Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Recepta na długowieczność

W ostatnich latach podwoiła się w naszym kraju liczba osób, które żyją sto i więcej lat. Podobne dane dotyczą również naszego regionu, który jest w czołówce województw, gdzie kobiety żyją najdłużej. Jak wynika z danych wojewódzkiego urzędu statystycznego, w Podlaskiem żyje ponad 160 osób w wieku stu i więcej lat, z czego ponad sto to kobiety.

Jak mówi kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, profesor Włodzimierz Musiał, dziewczynki, które się teraz urodziły, mają szansę dożyć średnio powyżej 80 lat, zwłaszcza w Podlaskiem, gdzie ludzie żyją wolniej, jest mniej stresów i pogoni za pieniędzmi.

A w tjakich warunkach żyje się dłużej? Na długość życia maja wpływ różne czynniki, wśród nich genetyczne, na które specjalnie nie mamy wpływu, postęp medycyny, który na długowieczność wpływa w 20%, ale najważniejszy zdaniem prof. Musiała jest nasz styl życia, który w blisko 60% odpowiada za nasze zdrowie.

Do najczęstszych przyczyn zgonów należą choroby układu krążenia, nowotwory, urazy i zatrucia oraz choroby układu oddechowego. Zdaniem profesora, najlepszym sposobem na długowieczność jest aktywność fizyczna, co potwierdzają lekarze i naukowcy.

Według profesora Musiała, powinniśmy też zwracać większą uwagę na to, co jemy i jak jemy. Na pewno w naszym menu nie powinno zabraknąć warzyw.

"Dożyć setki i więcej warto też dla specjalnej emerytury" - mówi rzecznik ZUS-u w Białymstoku Anna Krysiewicz. Oprócz dotychczasowego świadczenia długowieczni mieszkańcy Podlaskiego dostają co miesiąc dodatek w wysokości ponad 3 tysięcy złotych.

Warto korzystać, bo już teraz emeryt pobiera świadczenie średnio przez 16 lat, a według prognoz czas ten będzie się wydłużać. Biorąc pod uwagę, że na jednego emeryta przypadać będą tylko dwie, a nie jak teraz cztery osoby w wieku produkcyjnym, pieniędzy może wkrótce zabraknąć.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę