Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

To festiwal dla wszystkich

Główne zdjęcie
Iwo Świątkowski, Marcin Świątkowski, Agnieszka Muzyk i Katarzyna Kuklińska

To „przekaz pełen nadziei”, to „opowieści o sile człowieka” - tak prof. dr hab. Mikołaj Jazdon filmoznawca z Katedry Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza opisuje filmy zgłaszane na organizowany od 2003 roku w Koszalinie Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY i JA. Od trzech lat, za sprawą Katarzyny Kuklińskiej i Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych JA i TY z Łomży, filmy można oglądać także w naszym mieście. Ich prezentacje są elementem „Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich - Łomża JA i TY”, który formalnie ruszy w najbliższy czwartek, ale towarzyszące mu imprezy zaczynają się już dziś. - To festiwal dla wszystkich – podkreślają zgodnie Katarzyna Kuklińska i dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży zachęcając wszystkich mieszkańców Łomży do skorzystania z możliwości i poznania życia i postrzegania świata widzianego oczami choćby osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim.

- Wszystko zaczęło się trzy lata temu od zgłoszenia naszego filmu na koszaliński Festiwal i podpatrzenia jak to tam funkcjonuje – mówiła Katarzyna Kuklińska podczas konferencji w ratuszu  zapowiadającej tegoroczną, trzecia już edycję Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich - Łomża JA i TY.  
Celem festiwalu jest szeroko rozumiana integracja, a prowadzić ku niej będzie sztuka: filmowa, teatralna, malarska, muzyczna... Prym wieść będą filmy z koszalińskiego festiwalu, ale nie tylko te. Będą zaprezentowane także dwa łomżyńskie obrazy: „Sybiracy” oraz „Bracia”. Poprzez wyjątkowe dokumenty i formy fabularne, poruszające tematy: inności, potrzebę akceptacji i miłości, chcemy uwrażliwiać odbiorcę, skłaniać go do refleksji wobec drugiego człowieka.
- Wierzę w skuteczność terapii przez sztukę – mówiła Kuklińska. - Biorąc udział w przedstawieniach wszyscy skupiamy się na materiale, a nie na własnych ograniczeniach. System zmusza nas do posługiwania się nomenklaturą  i określeniem „niepełnosprawny”, ale ja nie czuję się zepsuta, nie czuję się niepełnosprawna. Ja inaczej funkcjonuję – dodawała.
W organizację festiwalu zaangażowanych jest wiele osób. W Łomży będzie można zobaczyć także specjalnie przygotowane spektakle teatralne, odbędzie się Olimpiada Lekkoatletyczna Osób Niepełnosprawnych, oraz festyn z koncertami i występami na scenie.
- To niezwykle cenna i bardzo potrzebna inicjatywa – podkreślała dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży. - Ona zarówno aktywizuje jak i integruje osoby z niepełnosprawnością. Mam nadzieję, że każdy z mieszkańców Łomży w bogatym programie znajdzie coś ciekawego dla siebie, a sobotni festyn na bulwarach zgromadzi wielu mieszkańców.
To właśnie tam, poza występami, koncertami, konkursami i wieloma innymi atrakcjami będzie można zobaczyć Łomżę z wysokości wózka inwalidzkiego.
- Infrastruktura miasta jest niedostosowana do poruszania się na wózkach – mówił Paweł, który jako wolontariusz przez kilka ostatnich dni na wózku inwalidzkim, wraz ze „sprawnym” opiekunem  rozwoził zaproszenia na Festiwal do instytucji i firm w całej Łomży. - Ale z pomocą ludzką jakoś daliśmy radę.  
- To miasto jest niedostosowane, a nie ludzie, którzy w nim mieszkają – puentowała jego wypowiedź Kuklińska.

Program 3. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich - Łomża JA i TY

1 września godz. 17:00 Muzeum Diecezjalne w Łomży
otwarcie wystawy autorstwa p. S. Nicewicza.

2 września  godz. 17:00 Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży:
1 sala – otwarcie wystawy autorstwa p. Iwo Świątkowskiego,
2 sala – otwarcie wystawy linorytów autorstwa p. Marka Turkota

DZIEŃ I – 3 września czwartek.
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12, cz. I.
godz. 10:00 – 13:00 oficjalne otwarcie i projekcje filmowe;

Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Plac Niepodległości 14, cz. II.
godz. 19:00 – spektakl „Cud” w reż. Marcina Świątkowskiego.
godz. 20:00 – zakończenie cz. II.

DZIEŃ II. – 4 września piątek.
Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu – Stadion Miejski w Łomży, cz. I.
godz. 10:00 – 15:00 – Olimpiada Lekkoatletyczna Osób Niepełnosprawnych.

Kolneński ośrodek Kultury i Sportu  Kolnie, cz. II.
godz. 10:30 – 13:10 otwarcie festiwalu i wystawy Iwo Świątkowskiego oraz projekcje filmów festiwalowych;

Galeria Kreartywna, cz. III.
12:00 – 17:00 – Galeria Kreatywna – wystawa witraże z ŚDS i prace M. Średnickiego.

Centrum Kultury przy ul. Sadowej, cz. IV
18:00 – Centrum Kultury, ul: Sadowa 12 – spektakl „Młodsi Panowie Trzej” w reż. K. Kuklińskiej.

Teatr Lalki i Aktora, cz. V.
20:00 – 22:00 TLiA , kino festiwalowe

DZIEŃ III. -  5 września sobota.
Centrum Katolickie przy ul. Zawadzkiej 55, cz. I.
godz. 11:00 – 13:00 projekcja filmów oraz ekspozycja świec ozdobnych z WTZ Bona

Nadnarwiańskie bulwary – koncert, cz. II.
godz. 16:00 – rozpoczęcie:
– występy taneczne i muzyczne, koncerty, konkursy, dobra zabawa, „słodki” autobus MPK, pokaz straży pożarnej, parada motocyklistów + przejażdżka motocyklem, itd. i wiele, wiele innych.

DZIEŃ IV. – 6 września, niedziela.
Katedra pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Łomży, cz. I.
godz. 12:00 – msza św. w katedrze łomżyńskiej, po mszy wręczenie Aniołów.
godz. 13:00 koncert Filharmonii  Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży

Muzeum Przyrody w Drozdowie, cz. II.
godz. 16:00 – 17:30 otwarcie wystawy Zbigniewa Brzezińskiego,  koncert fortepianowy Mateusza Lasatowicza i oficjalne zakończenie festiwalu.

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę