Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czas kupować podręczniki i wyprawkę szkolną

Główne zdjęcie
Tornistry szkolne przed klasą

- W tym tygodniu jest ogólne poruszenie, ale największej sprzedaży podręczników spodziewamy się w ostatnim tygodniu sierpnia i w pierwszym tygodniu września – mówi Dorota Żukowska, od 15 lat kierująca najbardziej znaną w Łomży Księgarnią Dom Książki przy ul. Dwornej 18. Sezon na nowe podręczniki w całej pełni, a jeśli ktoś woli tańsze, bo używane, może spróbować w księgarni przy Krótkiej. - Ale najwięcej klientów będziemy mieli 1. września i później – przewiduje Tomasz Mazurek, piąty rok prowadzący księgarnię przejętą po mamie. - Tu kolejka będzie aż na schodkach.

Najlepiej mają w tym roku rodzice uczniów klas: 1., 2. i 4. szkół podstawowych oraz 1. gimnazjum, gdyż komplet podręczników sfinansowany jest w całości przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W „Domu Książki” pakiet, w tym ćwiczenia do religii i dwóch języków, dla trzecioklasistów szkół podstawowych kosztuje ok. 350 zł. Od 350 do 400 zł zapłacimy za podręczniki dla 5- i 6-klasistów, którzy mają atlasy historyczne i geograficzne. Również około 400 zł będą kosztować książki dla uczniów klas 2. i 3. gimnazjów. Wyposażenie pociechy do szkoły ponadgimnazjalnej może wynieść od 400 do 600 zł. - Jeszcze nie sprzedawaliśmy całych kompletów, rodzice najpierw decydują się na najważniejsze: matematyka, polski czy historia – dodaje. - Plecaki kosztują od 60 do prawie 200 zł.

„Wyprawka szkolna” od rządu dla nielicznych
Jednak rząd w ramach programu „Wyprawka szkolna” pomoże jeszcze trzem poziomom edukacji.
- Rodzice bądź opiekunowie prawni mogą składać do 8. września do dyrektora szkoły, do której ich dziecko będzie uczęszczało w roku szkolnym 2015/2016, wniosek o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników – informuje inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. Program rządowy „Wyprawka szkolna” w tym roku skierowano do uczniów klas trzecich szkół podstawowych, czwartych klas techników i trzecich ogólnokształcącej szkoły muzycznej I st. Oprócz tego, dofinansowanie podręczników przysługuje dzieciom: słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z niepełnosprawnością intelektualną w st. lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją, oraz z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
W przypadku uczniów, ubiegających się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego, utrzymano jednolite kryterium dochodowe: kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 574 zł netto na osobę w rodzinie. Z wnioskiem do dyrektora szkoły  rodzic (lub opiekun prawny, rodzice zastępczy, nauczyciel, pracownik socjalny) powinien złożyć zaświadczenie albo oświadczenie o dochodach. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć - zamiast zaświadczenia o dochodach - zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych. Dofinansowanie wyniesie: dla ucznia klasy III szkoły podstawowej do 225 zł, natomiast dla ucznia klasy IV technikum do 445 zł.

„Stare” jak nowe nie tylko pod względem ceny
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży w ubiegłym roku szkolnym pomógł w zakupach do szkoły 143 rodzinom, w których było 358 dzieci, na łączną kwotę ponad 64 tys. zł. - W tym roku liczbę rodzin  zwiększymy do 160 rodzin, w których będzie około 400 dzieci, zaś kwotę na książki i przybory szkolne podniesiemy do 75 – 80 tys. zł – zapowiada dyrektor MOPS-u Wiesław Jagielak.
Potrzeby konkretnych rodzin, niespełniających MOPS-owego kryterium dochodowego – wynosi tu 456 zł netto – będą rozpatrywać pracownicy socjalni . Jeśli dochód okaże się wyższy, lecz sytuacja rodziny z wieloma dziećmi czy osobami bezrobotnymi będzie wymagać wsparcia, MOPS może przyznać tzw. zasiłek celowy specjalny. Zwykle dofinansowanie do podręczników to 150 do 200 zł.
Weronika Drożyner rozpocznie naukę w 2. klasie PG nr 6 w Łomży. W pierwszej klasie gimnazjum podręczniki kosztowały rodzinę 500 zł, zatem przed końcem roku babcia Alicja zaproponowała, aby wnuczka odkupiła od koleżanki ze starszej klasy używane książki w dobrym stanie. Tym sposobem po konsultacji z mamą i babcią Weronika na zakończeniu roku szkolnego miała książki za 150 zł.
W księgarni Tomasza Mazurka przy Krótkiej o komplecie w tej cenie można tylko marzyć. - U nas ruch się zaczął w połowie lipca – mówi księgarz, zajęty przyjmowaniem podręczników od dzieci i rodziców. - Komplet do 3. kl. podstawówki można kupić za 320 zł; do 5. i 6. kl. za 250 – 300 zł; do 2. klasy gimnazjum za 300 – 350 zł. Tylko część podręcznikowa jest używana, a ćwiczenia trzeba mieć nowe, niewypełnione przez poprzedników. A książki do liceów i techników są zawsze droższe.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę