Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 17 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Odwołanie dyrektorki szkoły w Kramarzewie było bezprawne uznał wojewoda

Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność zarządzenia wójta Radziłowa w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Kramarzewie. Wójt dyrektorkę odwołał w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego. W ocenie prawników wojewody zarządzenie wójta zostało podjęte z istotnym naruszeniem prawa. Wójt może tak odwołać dyrektora szkoły, ale tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”, a w ocenie prawników wojewody w uzasadnieniu wójta ich nie ma.

Wójt Gminy Radziłów, jako przesłanki szczególnie uzasadnione, przemawiające za odwołaniem ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Kramarzewie, w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, uznał zaistnienie następujących nieprawidłowości i okoliczności:
1) zignorowanie zaleceń Wójta przy sporządzaniu arkusza organizacji pracy Szkoły w Kramarzewie na rok szkolny 2012/2013, poprzez zatrudnienie nauczyciela języka angielskiego, 
2) nieprawidłowa realizacja przez Panią Dyrektor funkcji pracodawcy w stosunku do zatrudnionego w Szkole na stanowisku nauczyciela współmałżonka związana z udzieleniem mu urlopu dla poratowania zdrowia,
3) obniżenie wyników nauczania w Szkole,
4) dopuszczanie się przez Panią Dyrektor podstawowych, elementarnych zaniedbań, uchybień terminów, unikania kontaktów z organem prowadzącym, tj. Wójtem Gminy Radziłów.

W ocenie organu nadzoru takie powody odwołania dyrektora, nie mogły stanowić podstawy do odwołania go z zajmowanego stanowiska w trybie natychmiastowym, w trakcie trwania roku szkolnego na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty. Przywołując orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego prawnicy wojewody podkreślają, iż „pojęcie szczególnie uzasadnionych przypadków” oznacza takie sytuacje, w których nie jest możliwe pełnienie przez nauczyciela funkcji kierowniczej i zachodzi konieczność natychmiastowego przerwania jego czynności z uwagi na zagrożenie interesu publicznego.
„Wójt jako organ wykonawczy powinien działać tylko i wyłącznie na podstawie prawa i w jego granicach, zatem niedopuszczalne jest podejmowanie przez Wójta regulacji bez wyraźnego upoważnienia ustawowego lub z jego przekroczeniem” - czytamy w uzasadnieniu decyzji wojewody o unieważnieniu zarządzenia o odwołaniu dyrektora Szkoły Podstawowej w Kramarzewie.

Postanowienie wojewody nie jest prawomocne. Wójt może wnieść na nie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę