wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w Polsce

W Polsce potwierdzono przypadek afrykańskiego pomoru świń. Poinformował o tym w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Wirusa wykryto u padłego dzika w gminie Szudziałowo w województwie podlaskim, w pobliżu granicy z Białorusią.

Próbki do badań zostały pobrane 13 lutego w ramach prowadzonego Programu Monitorowania ASF. Choroba nie jest groźna dla człowieka, gdyż zwierzęta nie przenoszą jej na ludzi. Bliższe informacje przedstawi we wtorek (18.02) w tej sprawie minister rolnictwa Stanisław Kalemba. 

Kilka tygodni temu dwa przypadki wykryto na Litwie, co było powodem wprowadzenia przez Rosję embarga na import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej. W poniedziałek (17.02) embargiem zajęli się w Brukseli unijni ministrowie rolnictwa.

Polska od dłuższego czasu monitoruje występowanie afrykańskiego pomoru świń, którego ogniska znajdują się na Białorusi. Badane są próbki od padłych świń i odstrzeliwanych dzików w 40-km pasie przygranicznym z Litwą, Białorusią, Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim.

170919012406.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0