Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Do nauczycielskich poborów i emerytury po 30 latach pracy potrzebny jest tylko jeden dzień przerwy

Nauczyciel chcący wystąpić o emeryturę musi wykazać zaledwie jednodniową przerwę między umowami o pracę. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku rozpatrując sprawę nauczycielki jednego z łomżyńskich liceów, która na emeryturę chciała przejść po przepracowaniu 30 lat, ale chciała też pracować dalej.

Sądowy bój o emeryturę nauczycielki z Łomży opisuje „Rzeczpospolita”. Kobiecie, po złożonym przez nią wypowiedzeniu, stosunek pracy wygasł 30 sierpnia 2013 r. Tego samego dnia zawarła ze szkołą kolejną umowę o pracę, która zaczęła obowiązywać 1 września tego samego roku. Pod koniec września zaś złożyła w ZUS wniosek o emeryturę. Zakład odmówił jednak wypłaty świadczenia, argumentując, że nauczycielka nie wystąpiła z wnioskiem w ciągu jednego dnia, w którym formalnie pozostawała bez pracy. Podniósł, że nawiązanie kolejnego angażu uniemożliwiło jej późniejsze złożenie wniosku. Sąd Okręgowy w Łomży podtrzymał stanowisko ZUS, ale Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił wyrok na korzyść nauczycielki. Podkreślił, że ustawa emerytalna nie wymaga, by wniosek o przyznanie prawa do emerytury został złożony w czasie pozostawania bez pracy. Sąd odrzucił też zarzut ZUS, że kolejna umowa o pracę została zawarta w celu obejścia prawa. Przypomniał, że można by o tym mówić tylko wtedy, gdyby ten zabieg prowadził do skutków zakazanych przez prawo. Nabycie emerytury nie ma jednak takiego charakteru.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę