Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

EKOsobota w „Drzewnej”

– Prezentujemy temat ekologii od strony domu, żebyśmy wiedzieli na czym w tych trudnych czasach możemy zaoszczędzić – mówi Alicja Wejroch, pedagog szkolny w „Drzewnej”. W Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży w sobotę dużo mówiono o ekologii i zdrowym trybie życia. Uczniowie i nauczyciele „Drzewnej” oraz zaproszeni goście przygotowali „EKOsobotę”, aby przekonać mieszkańców Łomży, że dbanie o środowisko to nie tylko zadanie ekologów, ale również nas wszystkich! - Uczymy jak segregować śmieci, zgniatać odpady, żeby zajmowały mniej miejsca w koszach i pojemnikach – z korzyścią dla własnego portfela – podkreśla Irena Zwornicka, dyrektor szkoły.

„EKOsobotę” rozpoczął  krótki spektakl o tematyce ekologicznej, po którym zaprezentowano pokaz multimedialny „Coś z niczego”. Organizatorzy przekonują, że ze śmieci i odpadów można zrobić niemalże wszystko, a większość niepotrzebny przedmiotów może zyskać drugie życie.  Z plastikowych butelek PET można wykonać: biżuterię, ozdoby, wazoniki, doniczki, karmniki dla ptaków, różne pojemniki a nawet lampy. Równie efektywnie można wykorzystać kapsle, korki czy nakrętki. Zużyte opony w zależności od wielkości można przerobić na pufy, legowiska dla zwierząt, kwietniki albo piaskownicę. Jeszcze większe możliwości daje stara garderoba, o czym można było się przekonać na pokazie ubiorów z materiałów z „odzysku” zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów ZSDiG. Były też rzeźby ze śmieci i wystawa przedmiotów wykonanych z surowców wtórnych, ale przede wszystkim  były prezentacje uzmysławiające, że warto segregować śmieci.
– Mamy w strukturach szkoły Technikum Ochrony Środowiska, gdzie mówimy o wszystkich elementach składających się na środowisko – mówi  Irena Zwornicka, p.o. dyrektora Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. – O odpadach zawsze warto mówić, szczególnie gdy wchodzą w życie nowe uchwały czy ustawa o odpadach. Dlatego zaprosiliśmy dzisiaj również dorosłych mieszkańców Łomży. Pokazujemy bowiem bardzo ważne sprawy, uczymy jak segregować śmieci, zgniatać odpady, żeby zajmowały mniej miejsca w koszach i pojemnikach – z korzyścią dla własnego portfela. Musimy zwracać na to wszystko uwagę, bo inaczej góry śmieci nas zasypią!

„EKOsobota” kręciła się nie tylko wokół śmieci. Były też zajęcia i pokazy związane ze sportem, zdrowym odżywianiem, udzielaniem pierwszej pomocy oraz technik samobadania na fantomach piersi. Można było również uzyskać poradę dietetyka, psychologa oraz doradcy zawodowego, a także zwiedzić szkołę, z czego chętnie korzystali zainteresowani podjęciem w niej nauki. 

Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę