Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Dolina Narwi na plenerze odkryta

– Wrażenia są niepowtarzalne! – mówi malarz Wojciech Rusiecki z Zambrowa. – To drugi plener zorganizowany przez ROK Łomża: miejsce wspaniałe, ludzie niepowtarzalni, prace które stworzyliśmy ukazują przepiękne Drozdowo i jego okolice – polecam je wszystkim nie tylko na plenery, ale by zobaczyć piękno tej przyrody, którą mamy na wyciągnięcie ręki! Wystawę poplenerową „Kultura łomżyńska pędzlem malowana - Drozdowo 2015” otwarto w niedzielne popołudnie w holu głównym Galerii Veneda. – Galerii prezentujących sztukę mamy w Łomży kilka, a Veneda jest galerią handlową, więc przemieszcza się tu mnóstwo ludzi, którzy bardzo często z tego typu działaniami nie mieli do czynienia, a tu mogą przystanąć, obejrzeć piękne obrazy – podkreśla Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

Zanim jednak mogło dojść do otwarcia wystawy, 11. malarzy z Bielska Podlaskiego, Garwolina, Łomży, Pułtuska oraz Zambrowa od 10 do 16 sierpnia spędziło siedem pracowitych dni w drozdowskim muzeum, przenosząc na płótno nie tylko urokliwe widoki z tamtejszego parku, ale też architekturę i przyrodę Drozdowa oraz jego okolic.
– To promowanie działań, które na co dzień nie są widoczne i wspólne działanie trzech instytucji: Fundacji Sztuk i Dialogu, Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie  – mówi Jarosław Cholewicki, dodając, że celem pleneru było ukazanie piękna powiatu łomżyńskiego oraz stworzenie możliwości poznawania przyrody doliny Narwi.
– Powstałe prace są oryginalne i jedyne w swoim rodzaju – ocenia Justyna Kryszpin-Żmuda, komisarz i zarazem uczestniczka pleneru. – Malowane są techniką olejną na płótnie, ale każdy ma swój styl, bo niektórzy malują szeroką plamą, szerokim pędzlem, inni wybierają szpachlę i malarstwo fakturalne, a gdzieniegdzie wprowadzają laserunki, tworząc wspaniałą głębię obrazu.
Każdy z uczestników pleneru stworzył co najmniej cztery obrazy, niektórzy podkreślają też, że przygotowane szkice czy fotografie umożliwią im powrót do tematu również w jesienne dni; liczą też, że odbędą się kolejne plenery, bo urokliwych miejsc nad Narwią czy Biebrzą nie brakuje.
– Warto było zorganizować ten plener, a dzięki współpracy z Galerią Veneda efekty pracy artystów będzie mogło obejrzeć znacznie więcej osób – ocenia  Katarzyna Modzelewska, prezes zarządu Fundacji Sztuk i Dialogu. – Mamy też plany, żeby powtórzyć taki plener za rok, może z większym rozmachem, ale tu wszystko zależy od środków jakie otrzymamy.
– Sponsorem jest tutaj Starostwo Powiatowe w Łomży, które wspomogło Fundację Sztuk i Dialogu, bardzo wsparło nas Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz podmioty prywatne jak Jan Kurpiewski czy Michał Modzelewski – dodaje dyr. Cholewicki, również dostrzegający konieczność organizowania kolejnych plenerów dla lokalnych artystów.
Wystawa „Kultura łomżyńska pędzlem malowana - Drozdowo 2015”  będzie gościć w Galerii Veneda przez tydzień i obejmuje tylko część obrazów powstałych na plenerze. Całość prac zostanie zaprezentowana 23 października na wystawie w Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę