Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Pierwszy przypadek ASF u świń hodowlanych

Wstępne badania potwierdzają, że pod Białymstokiem stwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń - powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii - Krzysztof Jażdżewski. Chorobę stwierdzono w małym gospodarstwie w miejscowości Zielona w gminie Gródek. Padły dwa zwierzęta, trzy świnie zostały zabite. Próbki ich ciał pojadą na kolejne badania do Hiszpanii. To pierwszy przypadek zachorowań wśród zwierząt hodowlanych. Do tej pory choroba w Polsce atakowała dziki.

Jażdżewski poinformował, że teren gospodarstwa, na którym odkryto zarażone świnie został oczyszczony, a jego okolica jest monitorowana. W promieniu 10 kilometrów od gospodarstwa znajduje się 37 gospodarstw utrzymujących 192 świnie, które prawdopodobnie zostaną zabite. Obecnie odbywają się tam intensywne działania inspekcji weterynaryjnej.
Komunikat w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że ognisko choroby zlokalizowane jest w utworzonej w marcu strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Afrykański pomór świń - ASF - jest niezwykle niebezpieczny dla hodowli trzody chlewnej i może spowodować ogromne straty. Nie jest jednak niebezpieczny dla ludzi. Oficjalnie to właśnie przez ogniska tej choroby Rosja wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę