Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Na lądzie, morzu, w powietrzu... i w Galerii N

Wystawę 28. Konkursu Fotografii Wojska Polskiego – Sieradz 2013 zaprezentowano w łomżyńskiej Galerii N. Ekspozycja ukazuje różne formacje współczesnego wojska w czasie manewrów i ćwiczeń oraz na polu walki, np. w czasie misji w Afganistanie czy Iraku, przypominając o ponad tysiącletnich, chlubnych tradycjach polskiego oręża. – Prezentujemy tę wystawę w nieprzypadkowym terminie – podkreśla ppłk Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Wojskowego w Łomży. – Wrzesień 1939 r. wciąż tkwi w naszej świadomości. Przedsięwzięć i uroczystości związanych z 75 rocznicą wybuchu wojny było już w naszym mieście i okolicy sporo, dlatego chcieliśmy pokazać coś innego!

Odbywający się już od niemal 30 lat konkurs fotograficzny skierowany jest do fotografów amatorów: żołnierzy i pracowników wojska, fotografów służb mundurowych oraz z wojskowych domów kultury. Ludzie ci, przebywający na co dzień w miejscach niedostępnych dla fotografów – cywilów, a dysponujący często sporymi umiejętnościami i niezłym sprzętem fotograficznym, są w stanie uchwycić w kadrze ciekawe czy wzruszające wydarzenia. 
Tematem wystawy jest szeroko rozumiana problematyka wojskowa, mająca nie tylko ukazać teraźniejszość polskiej armii, ale też przywoływać pamięć o wydarzeniach, które na trwałe wpisały się zarówno w historię państwa polskiego jak i naszego wojska.
– To efekty „XXVIII Konkursu Fotografii Wojska Polskiego – Sieradz 2013” – mówi ppłk Matuszewski. – Otrzymaliśmy aż 83 prace, ale nie mając możliwości pokazania ich wszystkich, musieliśmy dokonać pewnej selekcji, prezentując ostatecznie połowę z nich. Zdjęcia są zróżnicowane, obrazują wszystkie rodzaje naszych sił zbrojnych, pokazują też dynamizm, działanie, wysiłek ludzki i to jest też tutaj bardzo ważne.
Wśród ujęć z manewrów czy zdjęć prezentujących najnowocześniejszy sprzęt wojskowy wyróżniają się te wręcz symboliczne, jak uścisk dłoni afgańskiego dziecka i kobiety-żołnierza w czasie misji pokojowej w Afganistanie czy widok sapera usuwającego niewypały – wciąż groźną zardzewiałą śmierć z czasów II wojny światowej. Zaś o tym, że polska armia to nie tylko czołgi i musztra, przypominają fotografie wykonane w czasie występów jednej z najlepszych orkiestr w kraju – Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
– Zaczynamy tą wystawą kolejny sezon naszej działalności i ścisłej współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży – mówi Ryszard Matuszewski. – W październiku zaprezentujemy prace łomżyńskiego malarza Roberta Sokołowskiego, a w listopadzie będziemy chcieli podsumować 30 lat działalności w środowisku łomżyńskim, bo cały rok 2014 był i nadal jest dla nas rokiem jubileuszowym!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę