Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Początek sianokosów nad Biebrzą

Nad Biebrzą rozpoczęły się sianokosy na trudnodostępnych, bagiennych łąkach, co pomaga przyrodzie, głównie ptakom. Skoszonych ma być około 3,5 tys. hektarów łąk - poinformował Biebrzański Park Narodowy. Taką powierzchnię będą kosić osoby prywatne, firmy i dzierżawcy na łąkach należących do Skarbu Państwa lub będących w użytkowaniu wieczystym, albo należących do Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował zastępca dyrektora tego parku Andrzej Grygoruk.

Koszenia rozpoczynają się zawsze po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, ochrony siedlisk. Terminy wynikają również z uwarunkowań unijnych dopłat rolno-środowiskowych, z których korzystają dzierżawcy łąk nad Biebrzą. W niektórych miejscach Biebrzańskiego Parku Narodowego kosić można już po 15 sierpnia, w innych miejscach dopiero w połowie września.

Koszenie łąk, poprzedzone czasem usuwaniem zakrzaczeń, służy temu, by otwarte tereny bagienne nie zarastały.

Łąki zarastają, bo wiele lat temu rolnicy przestali je użytkować. Koszenie sprzyja m.in. ochronie torfowisk zasadowych, łąk trzęślicowych, szuwarów wielkoturzycowych czy półnaturalnych łąk świeżych. Takie miejsca lubią rzadkie ptaki, takie jak np. wodniczka, rycyk, dubelt, derkacz, krwawodziób, kszyk, kulik wielki czy orlik grubodzioby.

W tym roku dzierżawcy i użytkownicy łąk będą musieli kosić łąki i zbierać z nich biomasę ręcznie lub z użyciem jedynie wykaszarek spalinowych. W poprzednich latach używano do tego np. ratraków przerobionych na kosiarki. Dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego zwróciła jednak uwagę, że w mokrych latach sprzęt mechaniczny za bardzo niszczył darń i strukturę torfowisk, dlatego uznano, że koszenie ręczne będzie bardziej korzystne dla przyrody.

Park określił też dodatkowe warunki: łąka ma być koszona na wysokości 10-20 cm nad poziomem gruntu lub 5 cm nad kępami turzyc. Biomasa powinna być zebrana w stogi, kopy, bele lub kostki i w ciągu trzech tygodni wywieziona. Gdy uniemożliwi to duża wilgotność torfowiska, powinno się to odbyć w innym czasie, np. zimą, gdy bagna zamarzną.

Większość dzierżawców chce pozyskaną biomasę przeznaczyć na cele energetyczne - wynika z danych parku, głównie do nowego zakładu produkcji pelletu, który w Trzciannem uruchomiło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Zakład powstał jako element projektu ochrony wodniczki.

Propagowaniu idei koszenia łąk dla przyrody będą służyć 12. Mistrzostwa Polski w koszeniu łąk "Biebrzańskie Sianokosy", które w sobotę 24 sierpnia odbędą się na Bagnie Ławki w Biebrzańskim Parku Narodowym. Do rywalizacji zgłosiło się 36 dwuosobowych drużyn z kraju i zagranicy - poinformował dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Roman Skąpski. Będą tradycyjnymi kosami kosić na czas wyznaczony odcinek podmokłej łąki.

Biebrzański Park Narodowy jest największym takim parkiem w Polsce. Ma powierzchnię ponad 59 tys. ha. Chroni m.in jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę