Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

4-tysięczna studencka brać wróciła na łomżyńskie uczelnie

Główne zdjęcie
Joanna Jarosz (Kuźnica Białostocka) i Angelika Karwowska (Szczuczyn) z dietetyki PWSIiP w swoim pokoju w nowym akademiku przy ul. Wiejskiej w Łomży

W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży naukę rozpocznie około 1900 studentów, w tym 627 studentów to pierwszacy, czyli prawie tyle samo, co w poprzednim roku. Szesnaścioro studiuje w ramach wymiany międzynarodowej Erasmus z Turcji, Portugalii i Hiszpanii. W Wyższej Szkole Agrobiznesu kształcić się będzie ponad 1550 studentów, z których 350 to pierwszoroczniacy, zaś do tego setka żaków pochodzi z Litwy i Ukrainy. - Mamy doskonałą bazę dydaktyczną, profesjonalną kadrę wykładowców, życzliwe nam środowisko lokalne i aktywny samorząd - zachwala studiowanie właśnie w Łomży prorektor PWSIiP dr Krystyna Leszczewska. Na pedagogice i zarządzaniu Uczelni Jańskiego w Łomży (d. WSZiP) będzie kształcić się ok. 450 ludzi; 200 na 1. roku. Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego liczy obecnie 69 kleryków, wzbogacając się o dziewięciu kandydatów na rok pierwszy w sześcioletnim kształceniu na księdza.

Jewgienij Ugłow (Ukraina) i Mateusz Pirkow (Białoruś) z informatyki
Jewgienij Ugłow (Ukraina) i Mateusz Pirkow (Białoruś) z informatyki

Dwukrotnym wzrostem popularności cieszy się fizjoterapia, którą zdecydowały się studiować 83 osoby (21 zaocznie i 62 na studiach dziennych), gdy w roku ubiegłym fizjoterapię studiowały 43 tylko na studiach dziennych. - Wzrostem popularności cieszy się także informatyka, dlatego w bieżącym roku akademickim, w przeciwieństwie do poprzedniego, uruchamiamy studia zaoczne na wspomnianych kierunkach: fizjoterapia i informatyka – dodaje Marta Biedrzycka z PWSIiP. - Łącznie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych naukę rozpoczęło u nas blisko 1900 studentów, w tym na studiach niestacjonarnych 485 studentów. Do tej pory, bo wciąż trwają zapisy.
Prorektor PWSIiP przypomina, że w nowo wybudowanym i wyjątkowo nowoczesnym akademiku PWSIiP przy ul. Wiejskiej jest jeszcze trochę wolnych ze 154 miejsc, w tym 70 już zajętych. - Mogą o nie starać się także studenci spoza naszej uczelni – pociesza dr Krystyna Leszczewska, zwracając uwagę, że za miejsce w pokoju dwuosobowym student PWSIiP płaci 390 zł, natomiast spoza – 450 zł. - Nasza uczelnia przyznaje również, oprócz stypendium socjalnego, stypendium na koszt zakwaterowania, ok 200 zł. A największą popularnością cieszą się studia dzienne, które w PWSIiP były zawsze i są bezpłatne. Studenci chętnie wybierają tak popularne kierunki, jak: pielęgniarstwo, zarządzanie i informatyka.

Można tanio ożenić się w „Agrobiznesie”...
- W tym roku akademickim Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży rozpocznie 19. rok działalności, czyli... udowodniliśmy już swoją pełnoletność! – mówi założyciel i nieprzerwanie rektor WSA prof. Roman Engler. - Nasza uczelnia jest pierwszą w prawie 600-letniej historii miasta uczelnią świecką. Studia kontynuuje ok. 1200 żaków,  zaś 350 wejdzie w progi WSA po raz pierwszy, aby studiować: budownictwo, towaroznawstwo, rolnictwo, pielęgniarstwo i bezpieczeństwo wewnętrzne, którego około pierwszych 100 absolwentów ukończyło ten kierunek. Większość przymierza się do pracy w firmach ochroniarskich, policji, wojsku i straży granicznej. Studiować u nas będzie 70 studentów z Litwy, zwykle z polskich rodzin. Sześcioro najzdolniejszych z ubogich domów otrzyma stypendia po 2 tysiące złotych rocznie. Pierwszy raz przyjęliśmy do „Agrobiznesu” 30 studentów z Ukrainy.
Do dyspozycji żaków jest ok. 150 miejsc w pięciu kameralnych akademikach, za które opłata nadal wynosi symboliczne 50 zł. Tradycyjnie, rektor ufunduje obrączki ślubne parom, które udowodnią, że poznały się w WSA. Nagrody specjalne otrzyma ponadto ośmioro studentów 1. roku, mających świadectwa maturalne z czerwonym paskiem. 23 nastolatków Akademickiego LO i Technikum Informatycznego przy WSA otrzyma stypendia Fundacji Janka Muzykanta po 100 zł miesięcznie.
Nabór w Uczelni Jańskiego w Łomży potrwa jeszcze do 20. października, ale już teraz wiadomo, że blisko 200 osób rozpocznie studia na 1. roku zarządzania lub pedagogiki. - Nowością w tym roku są u nas studia magisterskie z zarządzania, na które rekrutujemy od lipca, a zainteresowanie jest jak na pedagogikę, promowaną od czterech lat – podaje Bogusława Kruszewska z administracji Uczelni Jańskiego. - Pedagogika jest, zresztą, jak co roku, oblegana, stąd staramy się o studia magisterskie.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
cz
śr, 01 października 2014 12:56
Data ostatniej edycji: śr, 01 października 2014 14:37:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę