Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

Inauguracja w „państwówce” z „Sekretną mapą Europy” Staniszkis

Ponad 600 studentów pierwszego roku zainaugurowało nowy rok akademicki Państwowej Wyższe Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oficjalnie. To już 11 inauguracja w historii uczelni, która zapewnia możliwość bezpłatnego studiowania w Łomży. - Gratuluję dobrego wyboru uczelni – mówił do „pierwszoroczniaków” rektor PWSIiP dr hab. Rober Charmas podkreślając, że uczelnia wyróżnia się wśród polskich wyższych szkół zawodowych, tym że jako jedyna otrzymała kategorię naukową „B”, która daje możliwość wykorzystywania dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie badań statutowych. Podczas oficjalnego rozpoczęcia roku akademickiego w PWSIiP w Łomży wykład inauguracyjny wygłosiła „pierwsza dama polskiej socjologii” prof. Jadwiga Staniszkis, która jak podkreślała na wstępie czuje się związana z Łomżą, bo jej pradziadek w tutejszym liceum nauczał greki i łaciny.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jest dziś największą uczelnią wyższą w Łomży. W tym roku na kilkunastu kierunkach studiuje w niej około 1900 osób. Kadrę stanowi 108 nauczycieli akademickich, a dla 66 z nich to uczelnia pierwszoetatowa mówił rektor Robert Charmas po powitaniu studentów, nauczycieli i gości w auli im. prof. Antoniego Jakubczaka, gdzie oficjalnie inaugurowano 11 rok akademicki PWSIiP. 
- Nasi absolwenci bez większych problemów  odnajdują się na rynku pracy, albo kontynuują studia na najlepszych uczelniach w kraju. Jesteśmy z nich dumni – podkreślał. - Myślę, że kolejne pokolenie studentów pierwszego roku jest równie ambitne i gotowe do współpracy. Gratuluję wam dobrego wyboru uczelni. Pamiętajcie, że studia to okres wzmożonej pracy i nauki, ale korzystajcie także z rozrywek życia studenckiego. 
Do tego ostatniego zdania w sposób szczególny nawiązywała Milena Karwowska, przewodnicząca samorządu studenckiego PWSIiP przypominając pierwszoroczniakom, że studia to  nie tylko okres zdobywania wiedzy i umiejętności, w ogóle najpiękniejszy okres w życiu i, że już we wtorek, 14 października, szykują się studenckie otrzęsiny w jednym z lokali rozrywkowych w mieście. 
Temat pociągnęli też przedszkolaki, których zapytano m.in. czym są studia i kim jest student. Ich odpowiedzi wyświetlono na telebimie i ku uciesze zebranych wyszło, że na studiach tam uczy się śpiewać i tańczyć, a student to taki dyrektor.  

„Historia jest znacznie dłuższa”
Na poważnie do zagadnienia studiowania podeszła zaś profesor Jadwiga Staniszkis, która na zaproszenie władz uczelni wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Sekretna mapa Europy z naciskiem na relacje Niemcy – Rosja”. Na wstępie pani profesor, przedstawiona przez rektora PWSIiP jako „pierwsza dama polskiej socjologii” i osoba, która prezentuje bezkompromisową postawę intelektualną, ujawniła, że czuje się związana z Łomżą.
- Jeszcze w XIX wieku, po wydaleniu z Litwy, mój pradziadek był profesorem greki i łaciny w tutejszym liceum, a mój dziadek kończył to liceum – mówiła profesor Staniszkis.
Mówiąc zaś o ideach, które przez całe wieki łączyły i dzieliły mieszkańców Europy, podsumowywała, że "historia świata to historia idei" i że „prawdziwy świat, w którym żyje człowiek, to jest jego umysł, jego sumienie, jego wyobraźnia”.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
cz, 09 października 2014 16:09
Data ostatniej edycji: pt, 10 października 2014 09:57:01

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę