Nocny festiwal języka niemieckiego przy Bernatowicza
Amerykanin Kevin Costner i film „Libelle” w tłumaczeniu na niemiecki, dyskoteka w środku nocy z przebojami, jakie śpiewają gwiazdy znad Renu: Xavier Naidoo i Yvonne Catterfels, skecze w języku Goethego, ułożone i wykonane przez gimnazjalistów – oto niektóre atrakcje, jakie sami dla siebie i koleżeństwa przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży z inspiracji i pod opieką germanistki Kariny Długokenckiej. Pikanterii całonocnej imprezie 39 uczniów dodawał fakt, że miłośnicy języka i kultury naszych zachodnich sąsiadów spotkali się w swojej szkole przy ul. Bernatowicza w sobotę o godzinie 18., a powiedzieli „auf Wiedersehen” o 9. rano w niedzielę...
- Nocny festiwal języka niemieckiego zorganizowaliśmy z gimnazjalistami, by przybliżyć im język, muzykę, film i... kulturę Niemców – opowiada Karina Długokencka (lat 39), ucząca niemieckiego w PG nr 6 i I LO im. Tadeusza Kościuszki z takim oddaniem i powodzeniem, że w ciągu minionych dwóch lat miała już aż 22 laureatów wojewódzkiego konkursu językowego. - Po całej nocy nauki i zabawy oraz „szaleństwa” na luzie mogę powiedzieć, że jesteśmy trochę zmęczeni, ale szczęśliwi.
14-letnia Anna Franiszkowicz z PG nr 6 wystawiła pomysłodawczyni i nocnej imprezie szóstkę. - Spędziliśmy ten czas ze znajomymi, ażeby lepiej się zintegrować, ponieważ nieczęsto mamy okazję spotykać się w szkole i robić tyle ciekawych rzeczy – tłumaczy drugoklasistka. - Punkty programu nie przypominały zwykłej lekcji szkolnej, to było coś znacznie ciekawszego. Języka możemy uczyć się w różny sposób, ale chyba najlepiej to wychodzi, jak sami możemy przygotować sobie taką noc. Sami przygotowaliśmy skecze, poszukaliśmy filmów niemieckojęzycznych i wybieraliśmy piosenki na dyskotekę. Było dużo rozmów, gdy poznawaliśmy nowe słówka. Nie spostrzegliśmy nawet, jak szybko noc minęła. Ale mówią: dem Glüklichen schlagt keine Stunde, szczęśliwi czasu nie liczą...
Ausserdem ist Deutschland unser Nachbarland...
- Taka forma spotkania bardzo przypadła mi do gustu, ponieważ towarzyszyła nam nie tylko dobra zabawa, ale i doskonaliliśmy znajomość języka niemieckiego oraz poznawaliśmy elementy kultury krajów niemieckojęzycznych – dodaje Wiktor Walewski, rówieśnik Ani, który tak jak ona zamierza wystartować w tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu języka niemieckiego i ocenia pomysł swojej germanistki w szkolnej skali jeszcze wyżej, na szóstkę z plusem. - Kiedy słucha się piosenek po niemiecku i stara się tłumaczyć, to język inny niż angielski nadaje specyficznego, niezwykłego brzmienia... Rozmawiałem osobiście z Niemcami, wracając ze szkolnego wyjazdu do Francji przez Niemcy. Jestem pewien, że każdy z uczniów był bardzo zadowolony po takiej nocy z niemieckim. Oto pierwsze wrażenia, jakie na gorąco notowała, być może, przyszła zwyciężczyni wojewódzkiego konkursu języka niemieckiego w 2015. „Die englische Sprache ist leider populärer, als die deutsche Sprache. Die deutsche Sprache spielt aber auch eine wichtige Rolle in Europa. Ausserdem ist Deutschland unser Nachbarland” - swobodnie pisze Ania Franciszkowicz i jednocześnie tłumaczy: - Język angielski jest, niestety, bardziej popularny od języka niemieckiego, ale niemiecki także odgrywa jednak ważną rolę w Europie. Ponadto Niemcy są naszym krajem sąsiedzkim. Das deutsche Festival ist für uns Schüler eine interessante Alternative zu einem ,,normalen" Unterricht. Niemiecki festiwal jest dla nas uczniów interesującą alternatywą normalnych lekcji.
W opiece nad ambitnymi dziećmi podczas germanofilskiej nocy przy ulicy Bernatowicza pomogły inicjatorce: polonistka Magdalena Szyszko, prowadząca Teatr Maskarnia, oraz pedagog w ZSO Anna Leszczewska. - Nie było żadnych problemów z zachowaniem, dzieci wypadły rewelacyjnie – ocenia Karina Długokencka. - Wyszłyśmy z założenia, żeby dzieci robiły to, na co mają ochotę. W ten sposób nawiązały się nowe przyjaźnie i mogliśmy się cieszyć uśmiechem na twarzach dzieci. Zawsze chciałam być nauczycielką, a uśmiech ucznia to największa zapłata w moim zawodzie.
Mirosław R. Derewońko
Fot. Karina Długokencka