domu Kultury DŚT we wtorek, 15. grudnia, do piątku, 18. grudnia, oraz premierę na żywo w niedzielę 20. grudnia, na Starym Rynku. Mecenas kultury Zakłady Spożywcze BONA w Łomży, znany producent majonezów, wsparły z prezesem Leszkiem Krzyżkowiakiem produkcję nagrania kolędy, nad którą patronat objął Urząd Miejski w Łomży przy aprobacie prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Miejski Dom Kultury DŚT w Łomży objął kolędę – jak to nazywał Paweł Lipski – pro publico bono opieką merytoryczną i techniczną. Ważnym miejscem była też Restauracja Na Farnej, jako miejsce narad, prób, kontaktów i posiłków.
Jak co roku, trzeba serdecznie dziękować za radę i pomoc Dobrodziejom, których – mam nadzieję - pełna lista znajduje się na końcu nagrania. Przedstawia ono autorską wizję Marka Maliszewskiego.
Mirosław R. Derewońko