poniedziałek, 23 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Szkoła w Żelechach ponownie otwarta?

Uchwała o likwidacji szkoły podstawowej w Żelechach w gminie Piątnica jest nieważna. Tak zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Szkoła została już jednak zlikwidowana, a uczniowie przepisani do innych placówek.

Z wyroku nie jest zadowolony wójt gminy Piątnica, Edward Łada. Według niego likwidacja szkoły była konieczna, bo uczyło się tam zbyt mało dzieci, a koszty jej funkcjonowania były zbyt duże. Ale jak mówi szanuje każdy wyrok sądu. Chociaż według niego ten, nie obliguje go do reaktywacji szkoły. Na razie zastanawia się nad kasacją. Dodaje, że budynek szkoły został, ale dzieci uczą się już w innych placówkach, nie ma też nauczycieli. Nie wyklucza jednak, że szkoła będzie ponownie otwarta.

Na uprawomocnienie wyroku czekają rodzice części dzieci. Półrocze to dobry moment, żeby dzieci wznowiły naukę w zamkniętej teraz szkole - mówi sołtys z Żelech, Józef Maślak. Obie strony sporu muszą jeszcze poczekać na pisemne
uzasadnienie wyroku, a rodzice na to, czy władze gminy nie odwołają się od wyroku do Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Przed likwidacją w szkole w Żelechach uczyło się 29 dzieci i pracowało 9 nauczycieli. Jej utrzymanie kosztowało gminę prawie pół miliona złotych rocznie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0