Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Mozart w katedrze na finał festiwalu

Owacyjnie przyjętą przez publiczność Mszą koronacyjną C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta Filharmonia Kameralna zakończyła XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. W łomżyńskiej katedrze towarzyszył jej chór kameralny Grodzieńska Kapella, partie solowe wykonało czworo solistów z Polski i z Białorusi, a całość poprowadził, specjalizujący się w dyrygenturze chóralnej, Ryszard Zimak. – Mam wiele wrażeń z tego koncertu szczególnie, że śpiewałam już wcześniej w Łomży – mówi sopranistka Marina Gorowaja. – Zawsze śpiewam z wielkim natchnieniem, kocham to robić. Uwielbiam muzykę operową, śpiewam też operetkę, ale to muzyka baroku jest dla mnie czymś wyjątkowym, zwłaszcza muzyka sakralna, która brzmi podczas mszy świętej – to najpiękniejsze, co w ogóle jest w muzyce!

Stało się już festiwalową tradycją, że wieńczący kolejne edycje Sacrum et Musica uroczysty koncert to coś wyjątkowego, zwykle jakaś większa forma wybitnego kompozytora. I tak, po wykonanych w latach ubiegłych, Missa brevis B-dur W.A. Mozarta czy „Mesjaszu” Georga Friedricha Haendla, przyszła pora na kolejne dzieło jednego z wiedeńskich mistrzów. Msza koronacyjna C-dur KV 317 była już kiedyś wykonywana na festiwalu, jednak w roku 2008 obsada solistów różniła się znacząco i pozostał z niej tylko tenor Tomasz Piluchowski. Pozostałe partie solowe wykonali: sopranistki Marina Gorowaja, śpiewająca już w Łomży dwukrotnie, w tym na inauguracji ubiegłorocznego festiwalu i Olga Kononkowa oraz, również znany łomżyńskiej publiczności z niedawnego koncertu „Grodzieński karnawał”, baryton Władimir Gorowoj.
Majestatyczna, składająca się z sześciu części kompozycja została przyjęta długotrwałą owacją na stojąco, za sprawą  nie tylko mistrzowskiej gry łomżyńskich filharmoników, ale też perfekcyjnie z nimi zgranego, prowadzonego przez Larysę Ikonnikową, Chóru Kameralnego Państwowej Instytucji Kultury Grodzieńska Kapella oraz partiom solistów. Ten, imponujący artystycznym wyrazem, efekt został osiągnięty tylko po jednej wspólnej próbie wszystkich artystów.
– Przez lata doświadczeń, chociażby Festiwal Mozartowski w Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przez 22 lata dyrygowałem dzieła Mozarta, muszę powiedzieć, że ten kompozytor cieszy się nadzwyczajną popularnością – ocenia dyrygent Ryszard Zimak. – I to zarówno jego dzieła operowe jak i te oratoryjne, jak Wielka msza C-moll czy Msza koronacyjna C-dur, dzieła nader chętnie słuchane przez publiczność. Nie może być inaczej, bo są to piękne konstrukcje, utwory napisane z wielką weną kompozytorską.
Finałową mszę poprzedziły krótsze utwory klasyczne i sakralne, będące idealnym wprowadzeniem do dzieła Mozarta: Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha, duet „Komm,mein Jesu und erquicke” z Kantaty chóralnej nr 21 tegoż kompozytora, „Sancta mater istud agas” ze słynnego Stabat Mater f-moll Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz „Ave Maria” Adolf von Dosa. Jest już zresztą kolejną tradycją tego festiwalu, że podczas koncertów prezentowany jest bardzo zróżnicowany repertuar. Podobnie było w tym roku na 18 koncertach, odbywających się od końca sierpnia do drugiej połowy października.
– Staramy się robić wszystko co w naszej mocy, by ten festiwal rozwijał się i był z każdym rokiem coraz ciekawszy, mimo niełatwych  czasów dla kultury – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej. – Publiczność odbiera nasze koncerty bardzo ciepło: ta sympatia jest szczególnie odczuwalna w tych ośrodkach, do których wracamy co roku, np. w Ostrowi Mazowieckiej, ale też tam, gdzie pojawiamy się po raz pierwszy – tak było chociażby w Szczuczynie, gdzie publiczność przyjęła nas bardzo serdecznie. Charakterystyczną cechą tego festiwalu jest bowiem docieranie tam, gdzie nierzadko muzyka w takiej formie grana na żywo nie jest dostępna.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 20 października 2015 08:13
Data ostatniej edycji: wt, 20 października 2015 08:15:34

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę