Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Perkusyjne rekordy w Łomży

Główne zdjęcie
Przemysław Starachowski

Finałowy koncert podsumował całotygodniowe warsztaty perkusyjne „Drums Workshop” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Zaprezentowała się w nim aż 40-osobowa grupa młodych perkusistów, z których najmłodsi mieli zaledwie 3 oraz 5 lat. Wystąpił też zespół Bateriada z grupą wokalną Anny Kaptór, który wykonał fragmenty nowego programu, łączącego muzykę etniczną z tradycyjnymi polskimi pieśniami ludowymi.

– Jeśli chodzi o taką edukację, jaką my propagujemy, umuzykalnianie i uczenie gry od zera, nie spotkaliśmy się z takim udokumentowanym warsztatem w Polsce ani razu – podkreśla Przemysław Starachowski z Korzennego Warsztatu Muzyki. – Jest to więc jakby pionierska inicjatywa, wygląda na to, że jesteśmy jedyni w kraju! 
Rekordowa frekwencja na tegorocznych warsztatach sprawiła, że uczestników trzeba było podzielić aż na kilka grup i w takich też składach wystąpili oni na koncercie finałowym.
Najpierw zaprezentowało się więc 17. wielbicieli wyrazistych rytmów w wieku 5-12 lat. Wszyscy usiedli za perkusją po raz pierwszy zaledwie pięć dni wcześniej, ale już po tych kilku lekcjach było słychać, że kilkoro ma prawdziwy talent i powinno ćwiczyć dalej. 
Młodzi ludzie z zapałem grali polskie i światowe przeboje, wybierając najczęściej mocnego rocka, chociaż były też hip-hop, R&B czy reggae. Najgoręcej przyjęto występy 5-letniego Mateusza Leszczewskiego i rodzinnego duetu, braci Benedykta i Marka Jankiewiczów, z których starszy liczy „aż” osiem, a młodszy zaledwie trzy lata. Wśród debiutujących były też osoby starsze, nie tylko nastoletnie, ale jak powiedział 26-letni Patryk Wojewoda, na naukę nigdy nie jest za późno. Były też osoby, które pojawiły się na warsztatach po raz kolejny, jednak przez rok nie miały żadnej styczności z instrumentem, jak siostry Aleksandra i Zuzanna Klemczak czy Joanna Babiel, która porwała publiczność do zabawy nieśmiertelnym „Bad” Michaela Jacksona. Był to jednak zaledwie wstęp do bardziej zaawansowanych popisów w wykonaniu tych, którzy nie dość, że na warsztatach byli już 3-4 razy, ale też regularnie ćwiczą, chodzą na lekcje i czasem mają nawet już własną perkusję. Tak więc tu królowały już trudniejsze rytmy, od klasycznego rock ‘n’rolla „Twist and Shout” 9-letniego Kacpra Święckiego czy funky Tower of Power w wydaniu starszego raptem o trzy lata Mikołaja Taudula. Wystąpił też podopieczny Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt,13-latek Kuba Krasowski, który, jeśli nie zabraknie mu zapału do ćwiczeń, może stać się równie sławnym śpiewającym perkusistą jak Phil Collins, Peter Criss (Kiss) czy Don Henley (The Eagles). Z kolei 16-letni Kuba Szymański jako jedyny zagrał na dwie stopy, prezentując dynamiczne „Before I Forget” Slipknot, a Marta Rozmysłowicz wykonała „Kwiaty” Farben Lehre, dedykując utwór swej świętującej 18-urodziny siostrze.
Nie zabrakło też rzecz jasna popisów inicjatora warsztatów Przemysława Starachowskiego, który rozpoczął koncert, oraz tzw. stuffu, czyli jego, reprezentujących już bardzo wysoki poziom, uczniów i asystentów: Julii Starachowskiej, Bartka Zalewskiego, Michała Zielewicza i Radka Pietrzaka. Są oni również podporą zespołu Bateriada, który zakończył wieczór porywającą mieszanką folkowych/etnicznych rytmów i pieśni takich jak: „Jadą goście” czy „A u mej mamy w komorze”. 
– Poziom tegorocznych warsztatów był naprawdę bardzo wysoki – ocenia Przemysław Starachowski. – Grupy bez względu na umiejętności były bardzo otwarte, co podkreślali również nasi goście, zachwyceni też samymi warsztatami i ich przebiegiem. Jest, po rozmowie z Kamilem Siciakiem, pomysł warsztatów łączonych, dlatego myślimy, żeby zrobić w Łomży taki camp perkusyjny z kilkoma nauczycielami. Wtedy moglibyśmy myśleć nawet o pobiciu rekordu Guinnessa, jeśli chodzi o wykonanie jednego utworu przez iluś perkusistów. Wraca też idea festiwalu perkusyjnego – mamy coraz więcej zgłoszeń od perkusistów, którzy chcą się tu zaprezentować jako wykładowcy, co oznacza, że o naszych warsztatach jest głośno w Polsce, mają jakiś oddźwięk, więc kto wie, w jakim kierunku to się potoczy – może uda się nam zrobić coś ogólnopolskiego, albo i większego!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

Foto: Przemysław Starachowski
Foto: Kuba Małachowski
Foto: Patryk Wojewoda
Foto: Zuzanna Klemczak
Foto: Magda Cieślewska
Foto: Joanna Babiel
Foto: Kacper Święcki
Foto:
Foto: Mikołaj Taudul
Foto: Kuba Krasowski
Foto: Kuba Szymański
Foto: Bartosz Zalewski
Foto: Michał Zielewicz
Foto: Anna Kaptór
Foto: Bateriada: Radek Pietrzak, Przemysław Starachowski, Michał Zielewicz
Foto: Radek Pietrzak, Przemysław Starachowski
Foto: Bateriada
Foto: Przemysław Starachowski
Foto: Wspólne zdjęcie
Foto: Młodzi adepci perkusji
Foto:
Foto: Amelia Andrychowska
Foto: Mateusz Leszczewski
Foto:
Foto: Benedykt i Marek Jankiewiczowie
Foto:
Foto: Amelia Borusiewicz
Foto: Amelia Andrychowska
Foto: Kuba Maliszewski
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę