Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Hipolitowo Bez wznowienia śledztwa ws. instytucji opiekuńczych

Nie będzie wznowienia śledztwa, dotyczącego działań służb i instytucji opiekuńczych wobec rodziny z Hipolitowa. Sąd w Zambrowie nie uwzględnił bowiem zażalenia, które na decyzję prokuratury o jego umorzeniu złożył Rzecznik Praw Dziecka.

Oprócz głównego wątku, dotyczącego zabójstw, Prokuratura Okręgowa w Łomży prowadziła również śledztwo dotyczące działań różnych służb i instytucji opiekuńczych wobec tej rodziny. Była ona bowiem objęta pomocą i kontrolą socjalną, a także nadzorem kuratora sądowego. Nikt jednak nie zauważył kolejnych ciąż i faktu, że w rodzinie nie przybywa dzieci. Dopiero w czerwcu 2012 roku pracownik socjalny przekazał policji notatkę o możliwości popełnienia przestępstwa. Po kilku miesiącach badania sprawy, jesienią 2012 roku kobieta została zatrzymana i aresztowana.

Formalnie w śledztwie chodziło o niedopełnienie przez funkcjonariuszy publicznych obowiązku powiadomienia organów ścigania o czynie zabronionym ściganym z urzędu oraz o zaniechanie przez funkcjonariuszy publicznych niezwłocznego wyjaśnienia, w drodze postępowania karnego, uzyskanych informacji o zaistniałym przestępstwie. Sprawa dotyczyła okresu czerwiec-październik 2012 roku.

Kobiecie postawiono zarzuty zabójstwa, ale w wątku dotyczącym pomocy tej rodzinie prokuratura śledztwo umorzyła, uznała bowiem, że w działaniach tych służb i instytucji (np. pomocy społecznej w gminie Stawiski oraz kurateli sądowej z Łomży) brak było znamion czynu zabronionego, a ewentualne nieprawidłowości miały charakter dyscyplinarny, a nie karny.

Zażalenie złożył Rzecznik Praw Dziecka, który jesienią 2012 roku składał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie RPD było następstwem jego kontroli dotyczącej działania różnych służb w związku z tragedią w Hipolitowie.

Zażaleniem powinien był zająć się Sąd Rejonowy w Łomży, ale jego sędziowie wyłączyli się ze sprawy by nie być posądzanymi o stronniczość. W piątek (11.10) zażalenie rozpoznał Sąd Rejonowy w Zambrowie i zdecydował, że nie zasługuje ono na uwzględnienie. Oznacza to, że postanowienie o umorzeniu jest prawomocne.

41-letnia mieszkanka Hipolitowa, którą zatrzymano i aresztowano pod koniec października ub. roku, została oskarżona o zabójstwa pięciorga swych nowo narodzonych dzieci, urodzonych w 2000, 2003, 2008, 2010 i 2012 roku, trzech chłopców i dwóch dziewczynek. Akt oskarżenia trafił dwa tygodnie temu do Sądu Okręgowego w Łomży.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę