Mistrzowie perkusji w Łomży
Rekordowym zainteresowaniem cieszą się w te ferie warsztaty perkusyjne „Drums Workshop” w Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Poza zajęciami prowadzonymi przez ich inicjatorów, Przemysława Starachowskiego i Annę Kaptór, będą też lekcje z udziałem znanych muzyków: Bartosza Nazaruka, Kacpra Zasady i Kamila Siciaka, grających, m.in. z Kayah czy Marią Sadowską. Program dopełniają warsztaty Capoeira i Batucada oraz zajęcia z rytmiki – nic dziwnego, że dzieci są zachwycone! – Rodzice powiedzieli, że jeśli nie będzie mi się podobało, to nie będę musiał chodzić, ale po powrocie wczoraj powiedziałem im, że bardzo mi się podobało i muszę chodzić dalej! – mówi 8-letni Kacper Wądołkowski. – Mam już swoje pałeczki i tylko szkoda, że ten tydzień tak szybko minie! W zajęciach biorą udział jednak nie tylko adepci, ale i już grający muzycy chcący doskonalić swój warsztat.
Warsztaty perkusyjne organizowane są w Łomży od kilku lat i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku zgłosiło się aż 46 osób, ostatecznie w zajęciach bierze udział prawie 40. młodych perkusistek i perkusistów. Aż 28. z nich nie miało dotąd styczności z perkusją, dlatego naukę zaczynają od podstaw: jak prawidłowo trzymać pałeczki, uderzać i równo trzymać rytm.
– Są to prawdopodobnie jedyne warsztaty perkusyjne w Polsce, które uczą grać od podstaw, od klasy „zero” – mówi Anna Kaptór. – W tym roku dodatkowo wprowadziliśmy dla małych dzieci rytmikę, którą ja prowadzę. To umuzykalnianie dzieci, bo przynoszą swoje ulubione utwory, rozwijanie ich kreatywności oraz wrażliwości!
Poza zajęciami z rytmiki były też warsztaty Capoeira i Batucada, które poprowadził, z udziałem grupy Capoeira Pelo, Paweł Wesołowski. Głównym celem warsztatów perkusyjnych nie jest bowiem nauczenie dzieci i młodzieży wyłącznie gry na perkusji.
– Naszym celem jest nie tylko stricte uczenie gry na instrumentach, ale propagowanie muzyki i sztuki wśród najmłodszych, uwrażliwienie ich na dźwięki, rozwijanie ich zainteresowań – podkreśla Przemysław Starachowski.
– Poza tym muzyka narzuca pewną dyscyplinę, która jednak nie jest uciążliwa – dodaje Anna Kaptór. – Taka nauka sprawia dziecku bardzo dużo frajdy i do tego porządkuje życie codzienne, ucząc dyscypliny, wytrwałości i systematyczności!
Wiedzą o tym doskonale młodsi i starsi uczestnicy warsztatów. Wielu z nich jest na zajęciach po raz kolejny, do tego pracują indywidualnie, nie szczędząc czasu na ćwiczenia.
– Grać zacząłem na warsztatach dwa lata temu i to pan Przemek nauczył mnie grać na perkusji! – mówi 9-letni Kacper Święcki. – Chciałbym kiedyś grać w zespole rockowym, bo najbardziej lubię mocne, rockowe piosenki i zostać gwiazdą – perkusistą!
– Jestem już czwarty raz na warsztatach – dodaje Michał Zielewicz, 15-latek rozkochany w muzyce funky i gospel. – Dla mnie perkusja ma to coś, uwielbiam na niej grać, bo to ona jest sercem każdego zespołu, nadaje rytm, trzyma tempo. Przez pięć lat uczyłem się grać na pianinie, ale po tym od razu powiedziałem, że muszę grać na perkusji i teraz ćwiczę pod okiem Przemka Starachowskiego.
Zagrać z wirtuozami perkusji i basu
Dla takich uczestników jak Kacper i Michał, potrafiących już grać i robiących coraz większe postępy, tegoroczne warsztaty zapowiadają się wyjątkowo również dlatego, że będą mogli ćwiczyć pod okiem prawdziwych mistrzów w swoim fachu, grających na co dzień z wielkimi gwiazdami polskiej piosenki.
– Poza zajęciami dla najmłodszych, które prowadzę ja, będą też ćwiczenia dla zaawansowanych, grających już od kilku lat – mówi Starachowski. – Poprowadzą je perkusiści znani już w Polsce i na świecie, jak Bartek Nazaruk, który był już u nas trzy lata temu oraz Kamil Siciak. Bartek, oprócz tego, że gra w Kayah Transoriental Orchestra, występuje też z Marią Sadowską i na warsztatach wystąpi z jej basistą, Kacprem Zasadą. Będą pokazywali od podstaw, jak basista może się zgrać z perkusistą, jak ważna jest rola rytmu w zespole. Kamil przywiezie zaś pady elektroniczne i będzie łączył elektronikę z akustyczną perkusją, plus na pewno zabójcze rozgrzewki, bo technikiem jest naprawdę wybitnym. Musimy to opłacić z własnej kieszeni, bo Urząd Miasta nas tu nie wsparł, ale było warto!
Warsztaty jak co roku zakończą się piątkowym koncertem finałowym – barwną imprezą z muzyką świata i dużą dawką przebojowej muzyki w rolach głównych.
– Jak widać jest zapotrzebowanie na takie warsztaty, bo cieszą się coraz większą popularnością, a młodzi ludzie wręcz garną się do grania! – ocenia Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT. – Jesteśmy zawsze otwarci na wszelkie interesujące inicjatywy, dlatego poza zajęciami prowadzonymi przez naszych instruktorów, chętnie nawiązujemy współpracę czy udostępniamy salę na ciekawe zajęcia, takie jak warsztaty perkusyjne w czasie ferii i wakacji.
– Koncert finałowy w piątek to będzie coś wyjątkowego! – zapowiada Anna Kaptór. – Wstęp jest za darmo, zapraszamy na godzinę 17. Zaczną młodzi adepci perkusji, a skończymy na występie Bateriady, która zaprezentuje nowy program „Kanarek śpiwo”.
Wojciech Chamryk