Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

„SIÓDEMKA” jest faktem

Miłośnicy dziejów Ziemi Łomżyńskiej otrzymali kolejny tom dość bogato udokumentowanej historii.

Miłośnicy dziejów Ziemi Łomżyńskiej otrzymali kolejny tom dość bogato udokumentowanej historii. Tworząc go zastanawialiśmy się nawet, czy znowu współczesność nie przegrała z przeszłością. Ale tak to już chyba pozostanie, że w codziennej pracy zawsze potykać się będziemy o to, co już za nami. W dodatku, jeśli historia tak pięknie przenika współczesność, jak w tekście prof. Adama Dobrońskiego o roli, jaką Łomża od wieków spełniała na... Podlasiu. Kolejne, bardzo interesujące, sensacyjnie nawet pobrzmiewające teksty odsłaniają nieznane epizody z okresu wojny i okupacji, a także z lat pięćdziesiątych, gdy urząd bezpieczeństwa decydował m.in. o losie księży i nauczycieli. Po raz pierwszy prezentujemy świętych w dziejach Łomży. Najbardziej znani, to Wawrzyniec, Brunon z Kwerfurtu oraz Andrzej Bobola. Tropem ich męczeńskiego żywota udała się Donata Godlewska, rejestrując najciekawsze oraz najważniejsze fakty i wydarzenia. Stara to prawda, że o Łomży najcieplej potrafią pisać ci, którzy tu już nie mieszkają. W tym roczniku – kolejne tego przykłady. Jak patrzą na miasto swojej młodości? Czy my, którym na co dzień dane jest oddychać nadnarwiańskim powietrzem, umiemy to docenić? Czytaj teksty Haliny Miroszowej, Iwony Krzepkowskiej-Bułat i Jerzego Smurzyńskiego. Nie brakuje w tym roczniku także współczesności. Kronika najważniejszych wydarzeń od roku 1999 do dziś, materiały dokumentujące istotne wydarzenia kulturalne w ostatnich latach – to swoista równoważnia właśnie dla przeszłości, pracowicie i znakomicie opracowana przez Józefa Babiela. No i tradycyjnie – witryna poetycka, w której tym razem prezentujemy wiersze o Łomży, napisane przez bardzo młodych ludzi m.in. z Bochni, Pułtuska i Poznania, którzy w naszym mieście byli zaledwie raz. I jeszcze jedno: zwróć uwagę na zdjęcia kolorowe. Zwłaszcza to, które otwiera „Witrynę poetycką”... I to także dlatego siódmy rocznik „Ziemia Łomżyńska” pozostanie wydawnictwem unikalnym, nadzwyczaj interesującym, przydatnym nie tylko jako źródło wielu ważnych informacji, ale także jako np. znakomity upominek książkowy dla bliskiej Ci osoby.

Zapraszamy do lektury. Kupisz w księgarniach oraz w ZG TPZŁ, ul. Polowa 22. Cena 25 złotych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę