Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Komputer XXI wieku nie przytuli jak mama czy tata

Główne zdjęcie
Grupa Teatralna Scena z Łomży (fot. wrotapodlasia.pl)

Młodzi ludzie borykają się w okresie dojrzewania z wieloma trudnościami, ale różnie próbują sobie radzić z problemami w szkole, rodzinie czy środowisku koleżeńskim. Czasem wychodzi im ten „hormonalny ból głowy” na dobre, a czasem sprowadza na złą drogę, chyba że znajdą sobie własne remedium. Nie tylko o tym jest 20-minutowy spektakl „Tylko On” w reżyserii ambitnej i poszukującej polonistki Katarzyny Duchnowskiej, jakim uczniowie z Katolickiego Gimnazjum w Łomży zajęli drugie miejsce 12. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” w Białymstoku. Oceniali ich aktorzy, nauczyciele i... policjanci.

Obecność policjantów w jury 12. Przeglądu Małych Form Teatralnych nie dziwi wcale, jeśli się weźmie pod uwagę, że ten adresowany do gimnazjalistów konkurs ma na celu szeroko rozumianą profilaktykę. Chodziło o to, aby młodzi swoim językiem, w sobie dostępny sposób wskazywali na zagrożenia, jakie wynikają z uzależnień od alkoholu, narkotyków i przemocy.

Powikłane losy nastolatków z XXI wieku
Jednak organizatorzy oczekiwali także od twórców spektakli propozycji metod zaradczych.
- Jak zwykle, scenariusz naszego spektaklu pisaliśmy sami i sprawdzaliśmy sceniczną wartość poszczególnych epizodów podczas prób – opowiada Katarzyna Duchnowska, pod której opieką kolejne roczniki młodzieży stawiają nierzadko pierwsze kroki na scenie. - „Tylko On” to prosty tytuł, jaki bezpośrednio odnosi się do Pana Boga, który gotowy jest wyprowadzić człowieka z każdej matni życiowej, który jest zdolny uleczyć wszelkie ludzkie rany duchowe.
Ta jednocząca całość idea w planie dramaturgicznym rozpisana została na scenki, jakie toczą się w kwadracie sceny, otoczonej z trzech stron kilkunastoma krzesłami. W środku budzi się ze snu trójka bohaterów, zaskoczonych, że nie są w swoich pokojach i w łóżkach, do których położyli się spać poprzedniego wieczora. Zagadkową sytuację próbują zrozumieć i nawzajem sobie wytłumaczyć: Chłopiec, w którego wcielił się Szymon Durczyński, Dziewczyna I – w tej roli Patrycja Gierwatowska i Dziewczyna II – Dominika Wróblewska. Zaczynają rozmowę w pomieszczeniu bez okien i drzwi. Opowiadają sobie powikłane losy nastolatków, na które nakłada się życie postaci takich jak Matka Chłopca – Zuzanna Murat ozy Ojciec Chłopca - Jan Rytel. Każdy z bohaterów uwikła się w rozliczne konflikty i problemy: chłopak nie spełni wymagań szkolnych i pokłóci się z rodzicami, po czym ulegnie zwodniczej manii wirtualnego świata komputerowego; w oczach koleżanek jedna dziewczyna po przeniesieniu z innej miejscowości nie zyska akceptacji z powodu zachowania się i stylu dobierania strojów; druga dziewczyna nie będzie potrafiła ułożyć sobie dwuznacznych relacji z dorosłymi... 

Wykluczamy i jesteśmy wykluczani społecznie
- Na początku dosyć ciężko było nam znaleźć temat i stworzyć z tego spektakl – wspomina początki stycznia tego roku Ola Dzierzgowska z Grupy Teatralnej Scena, grająca rolę jednej z dokuczliwych koleżanek. - Ale metodą prób i błędów, ciągle zmieniając wspólny scenariusz, w końcu doszliśmy do zgrania wszystkiego w spójną całość. Myślę, że udało nam się pokazać losy trójki postaci w sposób realistyczny, choć w symbolicznej scenerii. Bohaterowie ubrani są na czarno, zaś postacie epizodyczne grają poza barierą krzeseł, które w miarę rozwoju akcji coraz bardziej się zacieśniają. Taka czytelna symbolika „zacieśniania więzi” między ludźmi prowadzi do odwrócenia w finale krzeseł oparciami o 180 stopni, by nastąpiła zmiana miejsc. Każdy może znaleźć się w sytuacji „wykluczającego” lub „bycia wykluczonym” społecznie.
GT Scena otrzymała w nagrodę album fotograficzny z widokami województwa podlaskiego, natomiast każdy z dziesiątki aktorów z „Katolika” - plecaki, pełne książek i notesów oraz z pendrive'ami. Na zaproszenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku pojadą na czerwcowy spektakl „Momo” w reż. łomżynianki Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Pierwsze miejsce za walory wychowawcze zdobyło Gimnazjum im. G. Chodkiewicza w Zabłudowie w spektaklu „List do ludożerców” (opiekunki: Angelina Sawicka-Samojlik, Beata Przymierska). Klaudię Struczyńską z Gimnazjum im. Jana Pawła II (Wizna) nagrodzono za świetną kreację aktorską.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę