Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

O Mickiewiczu wiedziała prawie wszystko

Gabriela Wawrzyniak, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży, zwyciężyła w VII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Adamie Mickiewiczu. W konkursie organizowanym przez noszącą imię wieszcza Szkołę Podstawową nr 7 pokonała 14. rywali, zdobywając w teście aż 86 z 87 możliwych punktów. – Było trochę trudnych pytań, ale dałam radę! – mówi Gabriela Wawrzyniak. – Najlepiej było pewnie ze znajomością utworów, trudniejsze trochę było o życiorysie Adama Mickiewicza. Długo się przygotowywałam, nawet wczoraj czytałam i siedziałam do późna w nocy, ale było warto, bo poza nagrodami dowiedziałam się sporo o Mickiewiczu!

Laureaci konkursu
Laureaci konkursu

Dni patrona Adama Mickiewicza (1798-1855) to w Szkole Podstawowej  nr 7 wielkie wydarzenie. W tym roku okazja była wyjątkowa, bowiem niedawno obchodzono 160. rocznicę śmierci wybitnego poety. Dlatego zainteresowanie konkursem wiedzy o autorze „Pana Tadeusza” czy „Dziadów” było spore, a chętnych startujących w szkolnych eliminacjach podzielono na dwa dni i kategorie klas III-IV i V-VI. Zwycięzcy tych eliminacji, podobnie jak w szkołach podstawowych 4, 9, 10 oraz szkoły w Jedwabnem we wtorkowe popołudnie stanęli przed najtrudniejszym sprawdzianem. W przygotowanym przez Bożenę Miller-Żmijewską, Urszulę Bobryk, Jadwigę Świerczewską i Piotra Zduńczyka konkursie wzięło udział 15. uczniów klas V- VI, po troje z każdej szkoły. Musieli rozwiązać test składający się z 40 pytań, w którym maksymalnie można było zdobyć 87 punktów. Pytania nie były proste, bo poza przeczytaniem biografii poety trzeba też było wykazać się znajomością jego dzieł i np. odpowiedzieć, „gdzie mieszkali dwaj przyjaciele, którzy „ziarnko dzielili na dwoje”?” (odp.: w oszmiańskim powiecie) czy uzupełnić tabelkę z podaniem bohaterów głównych dzieł Mickiewicza i i określeniem gatunku literackiego do jakiego należą. Bezkonkurencyjna okazała się Gabriela Wawrzyniak (86 pkt.), wyprzedzając aż o 10 punktów swą szkolną koleżankę i rówieśniczkę  Alicję Kneć oraz Mateusza Szymanowskiego z klasy VI SP 9, który zdobył ich 68.
– Poziom przygotowania uczniów do konkursu był wysoki – ocenia przewodnicząca jury Bożena Wachowska, oceniająca prace razem z Elżbietą Piasecką – Chamryk i Magdaleną Białecką – Świadczy to o dużym zaangażowaniu uczniów, którzy przystąpili do konkursu oraz o dużym zaangażowaniu nauczycieli przygotowujących młodzież do uczestnictwa.
Trzy kolejne osoby z największą ilością punktów: Urszula Sulkowska (kl. VI, SP7, 66 pkt.) oraz Sandra Kuklińska (kl. VI, SP7) oraz Natalia Sejnowska (kl. VI, SP Jedwabne), które zdobyły po 64 punkty, otrzymały wyróżnienia. A kiedy konkursowicze rozwiązywali test, ich koledzy i koleżanki z klas IV i VI zaprezentowali przedstawienie „Karnawał w Soplicowie”, wręczono też nagrody w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Moda z początkiem wieku. Ubierzmy bohaterów narodowej epopei ''Pana Tadeusza''”.
– Jako szkoła mickiewiczowska, od 44 lat upowszechniamy wiedzę o naszym patronie i uwrażliwiamy uczniów na jego twórczość – mówi dyrektor SP 7 Halina Szeligowska. – Szczególnie dbamy o to, aby uczniowie poznawali piękno mowy ojczystej, zawartej w bajkach, balladach, wierszach patriotycznych i fragmentach wspaniałego poematu „Pan Tadeusz”. Przez popularyzację twórczości Adama Mickiewicza uczymy miłości do ojczyzny, uwrażliwiamy na bogactwo polskiej tradycji i kultury.

Wojciech Chamryk 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę