EKOsobota w „Drzewnej”
– Prezentujemy temat ekologii od strony domu, żebyśmy wiedzieli na czym w tych trudnych czasach możemy zaoszczędzić – mówi Alicja Wejroch, pedagog szkolny w „Drzewnej”. W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży w sobotę dużo mówiono o ekologii i zdrowym trybie życia. Uczniowie i nauczyciele „Drzewnej” oraz zaproszeni goście przygotowali „EKOsobotę”, aby przekonać mieszkańców Łomży, że dbanie o środowisko to nie tylko zadanie ekologów, ale również nas wszystkich! - Uczymy jak segregować śmieci, zgniatać odpady, żeby zajmowały mniej miejsca w koszach i pojemnikach – z korzyścią dla własnego portfela – podkreśla Irena Zwornicka, dyrektor szkoły.
„EKOsobotę” rozpoczął krótki spektakl o tematyce ekologicznej, po którym zaprezentowano pokaz multimedialny „Coś z niczego”. Organizatorzy przekonują, że ze śmieci i odpadów można zrobić niemalże wszystko, a większość niepotrzebny przedmiotów może zyskać drugie życie. Z plastikowych butelek PET można wykonać: biżuterię, ozdoby, wazoniki, doniczki, karmniki dla ptaków, różne pojemniki a nawet lampy. Równie efektywnie można wykorzystać kapsle, korki czy nakrętki. Zużyte opony w zależności od wielkości można przerobić na pufy, legowiska dla zwierząt, kwietniki albo piaskownicę. Jeszcze większe możliwości daje stara garderoba, o czym można było się przekonać na pokazie ubiorów z materiałów z „odzysku” zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów ZSDiG. Były też rzeźby ze śmieci i wystawa przedmiotów wykonanych z surowców wtórnych, ale przede wszystkim były prezentacje uzmysławiające, że warto segregować śmieci.
– Mamy w strukturach szkoły Technikum Ochrony Środowiska, gdzie mówimy o wszystkich elementach składających się na środowisko – mówi Irena Zwornicka, p.o. dyrektora Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. – O odpadach zawsze warto mówić, szczególnie gdy wchodzą w życie nowe uchwały czy ustawa o odpadach. Dlatego zaprosiliśmy dzisiaj również dorosłych mieszkańców Łomży. Pokazujemy bowiem bardzo ważne sprawy, uczymy jak segregować śmieci, zgniatać odpady, żeby zajmowały mniej miejsca w koszach i pojemnikach – z korzyścią dla własnego portfela. Musimy zwracać na to wszystko uwagę, bo inaczej góry śmieci nas zasypią!
„EKOsobota” kręciła się nie tylko wokół śmieci. Były też zajęcia i pokazy związane ze sportem, zdrowym odżywianiem, udzielaniem pierwszej pomocy oraz technik samobadania na fantomach piersi. Można było również uzyskać poradę dietetyka, psychologa oraz doradcy zawodowego, a także zwiedzić szkołę, z czego chętnie korzystali zainteresowani podjęciem w niej nauki.
Wojciech Chamryk