Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Miasto dorzuci na nauczycielskie pensje

Ponad 1,3 mln zł trzeba przenieść pomiędzy działami i rozdziałami budżetu miasta aby pracownicy szkół otrzymali należne im wynagrodzenia? O przesunięcia środków „na zabezpieczenie niezbędnych potrzeb w placówkach oświatowych” z przeznaczeniem przede wszystkim na wynagrodzenia osobowe pracowników i składki ZUS, na dwa tygodnie przed końcem roku kalendarzowego, wystąpił prezydent Łomży.

Aby zapewnić środki na wypłatę pensji w miejskich szkołach prezydent proponuje m.in. przeniesienie 350 tys zł z rezerwy ogólnej. Już wcześniej w całości została już wykorzystana stworzona specjalnie w tym celu rezerwa oświatowa (1,2 mln zł). Sytuację finansową łomżyńskiej oświaty nieco poratowało ponad 470 tys zł rządowej dotacji na przedszkola i zerówki. Pieniądze te prezydent do budżetu wprowadził pod koniec listopada, a dzięki temu teraz z środków zapisanych na wynagrodzenia w przedszkolnych można zdjąć 340 tys zł i przenieść do szkół, gdzie jak się okazuje nie są zabezpieczone wszystkie potrzeby. 
I tak podstawówki mają zyskać dodatkowe 430 tys zł, a  gimnazja 235 tys zł. Środki te niemal w całości mają iść na wynagrodzenia i ZUS. W liceach dorzucić trzeba tylko 44 tys., choć  fundusz na wynagrodzenia osobowe pracowników i składki ZUS w miejskich liceach ma się zwiększyć o ok. 270 tys zł. Na szczęście w tym dziale o blisko ćwierć miliona złotych zmniejszona ma być planowana dotacja dla publicznej szkoły prowadzonej przez podmiot zewnętrzny. 
Ponad milion złotych zaoszczędzi miasto na obcięciu takiej dotacji w dziale szkół zawodowych. I choć na fundusz wynagrodzeń i opłat ZUS w zawodówkach trzeba dołożyć ponad 380 tys zł, w tym dziale zyskujemy niemal 770 tys zł, które można było rozdysponować pomiędzy inne szkoły. W sumie, proponowane przez prezydenta zmiany w budżetowym dziale oświaty dają nieco ponad 90 tys zł oszczędności. 
Jeśli proponowane przez Mieczysława Czerniawskiego zmiany zostaną w środę wprowadzone – a wydaje się to pewne, po wczorajszym zatwierdzeniu propozycji przez Komisję Finansów i Skarbu Miasta - tegoroczny budżet oświaty ma zamknąć się kwotę rzędu 117,5 mln zł. To o 4,5 mln zł więcej niż planowano przyjmując budżet na ten rok, i o 8 milionów więcej niż wyniosły wydatki na oświatę w 2012 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę