Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Gwiazdy Łomżyńskiej Jesieni

Łomżyńska Jesień Kulturalna zapowiada się w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie. Od końca września do początku grudnia wystąpią w Łomży tacy artyści, jak np. Bernard Maseli, Tides From Nebula, Grażyna Łobaszewska, Tercet czyli Kwartet czy Abradab. – Mamy jazz, piosenkę poetycką, rock, teatr, ambitny kabaret – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT i organizator imprezy. – Chcemy zaprezentować mieszkańcom Łomży i nie tylko, wybrane wydarzenia, będące alternatywą dla typowej rozrywki królującej w okresie letnim. Prezentujemy więc ten rodzaj wykonawców, którzy trafiają do bardziej wyrobionego odbiorcy, ale zainteresują też na pewno zwolenników rozrywki!

Łomżyńska Jesień Kulturalna rozpocznie się od dużej dawki jazzu najwyższej próby. Koncert wybitnych wirtuozów Roberta Majewskiego i Krzysztofa Ścierańskiego jest związany z wystawą fotografii „Jazz DO IT” w Galerii Pod Arkadami, na której swoje zdjęcia gwiazd jazzu zaprezentują o. Bogdan Augustyniak, franciszkanin mieszkający niegdyś w Łomży i Krzysztof Wierzbowski. Kilka dni później w MDK zagra BoMaSo – nowe trio fenomenalnego wibrafonisty Bernarda Maselego, łączące jazzową improwizację z funky.
– Mamy też liczne akcenty lokalne, bo zawsze staramy się pokazywać ciekawe propozycje artystów z Łomży i okolic – zapowiada dyrektor Borawski. – Będzie więc łomżyńska premiera, czytanej przez warszawskich aktorów, sztuki „Ostatni dom” Henryka Gały. 
– Każde czytanie czy wystawienie mojej sztuki w Łomży jest dla mnie powodem do radości – podkreśla Henryk Gała. – Moje zadowolenie jest tym większe, że będzie to początek nowego sezonu teatralnego w MDK- DŚT!
Na wystawie „Nekropolie” w Galerii Pod Arkadami swoje fotografie zaprezentuje 9 łomżyńskich fotografików. Muzyczne Zaduszki upłyną tym razem z bluesem w wykonaniu Holy Water i ich gości. Dwukrotnie zaśpiewa też Studio Wokalne eMDeK, prezentując popularne przeboje i równie znane piosenki Jacka Cygana.
Miłośników tańca na pewno zainteresuje dwudniowy międzynarodowy turniej „Wirująca Strefa”, z udziałem młodych tancerzy z Polski i zza granicy oraz świetnych DJ’ów. Do fanów hip-hopu jest też adresowany koncert Abradab – nowego projektu Marcina Martena, znanego z kultowego Kaliber 44. Zwolennicy rocka mogą zaś wybierać między progresywnym Tides From Nebula a metalową wersją zespołu Big Cyc – Kabanos.
– Zawsze mamy też koncerty z ambitną, dobrą piosenką – podkreśla Roman Borawski. – W tym roku zaśpiewa, mocno związana z Łomżą, Grażyna Łobaszewska promująca nową płytę.
– Łomża jest mi bardzo bliska, często tu przyjeżdżam, mam przyjaciół i dlatego to dla mnie wielka radość, że mogę tu zagrać normalny, duży koncert! – deklaruje Grażyna Łobaszewska.
– To będzie wybór utworów z moich czterech płyt, łącznie z utworami Czesława Niemena i  przebojami, które niektórzy na pewno jeszcze pamiętają, ale w nowych aranżacjach.
Wystąpi też bardzo popularny Tercet czyli Kwartet w składzie: Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta.
– W ubiegłym roku był Artur Andrus – przypomina dyr Borawski – W tym zaprosiliśmy Tercet czyli Kwartet, grupę gwarantującą dobrą jakość i świetną zabawę. Sam jestem bardzo ciekaw tego spektaklu, bo to będzie mieszanka piorunująca!
Finałem Jesieni będzie zaś koncert coraz popularniejszego w Polsce lubelskiego zespołu Miąższ, z łomżynianką Joanną Zawłocką w składzie.
– Jest to wyjątkowa sytuacja, szczególnie dla mnie, bo wiadomo, jestem z Łomży – mówi  Joanna Zawłocka. – Widzieć pod sceną rodzinę, znajomych ze szkoły, z ulicy... w Łomży mam zawsze największy stres. Poza tym, w Łomży zawsze jesteśmy wspaniale przyjęci, co mnie bardzo onieśmiela i zachwyca. Wrócić do MDK-DŚT, gdzie spędzałam tyle czasu i słyszeć „to wasza garderoba”,  to uczucie, jak żadne inne. W styczniu premiera naszej drugiej płyty, podejrzewam więc, że stare i dobrze znane piosenki przemieszamy z nowymi, a może i jeszcze starszymi, albo takimi, które jeszcze nie istnieją. 
Tak czy inaczej, dla nas każdy koncert to inna sytuacja, wykonania są zawsze inne, nigdy nie wiadomo co nam strzeli do głowy, więc możemy zapewnić, że będzie ciekawie! – dodaje wokalistka.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę