Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Patriotyczne spotkanie pokoleń

Trzy pokolenia mieszkańców Łomży wzięły udział w wieczorze patriotycznym w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. Głównym punktem programu była inscenizacja „Moja mała i wielka Ojczyzna” w wykonaniu uczniów klas I C i III C, ale najwięcej emocji młodszym i starszym uczestnikom imprezy dostarczyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod kierunkiem Katarzyny i Krzysztofa Lipskich oraz poznawanie historii miasta i jego najwybitniejszych obywateli. - Przyświeca nam szczytny cel: rozbudzanie ducha patriotyzmu wśród najmłodszych, a to spotkanie służy budowaniu międzypokoleniowej więzi opartej na miłości i poszanowaniu ojczyzny! - mówi dyrektor szkoły Halina Szeligowska.

- Maj zawiera chyba najwięcej takich radosnych powodów do tego, żeby przypominać sobie o tym, że ojczyzna, to jest miłość oraz obowiązek uczyć młodych ludzi tego samego! - podkreślał prowadzący imprezę Mariusz Rytel z TVP Białystok.
Początek maja rzeczywiście skłania do zadumy i refleksji, bo ledwo co świętowaliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 224. rocznicę uchwalenia 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji, a już niebawem czekają nas kolejne, w tym 70. zakończenia II wojny światowej i 71. bitwy pod Monte Cassino, co też znalazło odbicie w programie imprezy.
- Cieszę się, że szkoła, której jestem absolwentem po raz kolejny kultywuje pamięć o tych, którzy oddali życie za niepodległą ojczyznę - mówi poseł Lech Antoni Kołakowski.- Dzisiaj żyjemy w świecie pokoju, ale musimy pamiętać, że ten nasz dzisiejszy spokojny byt okupiony został męczeństwem, życiem ludzkim i poświęceniem ofiar najwyższych!
Obecni na sali dorośli doskonale zdawali sobie  z tego sprawę, jednak obserwowanie 7 i 10-latków, przygotowanych do występu przez wychowawczynie Ewę Sawicką i Bożenę Wachowską oraz instruktorkę tańca ROK Łomża Justynę Wawrzyniak nie pozostawiało cienia wątpliwości, że tę lekcję patriotyzmu maluchy zapamiętają na zawsze. Dzieci z ogromnym przejęciem śpiewały i deklamowały, zaprezentowały też swe umiejętności taneczne, również w tańcu kurpiowskim. Były też występy solowe: Ingi Wawrzynkowskiej z klasy V C i Urszuli Sulkowskiej z klasy V B.
- Poprosiłam pana Bernarda żeby poszukał dla mnie odpowiedniego utworu związanego z tematyką patriotyczną i zaproponował piosenkę „Ojczyzna” Marka Grechuty - opowiada Ula Sulkowska, podopieczna Bernarda Karwowskiego w Studio Piosenki PopArt. - Później panie wszystko tutaj przygotowujące zaproponowały, żebym zaśpiewała też „Tolerancję” Stanisława Soyki  i chętnie się zgodziłam, bo lubię takie piosenki!

Drugą część imprezy wypełniły pieśni śpiewane przez wszystkich, pod kierunkiem autorów wieczorów pieśni patriotycznej w drozdowskim muzeum, Katarzyny i Krzysztofa Lipskich. Pani Katarzyna, z wykształcenia historyk, przedstawiała w przerwach między poszczególnymi utworami
zarys historii Łomży i koleje życia osób zasłużonych, jak np. braci Ludwika i Adama Mierosławskich czy Leona Kaliwody. Opowieści o swym patronie z zadumą słuchali sędziwi harcerze z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej -Kręgu Seniorów.
- Jesteśmy tutaj już po raz czwarty i występ bardzo nam się podobał! - mówi zastępowa Anna Skarżyńska. - Jest coraz ciekawiej, coraz lepsze są te występy i z dużą przyjemnością tu przychodzimy, śpiewamy razem patriotyczne piosenki i traktujemy jako takie spotkanie pokoleń.
- Nie opuszczamy żadnych uroczystości patriotycznych, bo kto może wiedzieć więcej o patriotyzmie od weteranów harcerstwa, jesteśmy tu jak żołnierze w armii! - dodaje druh Henryk Cwalina.
Troskę nauczycieli i dyrekcji szkoły o kultywowanie tradycji patriotycznych doceniają też rodzice.
- Już trzeci rok uczestniczę w takim wieczorze patriotycznym z racji tego, że mój syn bierze w nim udział - mówi Urszula Wądołkowska. - Jest to duży plus tej szkoły, bo pokazuje się dzieciom wartości patriotyczne, przybliża historię, na co rodzice nie zawsze mają czas czy wiedzę. Jest to wspaniała rzecz i cieszymy się bardzo jako rodzice, że szkoła wychodzi z taką inicjatywą!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Organizatorzy wieczoru patriotycznego „Moja mała i wielka Ojczyzna” pod honorowym patronatem prezydenta miasta Łomża dziękują za wsparcie sponsorom: PZU, Bankowi Spółdzielczemu w Łomży, Regionalnemu Ośrodkowi Kultury, Just Anna PHU Stanwes, Jędrusiowej Zagrodzie, Radzie Rodziców SP7, Sławomirowi Żelaznemu, Marii Kowalewskiej, Dorocie Modzelewskiej, A. i S. Bagińskim, K. i P. Piątkom oraz B. i A. Czyżom.


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę