Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Aniela Malanowska jest patronką Muzeum I LO w Łomży

Główne zdjęcie
Wejście do Muzeum Szkoły imienia Anieli Malanowskiej

Uczniowie mówili o niej Anielka lub żartobliwie: Mela. Łatwo się domyślić, dlaczego, kiedy zadrze się w górę głowę, wysoko, nad drzwiami z tabliczką „Muzeum Szkoły im. Anieli Malanowskiej”. - Dzięki niej w „Głosie Ucznia” ujrzały światło dzienne moje opowiadania, Mela zachęcała mnie do pisania, na lekcjach zaczęła się przygoda z zawiłościami gramatyki, spotkania z bohaterami lektur, potem odkrywaliśmy gwarę mieszkańców regionu, opiekowała się też kabaretem... - takie historie z młodości odkrywała Barbara Pietruszewska, anglistka w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, podczas nadania sali muzealnej na parterze imienia ukochanej polonistki. - Ona ukształtowała mnie na humanistkę. Naprowadzała, doradzała, nie narzucała zdania, przekazywała wiedzę, umiejętności, postawy... Pani Profesor, wierzę, że będzie Pani dobrym duchem naszego muzeum.

Słów tak wzruszających ukochanej anglistki, uwielbianej przez pokolenia młodzieży „Pierwszego”, dawno nie słyszało się w ponad 100-letnich murach gmachu ponad 400-letniej szkoły... Słuchali jej uczniowie i przez 26 lat – od 1978 roku – dyrektor LO Zygmunt Zdanowicz. - Byłem uczestnikiem otwarcia Muzeum Szkoły w 1975 r. jako szef Wojewódzkiej Inspekcji Szkolnej w Łomży – wracał do barwnych i pełnych szczegółów wspomnień, ilekroć zabierze głos. - Przeszliśmy od tablicy 350-lecia, tej przy wejściu do budynku od strony sekretariatu, było mnóstwo gości, podsekretarz stanu w ministerstwie oświaty Godlewski, dyrektor LO Jerzy Gałęcki, dużo nauczycieli... Jerzy Swoiński namalował, teraz odnowione, portrety wybitnych profesorów i wychowanków. Profesor Kazimierz Kozikowski prowadził chór szkolny... A na koniec ze skromnością, powagą i wielkim przeżyciem pokazała się profesor Aniela Malanowska. Wtedy odbyła się nasza pierwsza rozmowa. Trzy lata po uroczystości dane mi było zostać dyrektorem LO. Szybko przebiegam wzrokiem listę nauczycieli... Do ostatnich lat otrzymywała ode mnie róże po uroczystościach szkolnych jako dar wdzięczności... Dziękuję Państwu, że w tej klamrze swego życia mogę uczestniczyć w tym podniosłym momencie.

W hołdzie Polce, patriotce, pedagogowi...
Dyrektor Zdanowicz w październiku 1978 przyjmuje do pracy córkę założycielki Muzeum Szkoły, Jolantę Szabuńko, również wymagającą polonistkę i wicedyrektor „Pierwszego”, która przekazała w darze do zbiorów muzealnych kilka pudeł ze zbiorami domowymi Zmarłej Mamy: wychowanki dr Stanisławy Osieckiej, absolwentki polonistyki UW, łączniczki i sanitariuszki w NOW AK oraz nauczycielki języka polskiego, która w 1966 zorganizowała bal kostiumowy, zaś zebrane pieniądze przekazała na budowę pomnika Jakuba Wagi, autora „Flory polskiej”, w parku miejskim w Łomży.
Architekt i 1. prezydent Łomży po wolnych wyborach czerwcowych 1989 r. Marek Przeździecki, wychowanek patronki Muzeum Szkoły i maturzysta sprzed 40 lat, ofiarował zdjęcie z nią podczas obchodów 400-lecia szkoły i książkę swego autorstwa „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”.
Za biało czerwone-wstęgi, biegnące od tablicy pod sufitem do połowy wysokich drzwi, pociągnęli solidarnie: dyrektor I LO Jerzy Łuba, poprzedni dyrektor Zygmunt Zdanowicz, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego Andrzej Piechociński, wnuczka Anieli Malanowskiej i lekarz pediatra z Warszawy Magdalena Błońska, proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski, uczennica I LO Oliwia Kalinowska i uczeń PG nr 6 Mateusz Tyszka. Potem goście oglądali ekspozycję, mając w pamięci słowa uczniów historyczki Katarzyny Lipskiej o strajku szkolnym w 1905 – 110 lat temu - przeciwko caratowi, którego uczestnikami byli również uczniowie Gimnazjum przy Bernatowicza.

„Byłam nauczycielką w PRL-u”
Do spuścizny naukowej prof. Anieli Malanowskiej – autorki monografii o 380-leciu szkoły średniej w Łomży – dodajmy fragment wspomnień, dając barwny, choć nie zawsze jasny obraz życia szkoły. „Kiedy wspominam moją pracę pedagogiczną w tamtych trudnych czasach, powraca zdziwienie, które już wtedy mi towarzyszyło. Zdziwienie i pytanie, jak mogło dojść do tego, że szkoła polska tak szybko została opanowana przez zwolenników komunizmu, że nauczyciele - chociaż w większości nie zgadzali się z marksistowsko-leninowską „linią wychowania”, a tak było i w naszej szkole, ogólnie podporządkowali się jej rygorom. W takich chwilach często przypominam sobie historię czasów niewoli, wiek XIX i tamte warunki nauczania młodych pokoleń. I przypominam sobie cenę, jaką musiał płacić tamten polski nauczyciel, który rozumiał, że nie wolno mu zostawić młodzieży obcym, wrogim jej pedagogom. W ponurych czasach PRL-u, mimo usilnych starań wychowania „nowego człowieka”, mimo wtłaczania z wielką siłą do szkół „jedynie słusznej ideologii”, w 1980 roku wyrosła „Solidarność” - wartość w życiu indywidualnym i narodu  niekwestionowana. A jakąś część sukcesu tego niemalże spontanicznego ruchu można jednak przyznać mądrym nauczycielom... Nauczyciel zawsze musi bacznie przyglądać się rzeczywistości, wychowując młodzież, pomagać jej znajdować argumenty do obrony wolności i tożsamości, argumenty oparte na prawdzie, wiedzy historycznej, miłości Ojczyzny i szacunku dla drugiego człowieka”.

Mirosław R. Derewońko


Foto: Wejście do Muzeum Szkoły imienia Anieli Malanowskiej
Foto: Przemawia dyrektor I LO w Łomży Jerzy Łuba
Foto: Magdalena Samordak, Jakub Małachowski
Foto: Wiktor Możarowski, Katarzyna Biedrzycka,  Dominik Gąsiewski, Aleksandra Polak, Jakub Makuszewski,
Foto: Anglistka I LO w Łomży Barbara Pietruszewska
Foto: Polonistka i wicedyrektor I LO w Łomży Jolanta Szabuńko, córka Anieli Malanowskiej
Foto: Polonistka i wicedyrektor I LO w Łomży Jolanta Szabuńko, córka Anieli Malanowskiej
Foto: Zygmunt Zdanowicz, dyrektor I LO w Łomży w latach 1978 – 2004
Foto: Jolanta Szabuńko, Marek Przeździecki, Jerzy Łuba
Foto: Jerzy Łuba
Foto: Jerzy Łuba,  Jerzy Łuba, Zygmunt Zdanowicz, Magdalena Błońska, Oliwia Kalinowska, Mateusz Tyszka, ks. Marian Mieczkowski
Foto: Magdalena Błońska, Oliwia Kalinowska, Mateusz Tyszka,  Jerzy Łuba, Jerzy Łuba, Zygmunt Zdanowicz
Foto: Goście w Muzeum Szkoły imienia Anieli Malanowskiej w I LO w Łomży
Foto: Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży
Foto: Od lewej: Jacek Malanowski, syn Anieli Malanowskiej, i jej uczennica Barbara Pietruszewska
Foto: Ks. Marian Mieczkowski, proboszcz Katedry w Łomży
Foto: Jolanta Szabuńko i wicedyrektor I LO w Łomży Marek Ciecierski (w okularach)
Foto: Goście w Muzeum Szkoły imienia Anieli Malanowskiej w I LO w Łomży
Foto: Jolanta Szabuńko opowiada o zbiorach Muzeum Szkoły
Foto: Marek Przeździecki wpisuje się do księgi pamiątkowej
Foto: Jolanta Szabuńko pokazuje spuściznę Anieli Malanowskiej
Foto: Jolanta Szabuńko pokazuje spuściznę Anieli Malanowskiej
Foto: Jolanta Szabuńko pokazuje spuściznę Anieli Malanowskiej
Foto: Magdalena Błońska, wnuczka Anieli Malanowskiej
Foto: Barbara Pietruszewska wpisuje się do księgi pamiątkowej
Foto: acek Malanowski, syn Anieli Malanowskiej
Foto: Aula I LO: Mistrzyni Aniela Malanowska i uczeń Marek Przeździecki, 400-lecie szkoły średniej w Łomży w 2014 r.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę